Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix HS30EXR teszt

0

Felépítés

Ergonómia

A Fujifilm FinePix HS30EXR szinte semmit sem változott külsejében a HS20EXR-től. Persze ha alaposabban szemügyre vesszük, akkor találunk néhány eltérést. Ilyen pl. az objektíven korábban körbefutó vörös csík, mely a HS30EXR-nél már csupán ezüsz színű. Vagy említhetnénk a feketére festett vakupapucsot is, mely szintén minimális különbséget ad.
A külső tehát szinte teljesen azonos, mint az elődőké, s a kezelőszervekben sincs komoly eltérés, csupán egy gomb funkciójában.

A markolat az ultrazoomoknál megszokott módon viszonylag vékony, de kellően mély. Kezünkkel stabil fogást érhetünk el, tenyerünk pedig szép kényelmesen simul az enyhe ívvel kialakított oldalára. A stabilitást elől és hátul is kialakított vájatok növelik. A már említett hátsó kiemelkedés mellé jól idomul a hüvelykujjunk, bár a vezérlőtárcsa ezzel való elforgatása pont a nagyméretű dudor miatt nehézkes kissé. Ezen úgy próbált segíteni a gyártó, hogy a kisebb vezérlőtárcsát és a módválasztó kereket is egy kicsit a hátlap felé döntötték. Mindkét kezelőszerv határozottan, nem túl könnyen, de nem is megszorulva jár.

Kezelőszervekben nincs hiány, ezek fent és hátul is helyet foglalnak, s nem csak a manapság megszokott elhelyezésben az LCD-től jobbra, hanem attól balra is. Ezek tehát remek pozícióba kerültek, könnyen megtanulható és sötétben is egész jól kitapogathatóak.

Az állványmenetet műanyagból készítették, helye 2,5 cm-re található az optikai tengely vetületétől, viszonylag közel az akkufoglalat fedlapjához. A közelség miatt sajnos állványra helyezett gépből nem tudjuk cserélni az akkumulátort, csak ha a gépet az állványról, illetve állványtalpról leszereljük. Nincs viszont ilyen gond a memóriakártyával, hiszen ez oldalt kerül a gépbe.

Optika

A Fujifilm népes családot épít a 30×-es zoomátfogású objektív köré, ugyanis már a FinePix HS10 is erre az optikára épült, s a FinePix HS30EXR is ezt kapta. A 4,2-126mm közötti fizikai gyújtótávolságú 30×-es zoomátfogású optika kisfilmes értékre átszámítva 24-720mm-esnek feleltethető meg. A 24mm-nek megfelelő gyújtótávolság igen szép, tágas nagylátószöget jelent. Közeli csoportképeknél, épületfotóknál, vagy belső térben való fényképezésnél jó hasznát vehetjük. Az objektív 15 lencsetagból áll 11 csoportba rendezve. Ezek közül 3 aszférikus elem található az optikában.

A gyújtótávolság mechanikus zoom gyűrűvel szabályozható, mely 3 cm széles, jól megmarkolható, bordázott gumiborítású a még kényelmesebb használat érdekében. A zoomot teljesen kitekerve az objektív belső tubusa kb. 5 cm-t nyúlik előre. Az optika első felén körben, és a tubuson hosszanti irányban is jelölték az aktuális gyújtótávolságot. A gyűrű nagyjából 100-110 fokot fordul, így nagyon gyorsan belőhetjük a kívánt zoomállást, egy épületet is befogó nagylátószögtől akár egy távolabbi madárig.

A HS30EXR-re is feltekerhetünk nagylátószögű, vagy telekonvertert (vagy fotográfiai szűrőket, makró lencsét, stb). A frontlencse előtt 58 mm átmérőjű menet található. A külső peremen ezúttal is egy bajonett menet fut végig, ahová könnyedén felerősíthetjük a gyárilag mellékelt napellenzőt. A frontlencse védelmére egy felpattintható lencsekupak szolgál, mely a rögzítő szíjjal együtt szintén a készülék alaptartozéka.

Ha esetleg valakinek nem lenne elég a 30×-os zoomátfogás, a gép 1,4×-es és 2×-es digitális zoomot is kínál.

Optikai zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=24 mm ekv. (1×)

teljes kép

kivágott képrészlet
f=720 mm ekv. (30×)

teljes kép

kivágott képrészlet
f=1440 mm ekv. (30× optikai, 2× digitális)

Képérzékelő

A FinePix HS30EXR-be a sajtóanyag szerint átdolgozott CMOS képérzékelő került. Az 1/2″ típusú hátsó megvilágítású EXR CMOS szenzor 16,3 millió teljes pixelszámú, melyből a képalkotásban 16 millió vesz részt. A hátsó megvilágítás lényegéről a HS10 tesztben már beszámoltunk.

