Kipróbáltuk: Fujifilm FinePix X-S1 teszt

0

Élességállítás, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Csúcskompakthoz méltó élességállítási funkciókat kapott a gép, ami alapból annyit jelent, hogy az automata fókuszon kívül kézi állítás is használható. A kétféle automata (egyszeri és folyamatos), valamint a manuális mód között a gép elején, az objektív bal oldalán elhelyezett kis kapcsolóval válthatunk.

A Fujifilm azt ígéri nekünk, hogy az AF rendszer jóval gyorsabb lett a korábbinál, ami ideális esetben 0,18 mp-es élességállítási időt is jelenthet. Nos, érzetre valóban gyorsabb az eddig megszokottnál, de ez jobbára napsütésben jelent csak gyors autofókuszt. Sötétben jelentősen nőhet a beállítás ideje. A tesztünk során kapott eredmények a „Mért értékek” oldalon lévő táblázatban tanulmányozhatók.

A kontrasztkülönbségen alapuló autofókusz rendszer üzemmódjait az LCD melletti AF gombbal válthatjuk. Ezek a következők:

  • Központi: Csak a képmező középpontján állít élességet a gép.
  • Multi: A készülék automatikusan választ egy élességállítási pontot. Ez jobbára valamilyen élénk, jól felismerhető mintázatú (kontrasztos) tárgy lesz.
  • Terület: A fotós választhatja ki, hogy a kép mely pontján szeretne élességet állítani. A kiválasztott fókuszmező jelzőkerete a navigációs iránygombbal léptethető a képernyő 7×7 előre megadott pontján. Az OK gombbal azonnal a középső pontra ugorhatunk. Ha lenyomjuk a fenti gombot, majd elfordítjuk a beállító tárcsát, a fókuszkeret mérete 50 és 150% között változtatható.
  • Követés: A főtémát a fókuszmezőbe kell helyeznünk, majd a bal iránygomb lenyomásával rögzíthető rajta az élességállítás. A rendszer ezután folyamatosan leköveti a képmezőben elmozgó témát.

A menüben külön kapcsolhatunk arcfelismerést, illetve arc felismertetést. Utóbbinál elmenthetjük az általunk választott személyek- egészen pontosan 14 ember – arcvonásait és néhány adatukat (neve, születési ideje, stb). Ezekre az arcokra fokozottan figyel a rendszer és, ha felismeri őket az adataikat is megjeleníti a képernyőn. Az arcfelismerés önkioldó móddal is kombinálható. Ennél a beállításnál a visszaszámlálás, csak egy arc felismerésekor indul.

Ha rosszak a fényviszonyok a markolat melletti kis fehér fényű LED lámpa segíti az AF munkáját. Ez néhány méterig, jobbára belső térben hatásos, és szükség szerint a menüben kikapcsolható.

Ahogy az objektív fejezetben már említettem egy kényelmes, elektronikus fókuszgyűrűt kapunk a manuális élességállításhoz, melynek állítási irányát a menüben választhatjuk ki. Szintén külön engedélyezhető az MF segítség, mely a képmező kerettel jelzett részének kb. 3,5x-ös nagyítását jelenti. A keret – ahogy az autofókusz pont – az iránygombokkal léptethető a képen, így nem csak képközép, de egy szélső területre eső téma is felnagyítható.

Az automatikus és kézi élességállítás kombinálható is egymással, ami nagy segítséget jelent, ha kedveljük az AF gyorsaságát, de szeretnénk megtartani az MF nyújtotta szabadságot is. Kézi élességállításkor az AF/AE LOCK gombbal azonnal aktiválható az automata fókusz anélkül, hogy átkapcsolnánk. A gombot elengedve a rendszer visszaáll kézi módozatra.

A fénymérési módok az AF mód váltó gomb fölötti AE gombbal kapcsolhatók. A korábbiakhoz hasonlóan most is kiértékelő, középre súlyozott átlag és szpot mérés választható. Az X-S1 a képmező 256 szekciójának fénymérési adatait dolgozza fel. A beállított automatikus értékek a +/-2 fényérték tartományban működő expozíció kompenzációval bírálhatók felül (P, A, S módban).

