Kipróbáltuk: Canon EOS-60D teszt

0

AF, LiveView, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Az automatikus élességállítást továbbra is 9 fókuszponton végezhetjük el, e téren – sokak bánatára – nincs változás az 50D-hez képest. A külső fókuszpontok f/5,6 vagy jobb fényerejű objektíveknél használhatók, mindegyik keresztszenzoros. A középső fókuszpont rendelkezik egy dupla felbontású második horizontális CCD sorral is, amely f/2,8 fényerejű, vagy annál jobb objektívek esetén lép működésbe, precízebb és még gyorsabb élességállítás érdekében. A normál keresztszenzor ez esetben is f/5,6 fényerőig működik biztonságosan.

Gyenge megvilágításnál még mindig a felpattanó vaku használható segédfény gyanánt, amelynek storboszkopikus villogása fogja megvilágítani a témát. Külső vakut használva a vaku segédfénye fog működésbe lépni.
Sajnos az AF finomhangolására sincs lehetőség, ez megmarad az EOS-7D kiváltságának (legalábbis a középkategóriában)

A kézi élességállítást a LiveView mód 10×-es nagyítása könnyíti meg, valamint az is, hogy visszajelzést kapunk, amennyiben kézi élességállítás során (nem LiveView) a gép is úgy „látja”, hogy fókuszban van a téma. Sajnos azt nem lehet beállítani, hogy az exponáló gomb megnyomásakor csak akkor történjen képkészítés, ha a téma fókuszban van, vagyis az EOS-60D-t sem használhatjuk fókuszcsapda üzemmódban.

Egy vakuhoz kapcsolódó beállítás viszont hasznos lehet, történetesen az, hogy lehetőség van a vaku villanásának letiltására, így használhatunk külső vakut csak AF segédfénynek.

A fénymérés működési tartománya 0-20 Fé. Üzemmódjai változatlanok a korábbi modellekhez képest:

  • Kiértékelő (evaluative): a készülék a teljes képmezőn mér. A legtöbb esetben ajánlott, pontos mérést adó beállítás.
  • Részleges (partial): csak a képközép 9,4%-án mér fényt a gép. Nagyobb objektumok fotózásánál ajánlott, ha a főtéma és a háttér világossága eltér egymástól.
  • Szpot (spot): csak a képközép 2,3%-án mér. Makrofotózásnál hasznos, ha a kis téma és a háttere eltérő világosságúak.
  • Középre súlyozott (center-weighted): a gép a teljes képmezőben mér fényt, de nagyobb súllyal veszi figyelembe a képközép eredményeit, a széleket pedig kevésbé. Portréfotózásnál ajánlott.

LiveView

A LiveView mód kis mértékben átalakult. Nem csak működési módjában, de a dedikált élőkép gombnak köszönhetően a használhatóságában is.
A kijelzőn 100%-os lefedettségű kép látható, melynek alsó státuszsorában ugyanúgy leolvashatók a fontosabb expozíciós adatok, mint a keresőnél.

Az INFO gombbal az adatkijelzés teljesen ki is kapcsolható, de további extrákat is megjeleníthetünk a kijelzőn, mint például az élő hisztogram, sorozat mód, fehéregyensúly, képstílus, AF, vagy a képméret és minőség, de aktiválható a virtuális horizont (vízszintező) is.

Örömteli, hogy az EOS-60D örökölte az EOS-7D LiveView módját, így már csak az exponáló gombot használva is tudunk élességet állítani, majd exponálni.

Élőképnél háromféle automatikus, illetve kézi élességállítás lehetséges. Az AF módok a következők.

Élőképes (Live) AF: a kompakt gépekben megismert, lassú, de biztos, kontrasztérzékelésen alapuló élességállítás. Az AF-mezőt, vagyis, hogy a gép mely területen állítson élességet a 8 irányú navigáló gombok segítségével léptethetjük. Összesen 55 x 29 pozíció választható, ami 1595 élességállítási mezőt jelent. A fókuszálás az AF-ON, vagy az exponáló gomb félig lenyomásával indítható.

Gyors (Quick) AF: fáziskülönbségen alapuló AF rendszerét használja. Az exponáló gomb félig lenyomásakor, vagy az AF-ON gomb használatával a tükör a felcsapott állásból újra alaphelyzetbe áll, így a gép használhatja a normál 9 mezős AF rendszert. A készülék hangjelzéssel, és a fókuszpont zöldre váltásával tudatja a sikeres élességállítást, ami többnyire jóval rövidebb az előzőnél, de közben nem látjuk az élőképet és a tükör csapódása miatt sokkal hangosabb is. A képen az előzőhöz hasonlóan egy fehér keret látható, melyet a léptethetünk is a teljes képmezőben, 61 x 36 pozícióban. A keret azonban nem az AF pontot, hanem a nagyítási területet jelzi. A hátlap jobb felső sarkában lévő gombbal 5x, majd 10x-es nézet nagyítás jeleníthető meg, miközben a joystick segítségével a kivágás tovább léptethető. A nagyítást az Élőképes AF-módban is használhatjuk.

