Felépítés
Ergonómia
A Nikon 1 V1 külsejét jelentősen átszabták, mire az 1 V2-t létrehozták belőle. Az 1 V2 egy kicsit nagyobb lett vastagságában és magasságában is, de nem csak a méretei változtak, hanem a külalakja is. Bár már a V1-nek is volt egy kisebb dudor a felső részén (az elektronikus keresőé), a V2-nél ez sokkal határozottabb lett. Ugyanide került az új felpattintható vaku is. Szintén új az igazi markolat, amely a V1-nél még nem volt megtalálható, de a V2 már igazán jó fogásúra sikerült, melyet a markolat körüli gumiborítás is segít. Gondoltak a hüvelykujjunk megtámasztására is, ezt a hátlap jobb felső sarkában lévő igen enyhe kidudorodás és az azt fedő gumibevonat segíti.
A dizájnon persze lehetne vitatkozni, hogy mennyire sikerült szépre, vagy mennyire túl szögletes, erről nyilván megoszlanak majd a véleménye, mi mindenesetre azt mondjuk, hogy lehetett volna szebbet is alkotni, több ívvel, kevesebb bumszli dudorral.
A váz most is alumíniumból készül, de felhasználtak magnézium öntvényt is. Emiatt egy ici-picit nehezebb is, mint amire számíthatnánk, de még így is csak a középmezőnybe került a maga 337 grammjával.
A kezeléshez jópár gombot és tárcsát találunk a gépen, van üzemmódtárcsánk, van két vezérlőtárcsánk és további sok-sok gomb mind fent, mind pedig hátul.
Az állványmenet fémből készült, melyet pontosan az optikai tengely alá helyeztek. Bár a V2 nem sokkal szélesebb, mint a J2, mégis elég ennyi is, hogy a nagy Manfrotto 410-es talp mellett simán kinyíljon a memóriakártya és akku foglalatát záró ajtó.
Optika
A Nikon 1 rendszerű fényképezőgépeire továbbra is az 1 jelű bajonettel ellátott objektívek tekerhetők fel, illetve az FT-1 jelű adapter segítségével AF-S rendszerű Nikon F optikák is használhatól (a fókuszmotorral nem rendelkező, nem AF-S objektívek kézi élességállítás mellett alkalmazhatók).
A Nikon 1 V2-t Nikkor 1 VR 10-30mm f/3,5-5,6, vagy az újabb, kisebb és könnyebb Nikkor 1 VR 11-27,5mm f/3,5-5,6 objektívvel vásárolhatjuk meg, de választhatunk dupla kit-et is, ekkor az előző mellé
Nikkor 1 VR 30-110mm f/3,8-5,6 objektívet kapunk.
Ezen kívül létezik
Nikkor 1 10mm f/2,8-at tartalmazó szimpla kit is.
Más rendszerkkel szemben a Nikkor 1 objektívjeire (egyelőre) nem került fókuszgyűrű, a kézi élességállítást a vázról végezhetjük, sajnos még most is csak digitális zoommal nagyított képet láthatunk.
Mind a 10-30, mind a 30-110 telezoom összetolható kivitelben készült, vagyis hordozáshoz kisebb méretűre állítható, melyet használat előtt ki kell nyitnunk (az Olympus M.ZD 14-42 mm-es objektívjéhez hasonló módon). Apropó kinyitás, ennek hiányát szép magyarsággal tudatja velünk a gép: „A zoomgyűrű gombját lenyomva tartva, a zoomgyűrű elforgatásával húzza ki az objektívet”, amelynek jelentése feltételezhetően nagyon keveseknek okozhat majd fejtörést (nem úgy az Olympus gépek felirata, amely annyira nem egyértelmű).
Ha az objektívet kinyitjuk, a gép automatikusan bekapcsol. Apró figyelmesség, de igazán kedves funkció.
Képérzékelő
A Nikkor 1 rendszer szenzormérete 13,2×8,8 mm, a képek oldalaránya 3:2, ebből adódóan az új szenzor is ezeket a paramétereket követi. A képérzékelő méretéből adódóan 2,7×-es képkivágás faktorral kell számolnunk, vagyis egy 10 mm-es objektív olyan látószöget ad, mint egy 27 mm-es kisfilmes optika Leica képkockán.
A felbontás 14,2 millió effektív képpont, mely a MILC-ek között is jó értéknek számít, igaz az APS-C szenzorméretű konkurensek között akad 24 Mpixeles is.
