Kipróbáltuk: Nikon 1 V2 teszt

0

Különlegességek

Mozgó pillanatkép (Motion Snapshot)

Páratlan funkció, mely eddig csak a Nikon 1-es tükör nélküli sorozatában található meg. Ez az exponáló gomb megnyomása előtt (pontosabban annak félig lenyomásától kezdve) elkezdi a lassított videórögzítést, majd a teljes lenyomás pillanatában egy fotót is készít. A teljes videó az exponáló gomb lenyomása előtti 0,6 mp-től az exponáló gomb lenyomását követő 0,4 mp-et mutatja be 2×-es lassításban, a fotó pedig teljes felbontásban kerül a kártyára. Ha a mozgó pillanatképet a fényképezőgépben játszuk vissza, aláfestő zenét is kapunk, számítógépen való lejátszáskor azonban a videó csendes.

Intelligens képválasztó (Smart Photo Selector)

Ehhez hasonló szolgáltatással már találkozhattunk korábban, a Best Shot Selector is több képből választott. Igaz, a BSS csak egy képet hagyott meg, míg a Smart Photo Selector 5 képet ment a kártyára. Ez a lehetőség is a gyors sorozatfelvételezést használja ki, már az exponáló gomb félig lenyomásától elkezdi pufferelni a képeket, s a teljes lenyomás után fejezi azt be. Az így készült képekből a képélesség, a kompozíció, az elmosódottság, az arcok, a mosoly és a pislogás érzékelése segítségével választja ki azt az 5-öt, amelyet végül elment a kártyára.
Próbáink során ennek ellenére volt, hogy ezen üzemmódban lecsukott szemű képet mentett el a fényképezőgép.

Legjobb pillanat

A gép az exponáló gomb félig lenyomására élességet állít (automata fókuszterülettel), majd gyors sorozatra vált, s kb 0,6 mp-et rögzít. Ezt követően lassítva visszajátsza a történést, s nekünk csak annyi a feladatunk, hogy a megfelelő ismételt képkockánál teljesen lenyomjuk az exponáló gombot. Igazából félig lényegtelen funkció, hiszen kiváltható a 60 kép/mp-es sorozattal, csak kicsit tovább tart majd válogatni.

Automatikus torzítás korrekció

Teljesen új lehetőség a Nikon 1 sorozatban az objektívek geometriai torzításának korrekciója. Ez a menüben ki- és bekapcsolható, attól függően, hogy igényt tartunk-e rá. Bár Adobe RAW konverter hiányában nem tudjuk ellenőrizni, de nagy valószínűség szerint ez a lehetőség csak a JPEG fájloknál működik.
A torzítás korrekció természetesen enyhén csökkenti a látószöget.

Automatikus torzítás korrekció

D-Lighting

Mind felvétel előtt, mind felvétel után választhatunk sötét részeket kivilágosító funkciót, vagyis D-Lighting-et. E szolgáltatás azonban tényleg csak az árnyékos, sötétebb területekkel foglalkozik, de nem vigyáz a csúcsfényekre.

HDR mód

Új lehetőség a HDR mód, mely azonban csak automatikus fényképezés üzemmódból érhető el, kreatív módokból (P, S, A, M) nem.
A HDR elviekben a sötét és világos tónusok leképezésében segítene úgy, hogy a túl sötét részekben is maradna részlet, s a világosabb területek sem égnének ki.

Jóllehet, valamicske hatása van ennek a módnak is, de a valódi HDR-től igazából messze van, mint látható, 1 Fé alulexponálással hasonló hatás érhető el, a sötétebb részek világosabb leképezése pedig akár az előbb említett D-Lighting-gel is elérhető. Egy picit tehát csalódás ez a mód.

Lassított videó (Slow motion)

Általában a BSI-CMOS szenzoros kompakt vagy ultrazoom fényképezőgépeknél érhető el a nagy képfrissítési sebességű, de lassított lejátszású videófelvétel készítése. A Nikon a nagy szenzoros fényképezőgépek között elsőként tette lehetővé SlowMotion videó készítését, mely 400 vagy 1200 kép/mp frissítéssel készül, s 30 kép/mp frissítéssel játszható le. A felbontás persze ez esetben jóval kisebb, mint normál módban, s a látószög is csökken (hiszen képkivágás történik).

60 kép/mp sorozat

Eddig nem volt alkalom arra, hogy a különlegességek között normál jellegű sorozat módot említsünk, de a Nikon 1 rendszere kivétel ez alól. A 60 kép/mp sebességű sorozat ugyanis eddig soha nem látott teljesítmény, ráadásul ezt a tempót valódi 10 Mpixeles fotókkal érhetjük el. Igaz, a puffer mérete ehhez a sebességhez egy picit szűkös, így a 40 elkészíthető kép mindössze 0,67 mp átfogására elegendő.