Kipróbáltuk: Nikon Coolpix 5400 teszt

0

Kezelőszervek

A Coolpix 5400-on elhelyezett gombok javarészt ismerősek a Coolpix 5000-ről. Az AE/AF-L gomb az optika mellől a hátlapra került, a programmódok közötti váltást pedig egy új programtárcsa könnyíti meg.


Az exponáló gomb a markolat elején foglal helyet, kényelmesen használható. A hátlap felé haladva további 3 gombot találunk, ezek a következők:

FUNC: egy hozzárendelt funkció beállítására szolgál. A FUNC gombhoz a két felhasználói profil váltását, a fehéregyensúly beállítását, a képméret/tömörítés választását, az érzékenység, vagy a folyamatos mód beállítását rendelhetjük hozzá. Ezt a SETUP-ban végezhetjük el. A hozzárendelt funkciók beállítása sok esetben nem végezhető el csupán a FUNC gomb megnyomásával, használni kell a hüvelykujjunkhoz elhelyezett vezérlőtárcsát is.

Vaku mód beállítására használható gomb: a különböző módok körkörösen választhatók ki a gomb megnyomásával.

+- gomb: felvétel esetén az expozíció-korrekció mértéke állítható be, a gomb nyomva tartása mellett a vezérlőtárcsát kell forgatnunk. Lejátszás esetén az aktuális képhez hangmegjegyzés fűzhető, a felvétel addig tart, amíg a gombot nyomva tartjuk.


A gép tetején, a hátlaphoz közel két tárcsát találunk: a jobb oldali – amely a hüvelykujjunkkal könnyen tekerhető – a már említett vezérlőtárcsa. Ennek feladata sokrétű, valamely érték beállítására szolgál egy nyomógomb nyomva tartása mellett, pl. expozíció-korrekció, kézi fókusz. Felvétel esetén a legfontosabb feladata a rekesz ill. a zársebesség értékének kiválasztása, S, A, M módokban. Lejátszáskor a képhez tartozó információk görgetését szolgálja, ennek segítségével tudjuk megnézni a hisztogramot is, mely a beégett részeket villogtatja is (megjegyzendő, hogy a Nikon már a 250-es pixel-értéket is beégettnek tekinti).

A programtárcsa teljesen körbeforgatható, a 12 állás valamelyikére állítható. Nézzük az egyes állások jelentését és funkcióját:

A zöld fényképezőgép jel a teljes automata módot jelenti. Ekkor a menü sem érhető el, csak az expozíció-korrekció és a fókusz módok változtathatók. Ez az állás a kezdők munkáját könnyíti meg.

P állásban programautomatikát használhatunk, ekkor a rekesz és zársebesség értékein kívül mindent módosíthat a fotós.

S állás a zársebesség előválasztást jelenti. A vezérlőtárcsa segítségével a következő értékek választhatók ki: 8; 4; 2; 1; 1/2; 1/4; 1/8; 1/15; 1/30; 1/60; 1/125; 1/250; 1/500; 1/1000; 1/2000; 1/4000 mp. Az 1 Fé-enkénti lépés viszonylag nagynak számít. Sok más fényképezőgép esetén találkozhatunk 1/2 fényértékenkénti, sőt esetenként 1/3 Fé-enkénti lépésben változtatható zársebességekkel. Az 1/4 mp és ennél hosszabb záridőket a fényképezőgép sárga színnel jelzi, ezzel utalva a zajcsökkentés szükségességére és lehetőségére. A zajcsökkentés nem automatikus, azt külön kell beállítanunk a menüben.

A állásban a rekesz mérete adható meg, nagylátószög esetén F2,8; F3,1; F3,5; F4,0; F4,4; F5,0; F5,6; F6,3; F7,1; F7,9; és tele állásban F4,6; F5,2; F5,8; F6,5; F7,3 értékek valamelyikére.

M állás jelenti a kézi módot. Ekkor mind a zársebesség, mind a rekesz a fotós által beállítható a vezérlőtárcsa segítségével. A rekesz és a zársebesség beállítása között az AE/AF-L gomb megnyomásával válthatunk.

SCENE jelenti a téma-automatika használatát. Az itt beállítható 15 téma a következő: portré, party/beltéri, éjszakai portré, strand/sípálya, tájkép, napnyugta, éjszakai tájkép, múzeum, tűzijáték, makró, kópia, ellenfény, panoráma, sport, alkonyat/pirkadat. Panoráma téma esetén az első kép után a fényképezőgép rögzíti a fénymérést. A panorámák iránya 4 féle lehet: felfelé, lefelé, balra ill. jobbra haladó. Az előző képet az LCD kb. 1/3-ad részén jeleníti meg a gép. Az átfedések így kb. 30%-osak lesznek.


