Exkluzív: Sony Cyber-shot DSC-TX10

0

Bevezetés

A 2011-es CES kiállítás Sony újdonságai között akadt jó pár érdekesség. Természetesen a digitális fényképezőgépekre gondolok, melyek között öt CMOS szenzorral felszerelt gépet jelentettek be. Hogy egy hátsó-megvilágítású CMOS érzékelőre felkapja fejét a nagyérdemű az manapság még nem elég, ahogy a kompakt gépeknél töretlenül továbbélő megapixel hajsza sem vonta magasabbra a szemöldököket. A legfrissebb Sony apróságok azonban olyan érdekességeket is tartalmaztak, mint a 3D felvételi képesség, az eddig bevált, dupla optikás/szenzoros módszer helyett egyetlen „lencsével”, vagy a gyors sorozat, teljes felbontásban.

A fényképezőgép különítmény egytől egyig apró, zsebben is könnyedén hordható kompaktokból és ultrakompaktokból állt, köztük is az egyik legkisebbel a TX10-zel. Nézzük tehát a készülék legérdekesebb szolgáltatásait, majd pedig ezek részletezését:

  • Víz-, ütés-, fagy-, és porálló váz
  • 16,2 megapixeles Exmor R CMOS érzékelő
  • Full HD videofelvétel
  • Ultragyors képsorozat
  • 3”-os Xtra Fine (VGA) LCD
  • 4x-es optikai zoomátfogású, rejtett objektív, optikai stabilizátorral
  • Követő fókusz, arc-, és mosolyfelismerés
  • Háttér lágyítás és HDR háttérfény kompenzáció
  • Panoráma fényképezés
  • 3D szolgáltatások

Víz-, ütés-, fagy-, és porálló váz

A hivatalos nevén Cyber-shot DSC-TX10-nek keresztelt készülék, a hasonló Sony ultrakompaktok hagyományait követi, elülső oldalán elhúzható bekapcsoló-lencsevédő ajtóval, rejtett zoomoptikával és fémházzal. A jellemzően jó összeszerelési minőség ennél a modellnél víz-, és ütésállósággal is párosul. Az ilyen gépek általában kicsit esetlenebben, bumfordibb kialakításúak a belső szigetelések miatt. Itt azonban semmi sem látszik ebből, a fémvázas készülék ugyanolyan „törékeny” és kicsi, mint normál ultrakompakt társai, és mindössze 17,9 mm vastag. Csupán a csatlakozók és az akku-, kártyafoglalat ajtajának gumiszigetelései és külső nyitógombjai utalnak rá, hogy itt egy kicsit strapabíróbb modellel van dolgunk. A gép amúgy 5 méterig vízálló, ellenáll a pornak és -10 C fokos hidegnek is. Ha véletlenül leejtenénk az sem probléma, 1,5 méterig ez sem kottyan meg neki.

16,2 megapixeles Exmor R CMOS érzékelő

Az Exmor R CMOS jelölés Sony nyelven egyenlő az elmúlt években bevezetett hátsó-megvilágítású érzékelőtípussal. A hagyományos megoldásnál az áramköri réteg a szenzor felső részén helyezkedett el, részben blokkolva a fény bejutását az érzékelő belsejébe, a hátrébb található fényérzékelő rétegig. Ennél az érzékelőfajtánál megcserélték a két réteget, mintha hátulról világítanák meg a szenzort. A fényérzékeny réteg így közvetlenül fogadja a fotonokat, az áramkörök pedig alul helyezkednek el. Ez elméletileg több foton bejutását jelenti, vagyis a jelet nem kell olyan mértékben erősíteni, mint egy ugyanilyen méretű és felbontású hagyományos érzékelőnél. A végeredmény pedig kevesebb zaj, jobb képminőség.

A CMOS érzékelő ezen felül gyors kiolvasást tesz lehetővé, mely a mozgóképfelvétel jobb felbontását és gyorsabb sorozatot is jelent. Ehhez egy újabb szériás BIONZ feldolgozóprocesszor nyújt segítséget.

Full HD videofelvétel

A jobb felbontás 1920 x 1080 pixeles váltott soros (50i) felvételt jelent, AVCHD formátumban, háromféle minőségi szinttel. Az FX minőség 24 Mbitet, az FH 17 Mbitet, a HQ pedig 9 Mbitet jelent másodpercenként. Emellett kisebb felbontások, nevezetesen 1440 x 1080/25p, 1280×720/25p és 640×480/25p is választhatók, melyek MP4 formátumban készülnek.
A felvétel egy külön mozgókép gombbal indítható, közben pedig teljes felbontású állóképek készítésére is lehetőségünk nyílik, az exponáló gomb segítségével. Gombokból egyébként nem sok került a gépre, e kettőn kívül csak egy bekapcsoló és egy lejátszás gomb található a tetején, mindegyikük apró és kényelmetlen. A jobb felső sarokban lévő mini zoomkar mellett minden más a hátsó érintőképernyővel történik.

