Exkluzív: Canon PowerShot G11

0

Felépítés II.

Ergonómia

A Canon PowerShot G11 külsőre semmiben sem változott a G10-től. Maradt a kissé Leicás forma és a hozzá kapcsolódó beállítótárcsák. Ezt a hatást kelti az objektív tubusa körül elhelyezett gyűrű, amelynek itt nincs kimondott funkciója, valamint a felül, bal oldalt lévő expozíció kompenzációt, illetve az üzemmódtárcsa alatt található érzékenységet beállító tárcsa. A Leicás hatást még a téglatest forma is erősíti. Ha megnézzük a Leica M8-at, további hasonlóságokat vélhetünk felfedezni, egyrészt az exponáló gomb kialakításában: apró gombocska, körülötte elfordítható kapcsoló, amely a Canon PowerShot G11-nél a zoom vezérlésére használható, valamint a hátlapon lévő nagy méretű, függőleges síkú vezérlőtárcsa.

A Leica kinézet miatt a fogás talán nem annyira kényelmes, jó lett volna valami vaskos markolat, mint ami még anno a G5-nél volt. A biztosabb fogás eléréséhez itt csak a külső részt vonták be bőr hatású gumival. Igaz ami igaz, ez meg is teszi a hatását, ahogy a hátlapon lévő enyhe bemélyedés is, mely a hüvelykujjunknak ad megtámasztást. A vezérlőtárcsa szokásosabb elülső elhelyezése helyett a G11-nél (ahogy a G9-G10-nél is) a hátsó pozíciót tartották jobb megoldásnak. Szerintem az elöl elhelyezett vezérlőtárcsa jobban kézre esik, mint a mostani megoldás.
A G11-ben használt módszer mindezek ellenére így is szimpatikus, a hátsó tárcsa könnyedén elfordítható, a mintavételezése gyors, így a vele beállítható értékek pillanatok alatt megtalálhatók.

Kereső és LCD

A képek komponálását átnézeti keresőn is végezhetjük, amely kis keresőképet nyújt, és a lefedettsége sem 100%-os. Elhelyezése miatt enyhe parallaxis torzításra is számítanunk kell. 28 mm-es nagylátószögnél a kereső képének bal alsó sarkába kis mértékben belóg az objektív tubusa.
Furcsa, hogy hiába rendelkezik dipotria korrekcióval az átnézeti kereső, ha nagylátószögnél beállítjuk a képet élesre, tele állásban már mínusz dioptriába tolódik a kép (közelre nézéssel élsenek látható a kép, de ez valljuk be: nem ideális megoldás).

Komoly változás érte a hátsó LCD-t. A korábbiaknál picit kisebb, 2,8″ képátlójú (hasznos átló: 2,7″ – 6,9 cm) kijelző 460 ezer szubpixelből áll. Ez a felbontás bőven átlag feletti, amely remek részletgazdagságú képmegjelenítést tesz lehetővé. A betekintési szög is remek, még alulról nézve is jól látható képet kapunk.
Az LCD sokak örömére a PowerShot G szériában ismét kihajtható és el is fordítható.
Erős napsütésben vélhetően jól látható képet kapunk, mert az LCD tükröződésmentesítő bevonatot is kapott.

Felvételkor részletes információkat láthatunk a kijelzőn, sőt akár segédrács és élő hisztogram is megjeleníthető.
A kijelzésre kerülő információk egy részét az egyedi kijelzés menüpont alatt állíthatjuk be.
Az akkumulátor töltöttségének állapotát folyamatosan nyomon követhetjük az LCD bal felső sarkában, teljes, 2/3, 1/3 töltöttség valamint kimerült állapot szimbólum segítségével.

Visszajátszáskor a képekbe maximum 9,8×-es mértékben nagyíthatunk bele, nagyított nézetben a képek között a hátsó vezérlőtárcsával lapozhatunk. Így könnyedén összehasonlítható két egymás után készült felvétel élessége. A lejátszás képernyőjének üzemmódjai a következők: csak kép, kép minimális adatokkal (képméret, dátum, fájl sorszám), kép részletes adatokkal plusz hisztogrammal (kiégett részek villogtatva), nagyított mód teljes képpel. Ez utóbbi esetében a kijelző jobb alsó részében a nagyított képet, bal felső részében a teljes képet láthatjuk. Ez a mód jelenik meg felvételkészítés után is, ha ezt a felvétel menüből kiválasztottuk (másik lehetőség a részletes info nézet).

