Exkluzív: Nikon D800

0

Felépítés

Ergonómia

A váz hasonlóan masszív, mint a D700-nál alkalmazott. Ezúttal is magnézium ötvözet külsőt kapunk, mely méretében egyáltalán nem marad el a korábbitól, tömege viszont 10%-kal csökkent. A váz illesztéseinél teljes időjárás-, és porálló szigetelést kapunk. A zárszerkezet is nagyobb igénybevételre tervezett, egészen pontosan 200 000 expozícióra.

Fogása ugyanolyan kényelmes és biztos, mint az elődé. Ahhoz hasonló, méretes markolatot kapunk, mely nekem egy leheletnyivel mélyebbnek, jobb fogásúnak tűnt. Az exponáló gomb környékét még inkább lekerekítették, így a rajta pihentetett mutatóujj kevésbé fárad el. Összességében a gép is áramvonalasabb, kerekebb lett.

A gombok terén is észrevehetünk pár változást. Először a teteje bal oldalán lévő kioldásimód-választó tárcsa tűnt fel, mely a korábbi modellekben folyton fekete pontot kapott tőlem. Az új megoldás sokkal jobban működik. Magasabb, így kényelmesebben hozzáférhetünk, jobban láthatók az információi, és elforgatásakor nem marad két beállítás között. Most is ugyanúgy működik egyébként; az előtte lévő apró gombot kell nyomnunk az használatához. E tárcsa fölött már nem 3, hanem 4 gombot kapunk. Az újdonság a BKT gomb, mellyel villámgyorsan elérhető a 3, 5, 7 vagy 9 képes automata expozíció sorozat, illetve a HDR mód is.

Az expo gomb mögött egy aprócska videofelvétel indító is helyet kapott, és szintén elég kicsi a megszokott helyen – a gép elején, bal oldalt – lévő AF/MF módválasztó kapcsoló is. A kapcsoló csak az említett két mód választására ad lehetőséget, de a közepén lévő nyomógombbal és az első-hátsó vezérlőtárcsával minden fontosabb AF funkció gyorsabban elérhető mint azelőtt. Eltűnt a hátul lévő AF mezőmód választó kapcsoló is, melynek funkcióját szintén az előbbi kombó veszi át. De erről majd később, az „Élességállítás” fejezetben.

Az AF mezőmódok kapcsolója helyén egy új, kétállású kapcsolót találunk, mely az élőképes (LiveView) üzemmódok váltására szolgál.

Kevésbé feltűnő változás az LCD bal oldalán lévő gombsor egy új funkciója. A második gombbal a korábbi opciók mellett (törlés elleni védelem és segítség), a képvezérlés (Picture Control) menüt is előhozhatjuk, anélkül, hogy a menüben kelljen kutakodnunk. Ebben a menüben állíthatók be az álló-, és mozgóképek effektusai.

A D800 nem csak kényelmesebb, de villámgyors is lett (bár az előd sem volt egy éticsiga). A bekapcsolás után a gyártó mérései szerint 0,12 mp-cel már üzemkész, zárkésleltetési ideje pedig megegyezik az Nikon D4-ével (0,042 mp).

Képérzékelő

A Nikon D800 az előddel megegyező méretű (~36 x 24 mm) CMOS szenzort kapott, vagyis a gyártó profi gépeiben használatos FX formátumú érzékelőt. Felbontása az eddigi legnagyobb a „kisfilmes” DSLR-ek között. 36,8 megapixel került rá, melyből 36,3 megapixel hasznosul a képalkotás során. Ez legnagyobb méretben 7360 x 4912 pixeles képméretet jelent, sőt még a Medium felbontás is 21,3 megapixel.

Az FX méretű érzékelő 36,3 megapixele elméletben ugyanolyan pixelsűrűséget jelent, mint egy 16 megapixeles gép APS-C méretű (DX) szenzorának sűrűsége.

Az FX formátum mellett egyéb képkivágások is használhatók, például a kisebb DSLR-ekben elterjedt DX, a portéhoz ideális 5:4-es, és az 1,2x-es. Fájlformátumként maradt a három tömörítési fokozatú JPEG, a 12 vagy 14 bites RAW, illetve a jó öreg TIFF.

A gép 12 csatornás kiolvasást használ, 14-bites A/D konverterrel. Legújabb fejlesztésű EXPEED 3 processzora 16-bites képfeldolgozást kínál.

