Exkluzív: Nikon D5100

0

Igazi tavaszi idő, napsütés, madárcsicsergés, virágzó fák. Ezt a napot Isten is egy kis irodai gépmustrára teremtette. A Nikon hazai képviselete jóvoltából ugyanis ismét módunk nyílt megtapogatni legújabb büszkeségüket, a most bejelentett Nikon D5100-at.

A fényképezőgép a mára igen csak sokszínű Nikon DSLR kínálat belépő szintjének „nagyobb” modellje. A 2009 áprilisában bejelentett D5000-et váltja, hogy megfelelő alternatívát nyújtson az olcsóbb D3100, és a fejlettebb D7000 között.

balra: D5000; jobbra: D5100

balra: D5000; jobbra: D5100

balra: D5000; jobbra: D5100

balra: D5000; jobbra: D5100

Az előzetesben megpróbáltam összeszedni a D5100 újdonságait a két évvel ezelőtti elődhöz képest.

Képérzékelő

Az egyik legfontosabb újdonság a szenzor, mely a jelenlegi DSLR tendenciához igazodva 16,9 megapixeles, képalkotásra pedig 16,2 megapixelt használ. A legnagyobb választható képméret így a nagy modellel megegyező, 4928 x 3264 pixel, mely mellett további két méret választható, háromféle tömörítéssel.

Gyártója szerint a D7000-es modell érzékelője került az új gépbe, ami az adatait nézve elég nyilvánvalónak tűnik. Maradt az APS-C méret 23,6 x 15,6 mm-rel, és ennek megfelelően 1,5x-ös gyújtótávolság szorzóval.

Feldolgozórendszer

Szintén a D7000-ből átkerült elem. Az előd EXPEED rendszere helyett, itt a továbbfejlesztett EXPEED 2 dolgozik.

Érzékenység

Az új érzékelő és feldolgozó processzor új, szélesebb érzékenységi tartományt is jelent. ISO200 és 3200 helyett, ISO100-től 3600-ig állítható, akár 1/3 lépésenként, efölött pedig megkapjuk a Hi1 (ISO12800) és Hi2 (ISO 25600) kiterjesztett beállítást is.

Élességállítás

Maradt az elődben is használt Multi-CAM 1000, fázisérzékelésen alapuló, 11-pontos rendszer, mely hasonlóan gyors, mint a korábbi. Egy fontos változást mégis felfedeztem, ugyanis a videofelvétel bevezetése óta komoly probléma az ilyenkor használható kontraszt alapú AF-rendszer lassúsága. Ezen sikerült pozitív irányban javítania a Nikonnak, és érzetre sokkal gyorsabb élességállítást kapunk mozgóképfelvétel alatt is.

Egyébként meghagyták a korábbi AF módokat, így most is választhatunk arcprioritásos, széles, vagy normál AF mezőt használó, illetve 3D témakövető módot. Az utóbbi videózásnál is bekapcsolható.

Videofelvétel

Az előd 720 soros HD felbontásán túllépve itt Full HD felbontás is választható, 1920 x 1080 képponttal. A fényképezőgép MOV kiterjesztésű (H.264/MPEG-4) mozikat készít, kétféle tömörítéssel, 30, 25 és 24 képkocka/mp frissítéssel. Ezen kívül választhatunk 720 soros és 640 x 424 képpontos felbontásokat is, ugyanezekkel a jellemzőkkel. Az előd QVGA felbontását kivették a választhatók közül. A videók most is csak élőkép módban indíthatók, de az új felvételi gombnak köszönhetően sokkal egyszerűbben mint korábban.

A hangfelvétel maradt mono, de a D5100 oldalán sztereó mikrofon bement is található. A Nikon a gépel egy időben hozza ki a 180 dolláros ME-1 külső mikrofonját.

Úgy tűnik a Retouch menüben korábban kiválasztható Stop Motion videó szolgáltatást is elfelejthetjük. Helyette videóvágást kapunk, tetszőleges kezdő, vagy végpont kijelöléssel, illetve állókép mentéssel.

Sorozatfelvétel

Úgy tűnik maradt a korábbi, vagyis 4 kép/mp. A készíthető felvételek számáról még nincs pontos információnk, de a mintagéppel kb. 30 JPEG és 13 RAW képet sikerült lőnöm egy Class10 sorozatú SDHC kártyára. A sorozat ezután is folytatódott, de lassabb sebességgel. Ez persze még változhat, hiszen csak egy előzetes példányt sikerült kipróbálnom.

Képeffektusok

A Nikon ebben a gépben vezette be új képeffektusait, vagy hivatalos nevén „speciális hatásait”, mely egy külön állást kapott az üzemmódválasztó tárcsán (EFFECTS néven). A következő effektusok kerültek ide:

  • Színes vázlat (hasonló a korábbi Vázlat hatáshoz, mely csak az éleket jelenítette meg rajzhatást nyújtva. Itt ugyanezt kapjuk, de színesben)

  • Kiválasztott szín (1-3 tetszőleges szín választható a képen, a többi fekete-fehéren jelenik meg)

  • Miniatűr hatás (szűk mélységélesség a kép egy részén. 3-féle méret választható és az élességi terület is pozicionálható)

  • Éjszakai portré

  • Sziluett

  • Fényes

  • Sötét

Az első három hatást a Retouch menüben is alkalmazhatjuk utólag, bármely állóképen. A Speciális hatások mozgóképek esetén is bekapcsolhatók. Mindezeken túl megmaradt az elődben választható összes egyedi képfeldolgozási szolgáltatás, mint például a gyorsretus, a vörösszem csökkentés, a szűrőeffektusok, a halszem hatás, vagy a perspektíva korrekció.