A Nikon 1 kisebb szenzora mostantól kezd érdekes lenni, hiszen a 10 Mpixeles felbontás még elfogadható volt. Ahogy azonban nő a pixelek száma, úgy lesz egyre problémásabb a képzaj, ahogy egy kompakt fényképezőgépnél 4 Mpixeltől. Csak úgy érdekességképpen nézzük meg, hogy ezzel az effektív pixelsűrűséggel (cca. 350 pixel/mm) mekkora felbontású szenzorokat kapnánk különböző méretekben:
A Nikon 1 V2 szenzorának pixelsűrűségével számolt egyéb szenzorméretek felbontásai | |
---|---|
Szenzorméret | Felbontás |
1/2,3″ átlag kompakt |
3,5 Mpixel |
1/1,7″ prémium kompakt |
5,1 Mpixel |
4/3″ Micro FourThirds |
27,3 Mpixel |
APS-C Canon, Sony, Pentax MILC |
40,4-44,9 Mpixel |
Fullframe 36×24 mm |
105,3 Mpixel |
Ugye meglepő?
Az mindenképpen látszik, hogy a kompakt gépekhez képest még bőséges előnye van a Nikon 1 rendszerének, de az is felsejlik már, hogy felbontásban sokkal feljebb nem tud majd menni a gyártó anélkül, hogy komoly fejlesztést, illetve zajszűrést ne alkalmazna a képeken (esetleg húzná meg az érzékenység határát a konkurenciánál 2 Fé-kel alacsonyabb szinten).
Emiatt egy picit úgy is nézhetjük majd a Nikon 1 V2 képminőségét, mint ha a jövőbe pillantanánk. Abba a jövőbe, amikor 27 Mpixeles m4/3-os, illetve 40 Mpixeles APS-C szenzoros gépek lesznek.
MILC gépekről lévén szó a Nikon 1 modellek sem tartalmaznak tükröt, illetve TTL optikai keresőt. Sőt, a Nikon 1 J1 és J2-ben mechanikus redőnyzár sincs. A Nikon 1 V2 rendelkezik redőnyzárral, de ha úgy érezzük, kiválthatjuk elektronikus zárral. Ez a zárszerkezet kímélésében és a teljesen csendes működésben hordoz előnyt.
Cserélhető objektíves gépnél óhatatlanul gondolni kell az optika cseréje alkalmával esetleg bejutó porszemekre.
A Nikon az 1 V2-nél ultrahangos pormentesítő rendszert alkalmazott, amely lerázza a szenzor elé helyezett üvegre tapadt porszemeket.
Az érzékenység minimuma az új szenzorral ISO160-ra nőtt, a maximális választható érték továbbra is ISO6400. Az érzékenységeket ISO200-tól 1 Fé lépésközzel választhatjuk ki.
A fotóson kívül a fényképezőgép is kiválaszthatja magának a szükséges érzékenységet, ennek maximumát 800, 3200 vagy 6400 értékben határozhatjuk meg.
Legnagyobb felbontásban 4608×3072 pixeles fotókat készíthetünk, a képek oldalaránya nem változtatható. A képeket RAW (.NEF) vagy JPEG formátumban menthetjük el, de van lehetőség a RAW+JPEG módszer alkalmazására is. Ez utóbbi esetben a veszteségmentes és tökéletesen utófeldolgozható RAW kép mellé gyorsan és egyszerűen kezelhető kis tömörítésű JPEG kép is mentésre kerül.
A 14 Mpixeles RAW fájlok jól tömörítettek, még nagy érzékenységnél is csak 13-14 MB-osak.
Kijelző és kereső
A Nikon 1 V2 LCD-je változatlanul 3″ képátlójú, oldalaránya azonban 3:2 (63×45 mm), felbontása 921 ezer szubpixel. A kiváló részletgazdagságú kijelző betekintési szöge természetesen kiváló, fej fölüli fotózáskor is jók a kontrasztok (csak az égbolt árnyékolásáról kell gondoskodnunk kezünkkel). Persze sokkal kényelmesebb lenne egy kihajtható LCD-vel.
A háttérvilágítást ±3 értékben módosíthatjuk, bár ez nem minden esetben elegendő ahhoz, hogy erős napsütésben is jól látható képet kapjunk.
A Nikon 1 V2 örökölte az előd elektronikus keresőjét, melyet dioptria korrekció lehetőségével is elláttak, valamint rendelkezik betekintés érzékelővel, amely a gép szemünkhöz emelésekor automatikusan aktiválja a keresőt. A 0,47″-os, 1,44 millió szubpixeles kijelző 100% lefedettségű, a benne látható kép egy képzeletbeli 1×-es nagyítású, 100%-os lefedettségű filmes SLR képéhez képest 56%-nyi, mely jónak számít, hiszen a Nikon D5200 keresőjében 49% relatív méretű képet látunk. A felbontás kiváló, pixeleket nem tudunk elkülöníteni, így gyönyörű élőképpel dolgozhatunk. A megjelenített színek is jók és a feketékkel sincs baj (bár tény, hogy nem egy OLED).