Az érzékenység a korábbi ISO200-6400 helyett ISO100 és 6400 között állítható, akár 1/3 lépésközökkel is. Ugyanilyen lépésekben elérhető a D700-ban is meglévő ISO12800, és az egész fokozatban továbbléptethető ISO25600 (ekvivalens) érzékenységi szint. Újdonság a szintén 3 lépésben elérhető ISO50-es opció.

A fényképezőgép speciális változatban is kapható lesz Nikon D800E néven. E verzió egyetlen különbsége, hogy nem tartalmaz élsimító szűrőt. Ez amellett, hogy megnöveli például a moiré kialakulásának veszélyét, szinte pixelpontos képrészletességet is feltételez. Azoknak ajánlható, akik a végletekig ki szeretnék aknázni a 36 megapixel adta finom részleteket.

LCD és kereső

Mindkét téren megújult a D800, ha elődjével szeretnénk összevetni. A hátsó LCD valamivel nagyobb lett, egész pontosan átlósan 3,2” (~8,1 cm), a felbontása viszont maradt 921 000 képpont. Nagy betekintési szöget és manuális vagy automatikus világosság szabályozást kínál. Elején a drágább Nikon DSLR-ekhez hasonlóan egy áttetsző, műanyag védő kapott helyet.

Szintén a drágább DSLR-ekre jellemző a pentaprizmás, tükörreflexes kereső, mely itt is adott. Az előd ~95%-os lefedettségétől eltérően itt 100%-ot kapunk, 0,7x-es nagyítással. Méretben és pontosságban tehát a D4-hez hasonlít. A kereső informatívabb lett, például az AF mezők kiválasztását illetően is. El sem kell vennünk szemünket a betekintő nyílásról, és úgy is válthatunk köztük.

A D800-on kéttengelyű virtuális horizont is bekapcsolható, mely az LCD-én és a keresőben is látható.

A visszajátszás opciói külön menüpont alatt állíthatók. A képekbe max. 46x-os mértékben nagyíthatunk, mely az élesség pixelpontos ellenőrzését teszi lehetővé.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

A nagyobb modellekhez hasonlóan, a D800-ba is dupla kártyafoglalat került – az elődben még szimpla volt. Ebben CompactFlash (akár UDMA 7) és SD/SDHC, vagy SDXC (UHS-1) kártyák használhatók. A menüben kiválasztható, hogy melyik kártya legyen az elsődleges. Beállíthatjuk, hogy az egyik beteltével a másikon folytatódjon a mentés, vagy mindkettőre ugyanazok az adatok kerüljenek (Backup), illetve az egyikre csak JPEG-et, a másikra RAW-t is képes menteni a gép.

A D700 EN-EL3e típusú lítium-ion akkumulátora helyett egy újat kapunk (EN-EL15), mely nem kompatibilis az előddel. A géphez mellékelt hálózati töltővel feltöltve kb. 850 felvétel, vagy 60 percnyi élőképes videó készíthető vele.

A fényképezőgépen elöl egy vakuszinkron és egy távvezérlő/GPS adapter csatlakozó kapott helyett. Alján a külön megvásárolható MB-D12 portrémarkolat aljzatát találjuk. Az oldalsó csatlakozók okozzák a legtöbb meglepetést, hiszen itt újdonságként sztereó mikrofonbemenettel, fejhallgató kimenettel, és USB 3.0-as porttal is találkozhatunk. Ugyanitt érhető el a HDMI kimenet is.

Egyéb szolgáltatások

A korábbi modellekben már megszokott Aktív D-Lighting, vagyis a sötét képterületek intelligens világítása ebben a modellben is elérhető, ahogy több fokozatú peremsötétedés korrekciót is választhatunk. Új viszont a HDR lehetőség, mely két, eltérő expozíciójú képet készít, majd egyesít. Ezen belül beállíthatunk automatikus módot, vagy 1-3 fényérték lépésközt. Szintén új az elődhöz képest az automatikus torzítás korrekció, mely a csatlakoztatott (Nikkor) objektívet figyelembe véve igyekszik korrigálni az geometriai torzulásokat.

A D800-ban lévő intelligens, önellenőrző zármonitor a zár hosszabb nyitása esetén (pl. videónál), automatikusan csökkenti a gép fogyasztását.

Megújult a fehéregyensúly finomhangolás is, mely egy könnyebben áttekinthető színskálán történik, és akár 10 Kelvines lépésközökkel is finomítható.