HDR mód

A képek dinamikatartományának (látszólagos) növelésére korábban az utólag bevethető D-Lighting, vagy a kép készítése előtt bekapcsolható Aktív D-Lighting módokat használhattuk. Mindkét szolgáltatást megtartja a D5100, újdonságként pedig bevezeti a HDR módot. Ez egy expozícióval két különböző világosságú képet hoz létre, és ezeket egyesítve javít az árnyékokos és csúcsfényes területeken.

LCD

A D5000 még 2,7”-os kijelzőt használt 230 ezer képponttal, mely lefelé kihajtható volt. A D5100 ezzel szemben 3”-os LCD-t kapott, 921 ezer képponttal, kiváló képrészletességgel, színekkel, kontraszttal és betekintési szöggel. Az új kijelző oldalra, vízszintesen nyílik, ami nagyobb szabadságot jelent. Kényelmesebb használatot tesz lehetővé nagyobb állványtalpakon is, ahol a lefelé nyíló monitor körülményes volt.

Menük

Elsőre nem sok változást fedeztem fel az elődhöz képest. Maradt az ott megismert aktív státuszképernyő is, ugyanazzal a kinézettel. Sajnos a menünyelvek között most sem állítható be a magyar.

Kereső

Papíron nincs semmi változás, de a D5000 és D5100 keresőjébe egymás után pillantva feltűnő volt, hogy az utóbbi sokkal világosabb. A keresőkép mérete egyébként megegyezik az előddel.

Apró változás, hogy a betekintő nyílás gumi szemkagylóját kiszélesítették, és dioptria állító tológomb helyett egy kis kereket kapunk.

Külső

Több apró külső változás is megfigyelhető az új modellen. Először is a magassága, amely láthatóan kisebb lett. Az elődben főként a lefelé nyíló monitor miatt volt szükség a váz megemelésére, itt viszont ez nem fontos. Az oldalra nyíló monitor miatt viszont a korábban bal oldalon lévő gombsort kellett eltávolítani, és szétszórni a váz különböző részeire. Ettől függetlenül az ott megismert összes kezelőszervet megtaláljuk a D5100-on. Sőt, néhány újat is, mint például a módválasztó tárcsa alá került LV (Live View – élőkép) kart. Kellően nagy és kényelmes ahhoz, hogy könnyen elérjük. A másik, használatot könnyítő megoldás a már említett videó gomb, melyet az exponáló mellé helyeztek. A mozgóképfelvétel csak ezzel indítható és állítható le.

A D5100-on valamivel kisebbek a gombok és többségük jobban a gépvázba simul, mint az elődben. Ez a bekapcsoló gyűrű-expo gomb kettősre is igaz.

A gépváz méretei egyébként nem sokat változtak, de kissé kerekebb, áramvonalasabb lett néhány részen.

A markolat mérete hasonló a korábbihoz, kicsit keskenyebb, de hasonlóan mély és valamivel kerekebb a D5000-ben megszokottnál. Az ott használt bőrhatású, kemény műanyag borítás helyett, itt végre gumiborítást alkalmaztak, mint a nagyobb modelleken. Nem csak komfortosabbá, de egy kicsit komolyabbá is teszi a fényképezőgépet.

Akkumulátor

Új a lítium-ion akkumulátor is (EN-EL14), egy leheletnyivel nagyobb kapacitással (1000 > 1030 mAh), és vékonyabb kialakítással. Az áramforráshoz persze egy új hálózati töltő is jár.

Távvezérlés

Apró változás a távvezérlésben, hogy a külön megvásárolható ML-L3 infravörös távvezérlő számára a géptest elején és hátulján is kialakítottak egy-egy érzékelőt.

Memóriakártya

Maradt a korábbi modellekben is használt SD foglalat a markolat oldalán, annyi újítással, hogy SD és SDHC memóriakártyák mellett már SDXC-t is használhatunk.

A Nikon D5100 megjelenése április közepére várható. A váz bevezető ára 799,95 dollár lesz. Az AF-S DX Zoom-NIKKOR 18-55mm F3,5-5,6G ED VR alapobjektívvel 899,95 dollárba kerül majd.

Előzetesünkben egy sorozatgyártás előtt tesztpéldányt sikerült kipróbálnunk, így komolyabb méréseket, valamint képeket és videókat nem készíthettünk a géppel. A végleges, bolti példányok megjelenését követően igyekszünk részletes tesztet is közölni a készülékről.

A fényképezőgép kipróbálását az Nikon Kft. tette lehetővé. Köszönjük!