A kijelzőn részletesen olvashatók le a paraméterek, úgymint fénymérés, záridő, rekeszérték, érzékenység, felvehető videó hossza, hátralévő képek száma, üzemmód, sorozat mód, képmód, fehéregyensúly, videó felbontása és képfrissítése, állókép felbontása, tömörítése, fókuszmód.
Lejátszáskor részletes adatok kérhetők a képről, mely az érzékenységen, rekesz- és zársebességen kívül jópár adatot mutat meg, még a gyújtótávolságot is. Világosság hisztogram is megjeleníthető, de sajnos a kiégett és bebukott részek külön nem emeli ki a gép.
Szintén sajnáljuk, hogy bár van vezérlőtárcsa a gépen, a képek kinagyításakor nem tudunk vele nagyított állapotban a képek között lapozni (fókusz ellenőrzés több képen).
Ha igényeljük, megjeleníthetünk segédrácsot is, mely a teljes képet 4×4 téglalapra osztja (talán célszerűbb lett volna harmadolót választani, az a komponálást is segíthetné).
Vaku
A Nikon 1 V2-re már vakut is építettek. A felpattintható villanó kissé érdekes megoldással került a gépre, ugyanis felnyitott állapotban is csak éppen egy kicsit emelkedik a váz teteje fölé.
Első ránézésre azt mondanám, hogy a 30 fokos emelkedés helyett még bőven lehetett volna magasabbra pattintani a vakut, de tény, nem tudom a pontosabb okát, hogy miért ez a maximális magasság. Talán a kereső feletti csatlakozóba illeszthető opcionális GP-N100 GPS modul miatt, hiszen ennek útjába lehetne.
A beépített villanó üzemmódjai közül derítő, vörösszem csökkentő, vörösszem csökkentő + hosszú szinkronidejű, hosszú szinkronidejű és hosszú szinkronidejű hátsó redőnyre szinkronizáltat választhatunk. A vaku teljesítményvezérlése lehet TTL vagy manuális beállítású, utóbbi esetben 1/32 teljesítményig mehetünk le. TTL módban vaku teljesítmény kompenzációra van lehetőség -3..+1 Fé között.
A vakuszinkronidő redőnyzár használata esetén 1/250 mp, elektronikus zárnál 1/60 mp lehet.
A gépre szabányos Nikon vakupapucs nem került, így pl. rádiós kioldó sem használható vele. Választhatjuk viszont a beépített vaku helyett a Nikon 1 rendszerhez készült SB-N7-et, mely 18-as kulcsszámot és felfelé 120 fokban emelhető fejet kínál, működtetéséhez két darab mikro ceruza (AAA) elemre, vagy akkura van szükség.
Memóriakártya, akku, csatlakozók
A kártyafoglalatot az akkumulátor mögé helyezték, így azzal közös ajtó mögött találjuk őket. Memóriakártyából SD, SDHC és SDXC is használható. Az akkumulátor ajtajának nyitott állapotában a fényképezőgép működőképes marad, így a fedlap esetleges letörése nem okozza a gép használhatatlanságát.
A törésre egyébként elég kicsi az esély, tekintve, hogy a V2-nél a zsanértól induló fém lap ezt megelőzi.
Időjárásállóságról a nyílások szigetelésének hiányában nincs szó.
A fényképezőgép oldalán műanyag ajtó mögé helyezték a csatlakozókat, melyek között USB és mini HDMI-C videókimenetet találunk, valamint sztereó mikrofon bemenetet.
Az akkumulátort rejtő ajtó egy rugós kapcsoló elhúzásával nyitható. Ettől az akkumulátor még nem esik ki, azt egy rugós retesz védi.
A Nikon 1 V2-t új, EN-EL21 akkumulátor táplálja, mely 7,2V feszültségű, s 1485 mAh kapacitású, így 10,7 Wh energiát képes tárolni. Ez közel 20%-kal kisebb energiatároló képességet jelent, mint az EN-EL15-tel a Nikon 1 V1.
A töltöttségéről csak akkor kapunk információt, ha már merülőfélben van, ekkor az LCD-n a csupán 3 szegmenses ikon jelenik meg, mely mutatja, hogy már csak 1/3-nyi töltésünk van. A lemerült akkut külső töltőben tölthetjük fel.