A TX10 az elején lévő mikrofonpárral sztereó hangfelvételre képes.

A fényképezőgép oldalán egy HDMI kimenetet is találunk, ezen keresztül zenés diavetítés és persze nagy felbontású videóink lejátszása is lehetséges.

Ultragyors képsorozat

Nem mindennapos, hogy egy kis kompakt gépben 10 kocka/mp-es sorozat módot találunk. Ha némelyikük alkalmas is ilyen sebességre többnyire csak alacsonyabb felbontásban. A TX10 16,2 megapixelen is hossza a 10 kép/mp-et, legfeljebb 10 felvétel hosszan.

3”-os Xtra Fine LCD

Ahogy az előbb említettem a gép kezelésének zömét az LCD kijelzővel végezhetjük, mely a teljes hátlapot elfoglalja. A TruBlack technológiás kijelző képátlója 7,5 cm, felbontása pedig 921 600 képpont, ami nagyon szép, részletes képet biztosít. 16:9 oldalarányú, így például a maximális felbontást is adó 4:3-as képméretben a jobb és bal szélen nem látunk élőképet. Ez csak kb. a képmező középső 6 cm képátlójú területén jelenik meg. Két oldalt ikonok sorakoznak, melyek az érintésérzékeny felületnek köszönhetően kezelőgombokként is használhatók. A megjelenő ikonok tesztre szabhatók. Egy listából magunk választhatjuk ki, melyek legyenek elérhetők.

A gép többi funkcióját a MENU gomb/ikon, vagy a gyors felvételi funkcióválasztó ikon alól érhetjük el. A gép szinte kizárólag automata funkciókat kínál, így például kétféle Intelligens Automatikus módot is. Mindkettő önállóan választja ki a témaprogramot, a fejlettebb Superior Auto) pedig automata elmosás, dinamika és zajcsökkentés kontrollt is biztosít. A felvételi módok között találjuk a panorámakép készítést, a részletesebben beállítható mozgókép módot, a programautomatikát, a defókuszált háttér üzemmódot, a jelenetválasztást (témaprogramok) és a 3D fényképezést. Mindent a kezdőkre szabtak, színes gombokat és a képernyőn megjeleníthető súgófeliratokat használva.

Az általunk próbált sorozatgyártás előtti tesztpéldányon meglehetősen lassan működött a szoftver és az érintésérzékenység sem volt toppon. Reméljük a végső, bolti verziókban már tökéletesen kezelhető lesz a gép. Az érintőképernyőhöz egy nem túl apró, felfűzhető műanyagtoll is jár.

4x-es optikai zoomátfogású, rejtett objektív

A beépített Carl Zeiss Vario-Tessar objektív igen kényelmes nagylátószöget kínál, mely kisfilmes értéken 25mm-nek megfelelő gyújtótávolságot kínál, tele végállásban pedig ekv. 100mm-t. A zoomállás a fent emlegetett kis karral állítható, akár 0,1x-es pontossággal léptetve, és használhatunk 4x-es digitális nagyítást, vagy kisebb felbontásnál (VGA) legfeljebb 28x-os Intelligens képkivágást is.

A véletlen bemozdítás, kézremegés miatt sem kell feltétlenül aggódnunk, mint azt később részletezni fogom, a gép elmosódás csökkentő üzemmódokat is kínál, de a kis objektív optikai stabilizátort is kapott.

iAuto üzemmódban, nagylátószögnél akár 1 cm-ről is készülhetnek közelképek, tele állásban pedig fél méterre közelíthető meg a főtéma.

Követő fókusz és arcfelismerés

Az AF rendszer fókuszkövető módban is használható. Az érintőképernyőn elég csak ráböknünk egy pontra és rendszer ettől kezdve megpróbálja lekövetni az oldalirányú elmozdulásait.

A készülék a jól bevált arcérzékelő autófókusszal is rendelkezik, mely nem csak az élességet, de az expozíciót és a fehéregyensúlyt is szabályozza. Az arcészlelés felnőtt és gyermek prioritásban is használható.

Hasonló módokra állítható a TX10 mosolyfelismerő módja, mely a portréalany mosolyára indítja az expozíciót, sőt még az érzékenységét is befolyásolhatjuk. Az önkioldót önarckép módra is beállíthatjuk, mely észleli a képmezőben lévő arc helyes pozícióját és csak ekkor exponál. Ide tartozik még a Soft Skin mód, mely a portréalany kisebb bőrhibáit simítja el és beállítja az ideális arcbőr színt.