Sorozat fényképezés

A FinePix X-S1 alap sorozat módjában négyféle sebességet választhatunk, melyek eredményeit a következő táblázat mutatja:

Sorozat sebességek
sebesség
(gyári érték)
készíthetõ képek száma
(gyári érték)
Sorozat-SH 10 kép/mp 200 kép (5 Mpx, ISO200)
Sorozat-H 7 kép/mp 200 kép (12 Mpx)
Sorozat-M 5 kép/mp 200 kép (12 Mpx)
Sorozat-L 3 kép/mp 200 kép (12 Mpx)
Legjobb felvétel-SH 10 kép/mp 16/8 kép
Legjobb felvétel-H 7 kép/mp 16/8 kép
Legjobb felvétel-M 5 kép/mp 16/8 kép
Legjobb felvétel-L 3 kép/mp 16/8 kép

A 200 képes limit valós, de a jelzett sebességet csak 10-15 JPEG képig tartotta a gép, egy SanDisk Extreme kártyával. A sorozat ezután is folytatódott, kb. fele sebességgel. RAW formátum esetén 7 felvételt készíthetünk egyhuzamban.

A készülék következő sorozat módja az ún. „Legjobb felvétel rögzítése”. Ennél a funkciónál 16 vagy 8 kép készülhet a fentiekhez hasonló sebességekben, de zömében az exponáló gomb teljes lenyomása előtti és utáni időszeletben. A gomb lenyomásakor csak 1 kép készül. Egy külön képernyőn beállíthatjuk, hogy előtte és utána mennyi képet mentsen a maradék 7-ből, vagy 15-ből.

Készülhet automata expozíció sorozat is, legfeljebb 3 kép hosszan, és bármilyen felbontásban. Lépésközeit 1/3, 2/3 és 1 fényértékben határozhatjuk meg. RAW formátummal és önkioldóval is kombinálható.

Emellett további három automata sorozat áll rendelkezésünkre. Újdonságként az ISO sorozatot kapjuk, melynél szintén 3 kép készülhet, egy a beállított érzékenységen, további kettő pedig az alatt és felette lévő fokozatokban. A beállítható tartomány ISO200 és 800 között lehet.

A korábbi csúcsmodellekben is elérhető Film szimuláció sorozatnál egy expozíció történik, melyet a három filmmód mindegyikében elment a gép.

Végül a Dinamika tartomány sorozat választható ki a menüből, melynél ISO400-at használhatunk minimum érzékenységként, a három mentett kép pedig DR100%, DR200% és DR400% dinamika fokozatokban kerül mentésre.

Önkioldó használatakor 2 és 10 másodperces késleltetést állíthatunk be, de mint korábban írtam arcfelismeréssel, sőt sorozat móddal is kombinálhatjuk. Ha sorozat mellett állítjuk be, a visszaszámlálás után 5 felvétel készül.

Videó és hangrögzítés

Az X-S1 videó képessége nem sokban különbözik az általunk korábban tesztelt HS20EXR-től, sőt néhány téren egy kicsit kevesebbet kapunk, más téren (pl. a külső mikrofon bemenetben) viszont némi pluszt. Ezúttal sem érhető el semmilyen manuális mód, viszont a FullHD minőség (1920 x 1080 pixel) itt is adott. Emellett 1280 x 720 és 640 x 480 pixeles felbontás választható, a képfrissítés pedig minden esetben 30 (29,97) kép/mp. A gép sztereó hangot rögzít, a MOV kiterjesztésű mozgóképek tömörítése pedig H.264.

Felvétel közben semmilyen beállítást nem befolyásolhatunk a manuális zoomon és fókuszon kívül. Működik az autofókusz (egyszeri, vagy folyamatos), illetve a fénymérés is. A felvétel a gép hátán lévő külön gombbal indítható és állítható meg, nem kell külön videó üzemmódra kapcsolnunk. Közben akár állóképek is készíthetők az exponáló gomb lenyomásával, melyek mérete attól függ, hogy a menüben mozgókép, vagy állókép elsőbbséget állítottunk-e. Állókép elsőbbségnél az exponáló gomb lenyomása egy pillanatra megszakítja a felvételt, de az elkészült fotó az állókép méretnek megfelelő (akár 12 megapixeles) lesz. Videó prioritásnál nem szakad meg a mozgókép, viszont a mentett fénykép mérete a videóval megegyező lesz.

Ebben a modellben is elérhető a gyors képfrissítésű mozgókép, bár egy kicsit lassabb változatban, mint az említett HS20EXR-nél. VGA felbontás a maximum, melynél 70 kocka/mp érhető el. 320 x 240 pixeles méretnél ez 120 kocka/mp-re tornázható fel, míg a legkisebb, 320 x 112 képpontos felbontást választva 200 kocka/mp-et kapunk.

Videózásnál a különböző filmszimulációs módok is használhatók, így például fekete-fehér, vagy szépia effektussal is készíthetünk mozgóképet.

A kész videók a beépített hangszórónak köszönhetően utólag hanggal játszhatók le. A gépen belüli vágásukra és egyéb szerkesztésükre nincs mód. Hangjegyzetet külön is felvehetünk a készülékkel, legfeljebb 30 mp hosszúságban.