A fényképezőgép érzékenységi tartománya nem változott, továbbra is igen komoly, ISO100 és ISO12800 közé állítható, 1 Fé lépésekben. Az ISO6400 és ISO12800 csak 8 illetve 4 Mpixeles felbontásban, JPEG tömörítéssel használható. Választható automatikus érzékenység is, méghozzá a felső limit meghatározásával, mely ISO400, 800, 1600 vagy 3200 lehet.

Ha szükségesnek érezzük, a zajszűrés fokát is módosíthatjuk, három lépésben. Kikapcsolni azonban nem lehet. Talán nem is baj.

Legnagyobb felbontásban 4608×3456 pixeles fotókat készíthetünk, a pixelszámot 4 Mpixelig csökkenthetjük (legalábbis 4:3 oldalaránynál). Az alap 4:3 oldalarány mellett 3:2 és 16:9-es formátumok is választhatók, több felbontásban is. Fotóinkat JPEG tömörítés esetén kétféle minőségben menthetjük el, ezen kívül rendelkezésünkre áll a RAW formátum is (RAW+JPEG kombinációval is, bármely JPEG felbontásban). A .RAF fájlokat a mellékelt CD-n lévő RAW File Converter EX programmal konvertálhatjuk JPEG-gé, ami valójában a SilkyPix konverterére épül, nem a Fujifilm saját szoftvere (természetesen választhatjuk a fizetős RAW konvertereket is).

LCD és kereső

A hátlapra az elődhöz hasonlóan lefelé kb. 40 fokban, felfelé közel 110 fokban dönthető LCD került, melynek képátlója is megegyezik a HS20-nál megismettel, vagyis 3″-os. A felbontás is maradt a régi, 460 ezer szubpixel, mely ugyan nem a legmagasabb elérhető érték ekkora méretben, de mindenesetre ahhoz elegendő, hogy így is szép kijelzővel dolgozhassunk. Pixeleket csak közelről látunk.
A betekintési szög is remek, lentről, fentről és oldalról is egyaránt kontrasztos képet láthatunk. Az egyetlen negatívum, amit felróhatunk, az a kihajthatóság hiánya. Jó volna, ha nem csak fel-le dönthetnénk, hanem oldalra is kihajthatnánk, így portré fotózásnál is hasznát vehetnénk a szabadon forgatható LCD-nek.

A kijelző háttérvilágítását ±5 lépésben változtathatjuk meg. Itt kell megemlíteni, hogy a világosítás nem teljesen a háttérvilágítást érinti, inkább mutatja az élőkép túlexponált hatását. Az LCD képfrisstését 30 és 50 kép/mp-re is beállíthatjuk. A 30 kép/mp-nek főként gyengébb fényben lesz jelentősége, hiszen ebben a módban világosabb élőképet kapunk fókuszálás után (az exp. gomb félig lenyomott állapota), míg 50 kép/mp-nél sokkal sötétebb lesz ez a kép, viszont kellő fény esetén rövidebb exponálási késleltetéssel számolhatunk.

Frissítették viszont az elektronikus keresőt, melynek felbontását 920 ezer szubpixelre növelték. A remek felbontás ellenére nem tudjuk maradéktalanul megdícsérni az EVF-et, ugyanis vélhetően TN+film típusú panel kerülhetett a keresőbe, amely miatt ha csak kicsit is fentről nézünk bele, már feketét nem is látunk, csak kontraszttalan, fátyolos képet.

A felbontás mellett a keresőkép mérete is nőtt, itt már 23 fokos szög alatt látszó képet láthatunk, amely megfelel egy képzeletbeli, 1×-es nagyítású, 100%-os lefedettségű TTL kereső 59%-ának.

Az EVF-et dioptria korrekciós tárcsával is ellátták, így a szemüvegesek egy része is fotózhat e keresővel is. Az LCD és az EVF közötti átkapcsolást a jobb oldalt lévő EVF/LCD gomb biztosítja, amely három üzemmódú lehet: EVF, LCD, illetve automata. Utóbbi esetben az EVF betekintő nyílásának jobb oldalán látható infravörös érzékelő figyeli, hogy mikor kerül az arcunk a kereső elé, s szükség esetén átvált EVF-re.

Mind a kereső, mint a hátsó LCD lefedettségére 100%-ot adott meg a gyártó, a mi méréseink azonban ismét kevesebbet, 96%-os eredményt adtak, ahogyan a HS20EXR-nél is. Ennek következtében a komponálás során nem látjuk a teljes képet sem a keresőben sem az LCD-n. Az igazán érdekes az, hogy a fotózás utáni gyorsnézet kép is ugyanilyen lefedettséget mutat. 100%-ot egyedül normál lejátszás módban kapunk, ez pedig nem méltó egy ilyen kategóriás fényképezőgéphez.

felvételi információk

lejátszás adatok

Elektronikus szintező

A két kijelzőnek nem csak a beállításai ugyanazok, de pontosan ugyanazok az információk jeleníthetők meg rajtuk. Ezek mennyisége az LCD jobb alsó sarkánál lévő DISP gombbal szabályozható, vagy kapcsolható ki. Felvételi módban normál, kikapcsolt, illetve harmadoló rács és a 16:9 oldalarányt jelző vonalak megjelenítése lehetséges, valamint megjeleníthető élő hisztogram és virtuális horizont is. Normál megjelenítési módban a következő adatok olvashatók le a képernyőről: felvételi mód, arcfelismerés, fénymérési mód, sorozatmód, csendes mód, belső memória használata, vakumód, makró mód, önkioldó ikon, fókuszkeret, fókusz figyelmeztetés, bemozdulásra figyelmeztetés, stabilizátor állapota, hátralévő képek száma, érzékenység, képminőség és méret, dinamika mód, színeffektus, fehéregyensúly, akku töltöttsége, dátum/időpont, záridő, rekeszérték, expozíciós skála.