Háttér lágyítás és HDR háttérfény kompenzáció

A nagy szenzoros DSLR fényképezőgépek kis mélységélességű felvételeire régóta irigyek a kis szenzoros kompaktok. Olyannyira, hogy manapság egyre több modellben dívik a háttérelmosás mód. A TX10-ben is megtaláljuk a fő üzemmód választó oldalon, Defókuszált háttér néven. Tárgyfotózáshoz ajánlják, kb. 30 cm-es távolságból. A fényképezőgép 2 felvételt csinál gyors egymásutánban, egyet normál beállításban egyet pedig életlenül, majd ezek egyesítésével hozza létre a mosott hátterű végső képet.

Nem ennyire fontos, de azért a témamódok között megtaláljuk a HDR háttérfény korrekciót. A fókuszpontot érintéssel kell kijelölnünk, majd ezt követően három felvétel készül, melyekből a gép egy nagyobb kontrasztátfogású képet kreál. Ugyanitt találjuk a képsorozattal „stabilizáló” Elmosódás csökkentése, és hasonló módon zajt szűrő, Kézben tartott esti témamódokat is.

Panoráma fényképezés

A Sony gépeiben alap szolgáltatásnak számít az úgynevezett Pásztázott panoráma mód, melyből most kétfélét, egy „száraz” és egy „nedves” módot kapunk, ugyanis megjelent a Víz alatti panoráma pásztázás is. Mindkettő hasonlóan működik, csak a víz alatti az eltérő közeg torzító hatása miatt más gyújtótávolságon indul.

Bármelyiket kiválasztva megszabhatjuk a pásztázás irányát, majd az expo gombot folyamatosan nyomva és a gépet lassan körbefordítva elkészíthetjük a képet. A fényképezőgép ezt követően egy folyamatos, széles panorámaképpé fűzi össze a felvételeket, melynek felbontása legfeljebb 7152 x 1080 pixel lehet. A befogott látószög vízszintesen 238 fok.

3D szolgáltatások

A DSC-TX10 vonzó előnye lehet a teljesen új 3D szolgáltatás, mely a Sony által kifejlesztett új technológián alapul. A térbeli hatáshoz ugyebár minimum egy képpárra van szükség egymástól némileg eltolva. Ezt eddig legkönnyebben a dupla objektíves megoldással érték el a gyártók. Erre a TX10 esetén nincs szükség. A gép ugyanúgy két felvételt készít, de eltérő fókuszbeállítással. A belső szoftver ezekből számolja ki aztán a 3D hatáshoz szükséges végeredményt. Három üzemmódot kapunk:

3D állókép: A fent leírt módon két kép készül egymás után, majd a készülék ebből készít egy 3D képet MPO formátumban. Megtekintése csak a térbeli megjelenítést támogató TV készülékeken lehetséges, a fényképezőgép kijelzőjén a kép normál 2D-s (JPEG) változata jelenik meg, mely szintén mentésre kerül.

3D pásztázott panoráma: A normál panorámához hasonlóan készül. Ez is 7152 x 1080 pixeles lehet, látószöge pedig 238 fok. Megtekintéséhez szintén külső, 3D-s megjelenítő szükséges, de az LCD-n való visszajátszáshoz a gép egy JPEG verziót is ment.

Pásztázó többszöges: Teljesen új szolgáltatás a Sony gépek körében. A 2D / 3D panorámához hasonlóan, négyféle választott irányban készíthetünk pásztázott panorámafelvételt. A gép ezután összefűzi a képdarabokat, majd a 2D LCD-n is 3D hatású, több szögből megtekinthető képet ment. A 3D hatáshoz a készüléket visszajátszáskor jobbra-balra kell forgatnunk, mintha a képen megjelenített tárgy mögé szeretnénk nézni. A mozgatásnak megfelelően valóban hasonló effektussal szembesülünk. A tárgyakra kissé oldalról is rálátunk, így a kép közel térbeli hatású.

A szolgáltatás még egy kis finomításra szorul, mert néha látszik a töredezett kép és a mozgás is darabos. Ezen kívül nehéz belőni, hogy pontosan mi lesz a végső képen, hiszen egy széles panorámát készítünk, de a végeredmény egy több szögből visszanézhető 4:3 oldalú fotó.

Összegzés

Az általunk tesztelt példányon még elég lassú és kezdetleges szoftver futott. Néhol félbetört magyar feliratokkal és álmosító bekapcsolási idővel. Mivel nem bolti példány járt nálunk, így egyelőre tesztképeket és videókat sem közölhetünk, de a látottak alapján biztosak vagyunk benne, hogy egy jó szoftverrel (és jó árral) ez az apróság a családi nyaralások sztárja lehet, hiszen egy sor olyan szolgáltatást kínál, melyről pár éve még csak álmodozhattunk. Full HD videót, kényelmes panoráma összefűzést, 3D képességet. Mindemellett kezdők számára is könnyen kezelhető, kicsi és strapabíró fényképezőgépről van szó. A Cyber-shot DSC-TX10, rengeteg kényelmi szolgáltatásával valóban használója keze alá dolgozik.

A fényképezőgépet a Sony Central and Southeast Europe Kft.-től kaptuk kölcsön. Köszönjük!