Felépítés I.
Képérzékelő
A Canon PowerShot G11-be hűvös nyugalommal került az az 1/1,7″ típusú CCD, amely 10 millió képpontot használ fel a képalkotásra.
A legnagyobb felbontást választva 3648×2736 képpontos felvételeket készíthetünk, de emellett választhatunk 6M, 4M, 2M és VGA felbontást is. Akik nem szeretik a 4:3-as kép oldalarányt, használhatnak 16:9 oldalarányú, 3648×2048 pixeles formátumot is. Közvetlenül 3:2 oldalarányú fotót nem készíthetünk, de arra van lehetőség, hogy a kijelzőn megjelenjen a 3:2 oldalarányú fotó képhatára.
A fotókat kétféle JPEG tömörítéssel, vagy veszteségmentes RAW formátumban menthetjük el. Utóbbi esetben választhatunk a RAW mellé JPEG file mentését is.
Az automatikus érzékenység állítás mellett az értéket ISO 80 és ISO 3200 között magunk is beállíthatjuk a gép tetején lévő, dedikált tárcsa segítségével. Kevés fény módban a gép akár ISO12800-at is használhat, de csak 2,5 Mpixelen, s ilyenkor a gép teljesen automata módban működik (expozíció kompenzáció és fehéregyensúly sem állítható be).
Optika
A Canon PowerShot G10 és G11 objektíve egy és ugyanaz. Fizikai gyújtótávolsága 6,1-30,5 mm, amely kisfilmes rendszerben 28-140 mm-nek feleltethető meg. A fényerő a régebbi PowerShot G sorozatokkal szemben már nem olyan kiemelkedően jó, ez esetben a szuperzoomok között már átlagosnak tekinthető f/2,8-4,5.
Az optikát 9 csoportba rendezett 11 lencsetagból építették fel, melyek között a geometriai torzítások minimalizálása érdekében van kétoldalon aszférikus tag is.
Kikapcsolt állapotban a frontlencsét az automatikusan bezáródó vastag, masszív műanyag lamellák védik. A lehető legkevesebb berázott kép érdekében az optikába stabilizátort is beépítettek. Ha előtétlencsét, vagy valamilyen szűrőt szeretnénk az objektív elé illeszteni, előbb adaptergyűrűt kell vásárolnunk, melyet az optika elején található gyűrű helyére kell illesztenünk.
Sorozat fényképezés, videó
A Canon PowerShot G11 sorozat sebessége nem túlzottan jó. Ha figyelembe vesszük azt, hogy a majd’ 50%-kal nagyobb felbontású G10 1,3 kép/mp sebességre volt képes, akkor a 10 Mpixeles G11 1,1 kép/mp-es sorozat sebessége kissé kiábrándító. Pozitív viszont az, hogy sorozatot RAW formátumban is lehet készíteni. Ez esetben a sorozat sebessége a kártya sebességétől függ. JPEG formátumot használva már közepes sebességű kártyánál is kártyakapacitásig tartó sorozatot használhatunk. Ha lassú kártyát alkalmazunk, akkor a puffer betelítődéséig tartható a 1,1 kép/mp sebesség JPEG képeknél, utána a kártya írási sebességétől függően lassul a képkészítés.
A hagyományos sorozatmódon kívül autofókusz sorozat is használható, ilyenkor minden egyes kép előtt újrafókuszál a gép. Szintén különleges a LiveView sorozat, amelynek során nem a kész képeket láthatjuk az LCD-n, hanem még a képkészítés előttit.
Lehetőség van automatikus expozíció sorozat és fókuszsorozat készítésére is, előbbinél ±1/3..2 Fé eltérés lehet az egyes képek között, míg utóbbinál ±1..3 értékkel térhetünk el a kézileg beállított fókuszponttól (AF módban nem használható). Mindkét esetben 3 kép készül.
Videófelvétel tekintetében sem mutat kiemelkedő teljesítményt a Canon PowerShot G11. Manapság már a HD a divat, tegyük hozzá: nem is ok nélkül. Az LCD TV-k korában nem is ideális, ha 640×480 képpontról kell felinterpolálni egy 1366×768 pixeles, vagy uram bocsá’ 1920×1080 pixeles TV-re a mozgóképeket.
A G11 tehát maximum VGA felbontású (640×480 pixeles) videók rögzítésére alkalmas, emellett 320×240 pixeles felvételek is készíthetők.
Pozitív viszont, hogy a tömörítés H.264 kodekkel történik, amely így hatékonyabban használja ki memóriakártyánk szabad kapacitását (hátránya viszont, hogy a DivX képes DVD lejátszók sem képesek megbírkózni az ilyen tömörítésű fájlokkal). A képfrissítés minden esetben 30 kép/mp.
Különleges videók is készíthetők a színcsere és színkiválasztás módban (előbbi egy színt cserél egy másikra, míg utóbbi egyetlen színt hagy meg, a többit szürkévé konvertálja).
A QuickTime MOV videókba mentett hangfelvétel 44,1 kHz mintavételezésű és 16 bites kvantálású, PCM formátumú. A kiváló minőségű hangok már csak egy dologban maradnak el a tökéletestől: sajnos a felvétel mono.
A mozgóképrögzítés során optikai zoomot nem használhatunk, és sajnos az automatikus élességállítás sem aktív. Ezeket mind felvétel előtt kell beállítanunk. A felvétel alatt a fénymérés teszi a dolgát, a nagyítást pedig digitális zoom formájában módosíthatjuk.