A képek és videók visszajátszásánál a navigáló nyilak és a vezérlőtárcsa segítségével is lapozhatunk. A állóképbe nagyítás az LCD bal oldalán lévő ISO gombbal lehetséges, maximum 7,2×-es mértékig. A teljes nagyítás nem túl erős, ez esetben 640 pixel széles terület jelenik meg a kijelzőn, de a jó felbontás miatt már itt is jól láthatók 1×1 pixeles részletek is, vagyis a fókusz tökéletesen ellenőrizhető. Sajnos nagyított nézetben nem lapozhatunk a képek között.
Részletesebb adatokat kétféle módon kérhetünk, egyrészt a bal oldalon lévő AF/INFO gombbal, ekkor a fotózás részletes paraméterei is leolvashatók, mint a gyújtótávolság, másrészt a DISP gombbal, amellyel egy kisebb nézőkép alatt világossági hisztogram is megjelenik a kijelzőn, valamint a kiégett részek is villogtathatók.
Lehetőség van a korábbiakhoz hasonlóan indexképes megjelenítésre is. Ekkor 4, 5, 9 és 100 képes oldalak között válogathatunk.

Vaku

A FinePix HS30EXR vakuháza is hosszan előrenyúlik akár csak a korábbi modellé. Nyitott állapotban 7 cm-re magasodik a vaku az optikai középtengely fölé. Ha a nagy távolság és a vörösszem hatás csökkentő elővillantások ellenére vörösszemek alakulnának ki, azt utólag a gépen belül javíthatjuk (feltéve, ha az arcfelismerés bekapcsolt állapotban volt, mert enélkül nem érhető el ez a funkció).

A vaku nyitásához a bal oldalon lévő gomb használható, a gép nem képes a vakut automatikusan felnyitni. Lezárnunk is kézzel kell, ez a villanó kikapcsolt üzemmódja. További beállításai a navigációs gomb jobb irányával érhetők el. Ekkor automata, derítő (mindig villan), és lassú szinkron módok érhetők el.

A vaku teljesítményét 5 fokozatban, ±2/3 fényérték tartományon belül módosíthatjuk A vaku a villanás erősségétől függően nagyjából 2,5-4 mp alatt töltődik újra. Itt komolyan érződik a lítium-ion akku nagy áramleadó képességéből adódó előnye (a NiMH akkus HS20EXR-nél a legjobb esetben is 5 mp-et mértünk).

A Fujifilm hagyományaihoz híven ebben a modellben is megtalálható a Naturális fény és a Naturális+vaku témaprogram. Előbbi letiltja a vakuvillanást és természetes hatású képet készít, utóbbi pedig gyors egymásutánban egy természetes és egy vakuval bevilágított fotót hoz létre, majd mindkettőt elmenti, hogy utólag választhassuk ki a nekünk tetszőt.

A gépre egy vakupapucs is került, melyre TTL rendszervaku is csatlakoztatható.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A gép bár nagyobb belső memóriát kapott, mint a HS20EXR, az elérhető 25 MB belső tárhely így sem nevehető nagynak. Éppen csak arra elég, ha otthon felejtenénk a memóriakártyánkat készíthessünk legkisebb (4 Mpixeles) felbontásban 23 képet (normál minőségben).

Memóriakártyából SD, SDHC és SDXC változatokat is használhatunk.

A Fujifilm FinePix HS30EXR csatlakozói nem változtak az elődhöz képest. Most is a bal oldalon találjuk ezeket, egy kihajtható gumifedél mögött. Az A/V (az A/V kimenet mono) és USB aljzat felett C-típusú miniHDMI foglalatot találunk, melynek révén nagy felbontású kijelzőkön élvezhetjük a fényképezőgép fotóit, videóit, és persze hangját.

Ahogy már szó volt róla, az akkumulátort a korábbi AA formátumúról lecserélték lítium-ionra. Ennek foglalata a markolat alján található, melyhez az azt fedő ajtó kinyitása után férünk hozzá. Az új akku 1200 mAh-s, 7,2V-os, vagyis 8,64 Wh energatároló képességű (mint négy darab 1,2V-os 1800 mAh-s NiMH akku). Az akkumulátor töltését külső töltőben végezhetjük. A töltés ideje 2,5 óra.