A kamera jel a videofelvételek készítését jelenti. Használhatunk 640×480 vagy 320×240 pixeles felbontást. A nagyobb felbontást választva max. 70, kisebb felbontásban max. 180 mp-es snittek készíthetők. A rögzített esemény a felvétel végén kerül mentésre.


Ez a művelet sajnos elég sokáig tart. Ugyanitt kezdeményezhetünk időzített sorozatkészítést is, ahol a képek között 30 mp, 1 perc, 5 perc, 10 perc, 30 perc, 60 perc idő telhet el.

A SETUP a fényképezőgép alapműködésére vonatkozó beállításokat tartalmazza, melyről részletesebben a menürendszerről szóló oldalunkon írunk.

Az ezt követő állásban a képméret és a képminőség állítható be. Jó ötlet, hogy nemcsak a menüben, hanem a programtárcsán is elvégezhető ez a beállítás, úgymint a következő kettő is.

ISO állásban az érzékenységet adhatjuk meg, auto, ISO50, ISO100, ISO200, ISO400 értékek közül választva.

WB állás a fehéregyensúly beállítását szolgálja. Automatikus fehéregyensúlyon kívül kézi beszabályozás, napfény, izzó, fénycső, felhős, vaku és árnyék választhatók, mindegyik esetén +- 3 értékkel el is térhetünk az eredeti beállítástól. Ennek hatása azonban sajnos csak a fotó elkészítése után látható, kiválasztáskor, beállításkor még nem.

A fényképezőgép hátlapján található a legtöbb gomb. Felülről lefelé haladva a programtárcsa alatt elsőként az AE/AF-L gombot láthatjuk. Ezzel a fénymérést és/vagy a fókuszt rögzíthetjük. Mellette jobbról a zoom vezérlő gombot helyezték el. Az alap, 28 mm-es nagylátószögű álláson kívül még 19 zoompozíció állítható be. Így a következő fókusztávolságokat használhatjuk: 28, 31, 35, 39, 42, 46, 50, 53, 57, 61, 65, 70, 75, 80, 86, 90, 95, 102, 108, 116 mm. Lejátszáskor a zoom vezérlővel válthatunk indexkép megjelenítésre, vagy nagyíthatunk bele max. 6-szoros mértékig egy kész felvételbe.

Ezek alatt a menü gomb található. A menüről részletesen a következő oldalon írunk.

A menü gomb alatt az AF jelű gombot láthatjuk, amely felvétel állásban különböző fókusz módok közötti váltásra szolgál: tájkép, makró, makró önkioldóval. Kissé furcsa, hogy az önkioldót csak makróval együtt használhatjuk, de szerencsére makró módban is működik az élesség állítás a teljes tartományban. Ugyanezzel a gombbal állíthatunk kézileg is élességet, ekkor a gombot nyomva tartjuk, s emellett a vezérlőtárcsa elforgatjuk. Ilyenkor az LCD felső részén 6 lépésben láthatjuk az aktuális távolságot. Sajnos sem a pontos tárgytávolság, sem nagyított kép nem könnyíti meg a kézi élesség állítást. Mint később látható lesz, a kézi élesség állítás még így is használható, igaz, elég nehézkesen és sokszor pontatlanul. Lejátszáskor ezzel a gombbal tudjuk az aktuális képet törölni.

A QUICK feliratú gomb az ún. quickplay üzemmód aktiválására szolgál. Felvétel módban ha ezt a gombot megnyomjuk, először az LCD bal felső 1/4-én, ismételt megnyomás esetén a teljes képernyőn lejátszás módot használhatunk. Ez nagyon hasznos, hiszen így nem kell minduntalan eltekergetnünk a programtárcsát lejátszás módhoz. A quickplay-ben ráadásul felvétel prioritás él, vagyis az exponáló gomb félig történő lenyomása visszavisz felvétel módba.

A QUICK gomb alatti gombbal az folyadékkristályos kijelzőn megjelenő információk mennyisége változtatható, illetve maga az LCD kapcsolható ki, ill. be.

A hátlap jobb alsó sarkában találhatók a 4 irányba mutató nyilak, valamint ezek között az ENTER gomb. A nyilakkal a menüben navigálhatunk, vagy felvétel esetén az 5 fókuszpont közül választhatunk, ill. lejátszáskor ezeknek segítségével lépkedhetünk a képek között. Az ENTER gomb természetesen a menüben kiválasztott érték jóváhagyására szolgál.

A fényképezőgépen található gombok jól átgondolt helyre kerültek, jórészük egy kézzel is használható. Talán jó lett volna az érzékenységnek még egy külön gombot létrehozni.