Arcfelismerő (:-)) AF: a kontrasztérzékelésen alapuló autofókusz rendszer emberi arcokat keres a képmezőben és ezekre állít élességet, tehát önállóan állítja be a fókuszpontot. Általában szemből fényképezett, statikus portréknál sikeres az élességállítás.

Az élőképes és a gyors AF mód mellett kézi élességállításnál is nagy hasznát vehetjük a képnézet kinagyításának, bár általában ennek csak állványon való használat mellett van értelme. Manuális fókusznál az objektív élességállító gyűrűjét használhatjuk, mint normál kereső módban.

Ahogy az EOS-7D, úgy ez a fényképezőgép is rendelkezik úgynevezett Csendes felvételi móddal. Kikapcsolt állása mellett kétféle opció választható. 1. módban egyképes, vagy sorozat felvétel is készülhet. A gép ilyenkor elméletileg halkabban dolgozik, bár ez nekünk nem igazán igazolódott be. 2. módban az exponáló gomb lenyomásakor halkan nyílik a zár, elkészül a kép, majd a gép addig inaktívvá válik, míg fel nem engedjük a gombot. Ez akár több másodpercet is jelenthet, így nincs az egymás utáni, dupla kattanás.

Sorozat fényképezés

A sorozatfelvétel sebessége a felhasznált DiGiC4 processzor ellenére kis mértékben csökkent az elődmodellhez képest, amely a nagyobb felbontással, így több adat feldolgozásával indokolható. Az elérhető 5,3 kép/mp így már inkább közepes értéknek számít.

A puffer kapacitása a specifikációk szerint JPEG képnél 58 fotó, míg RAW formátumban 16 kép. Ez megegyezik az EOS-50D adatával.

Ha a puffer telítődik, a sorozatkészítés nem áll meg, csak a következő képig kell annyit várni, hogy a pufferben legalább egy képre elegendő üres hely legyen.

A normál sorozat módon kívül 3 képes automatikus expozíció sorozat illetve fehéregyensúly sorozat is kérhető.

Videófelvétel

A konkurens fényképezőgépek már mind támogatják a videófelvételt, így a Canonnak is lépnie kellett e téren, nem maradhatott le.

A gép hasonló videófelvételre képes, mint az EOS-7D. Maximális felbontásban 1920×1080 pixeles, vagyis Full HD videókat készíthetünk, a képfrissítés 30 kép/mp-en kívül a PAL rendszer 25 kocka/mp-es frissítési szabványával, vagy a mozifilmeknél (és Blu-ray technikánál) alkalmazott 24 kocka/mp-cel történhet. Ezen felül 1280×720 pixeles mozgókép is készíthető akár 60 vagy 50 kocka/mp-es képfrissítéssel. Ez a fenti esetekben 16:9-es oldalarányt jelent, igazodva a HD szabványhoz, de készülhet 4:3-os oldalarányú, 640×480 képpontos videó is, szintén 60 vagy 50 kocka/mp-cel, illetve ugyanezen felbontással kivágást is készíthetünk a teljes FullHD felbontásból, amely teleobjektíves videózásnál növeli virtuálisan a gyújtótávolságunkat.

1920×1080 pixel, 30 fps, H.264, 20 mp, 91 MB, ~37500 kbps
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A felvétel alatt az AF-ON gombbal aktiválható kontrasztérzékelős autofókusz, illetve az objektíven állítható kézi fókusz használható. Felvétel közben az AF pont a 8 irányú gombbal bárhová elmozgatható a képmezőben. A fénymérés ilyenkor is folyamatos, így az expozíció mindig a körülményekhez igazodik, de közben is módunk van az expozíció +/-5 fényértékkel történő korrekciójára, ha sötétebb, vagy világosabb felvételt szeretnénk. A felvétel előtt tetszőleges képstílust választhatunk, amely az alatt is aktív, így például erősebb telítettségű, vagy éppen fekete-fehér mozgókép is készülhet.

Van lehetőség a felvétel közben is változtatni a rekeszértéket, ehhez a videoexponálást kell a menüben kézire állítani. Tudjunk róla, hogy a tárcsa forgatásának hangja erősen jelentkezni fog a felvételben.

rekesz állítás felvétel közben
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

kékórában készült videófelvétel
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A videók Quicktime MOV kiterjesztéssel kerülnek a memóriakártyára, a videótömörítés H.264 kodekkel történik. A videók maximális hossza HD felbontásban 29 perc 59 mp.

A kész videófelvételek a gépen belül szükség esetén megvághatók és új fájlba elmenthetők. Képeket viszont nem menthetünk le mozgóképből.