További érdekesség, hogy a képek automatikus elforgatása nem csak felvétel állásban, de lejátszáskor is működik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a portré formátumú képeket valóban portré képként jeleníti meg (álló formátumban), de a gépet elforgatva viszont a teljes kijelzőt kihasználva nézhetjük vissza a fotót.

Élességállítás

Az élességállítás történhet manuálisan, vagy az automatika által. Automatikus élességállításnál egyszeri vagy folyamatos módot használhatunk, ezen felül választhatunk automatikus AiAF intelligens fókuszmód illetve kézi fókuszkeret megadás között, valamint arcérzékelés is beállítható.
AiAF esetén 9 fókuszterület közül – amely lehet kisebb vagy nagyobb – automatikusan választ a gép.
FlexiZone módban kézileg választhatunk a lehetséges fókuszpontok közül, amelyek 29×17 mezős mátrixban helyezkednek el. A fókuszterületeket itt is választhatjuk kisebbnek vagy nagyobbnak. Arcérzékelő módban több arcot is képes felismerni a fényképezőgép, amelyek között váltani is lehetséges. A felismert arcok követése gyors és megbízható.

Kézi élességállításnál távolságskála és digitális nagyított kép jelenik meg a könnyebb beállítás érdekében.

A fényképezőgép előlapján a kereső közelében található az AF segédfény forrás, amely gyenge fényben kékes-fehér színnel világítja meg a témát a könnyebb élességállítás érdekében. Az erős LED-nek köszönhetően a hatótávolság akár 3-4 méter is lehet.

Vaku

A Canon PowerShot G11 fixen beépített vakuval rendelkezik, mely viszonylag közel található az objektívhez: optikai tengelytől való távolsága 4 cm. A vaku üzemmódok között hosszú szinkron idejű és második redőnyre szinkronizált, valamint vörösszem csökkentő is választható. Megadhatjuk a vaku teljesítmény kompenzációját ±2 Fé tartományban, itt választhatunk biztonsági üzemmódot is, amely során a gép felülbírálhatja az itt megadott értékeket. Arra is lehetőségünk van, hogy kézileg adjuk meg a vakuteljesítményt, legkisebb, közepes, legnagyobb értékben.

A vörösszem csökkentő vakumód nem elővillantással, hanem az AF segédfény folyamatos világításával próbálja meg összehúzni a pupillát. Azt is kiválaszthatjuk, hogy közvetlenül fotózás után hajtson-e végre szoftveres vörösszem korrekciót a gép, vagy sem. Ha mégsem kérjük, lejátszás módban még akkor is van mód ezek javítására. Ennek során a fényképezőgép felméri a kép azon területeit, ahol vörös szemek találhatók, de arra is lehetőséget biztosít, hogy kézzel válasszuk ki a vörös szemeket, ha az automatika nem, vagy nem jól ismerte fel ezeket.

A fényképezőgépre Canon rendszerű vakupapucs került, amelyre E-TTL ill. E-TTL II kompatibilis rendszervakuk vagy középpontos érintkezőjű automatikus vakuk csatlakoztathatók.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

Az alumíniumból készült állványmenetet közelítőleg a gép középpontja alá helyezték, amely 1,5 cm-re található az optikai tengely vetületétől. Állványra helyezett fényképezőgépnél sajnos sem a memóriakártyát, sem az akkumulátort nem tudjuk cserélni, bár ez utóbbira valószínűleg nem is nagyon lenne szükség, hiszen az akksi 7,8 Wh energiát tárol.

Az akkumulátor a G10-ből már megismert NB-7L típusú, 7,4 V-os, 1050 mAh kapacitású. Töltését külső töltőben végezhetjük. A CIPA ajánlása alapján készült gyári mérés szerint LCD-vel körülbelül 390 kép készíthető egy feltöltéssel.

Az elkészült felvételeket SecureDigital, SecureDigital HighCapacity, Multimedia Card, Multimedia Card Plus és HighCapacity Multimedia Card Plus memóriakártyára rögzíti a fényképezőgép.

A fém megerősítéssel ellátott akkumulátor és memóriakártya fedlap kinyitott állapotában a fényképezőgép nem használható.

A csatlakozókat a fényképezőgép jobb oldalára helyezték egy rugós műanyag ajtó mögé. Itt található az A/V és a HDMI kimenet, valamint a Hi-Speed USB 2.0 csatlakozó.