Kipróbáltuk: Nikon Coolpix S9500 teszt

0

Különlegességek

Lassított (Slow-motion) és gyorsított videófelvétel

Bár igazság szerint a CMOS szenzoros kompakt fényképezőgépek javarészével lehetne ilyen szolgáltatást kínálni, még ma is ritkaság számba megy a nagy képfrissítéssel rögzített és normál képfrissítéssel lejátszott, azaz lassított videófelvétel lehetősége.
A Nikon Coolpix S9500 háromféle felbontást és ennek megfelelően háromféle sebességet kínál ehhez, HD módban 60 kép/mp-cel, VGA módban 120 kép/mp-cel, QVGA módban 240 kép/mp-cel vesz fel. A lejátszás 30 kép/mp képfrissítésű. Minta videóink a videót bemutató oldalon találhatók.
Ezeken kívül egyébként gyorsított videó is készíthetó FullHD felbontásban, ilyenkor 15 kép/mp képfrissítéssel történik a jelenet felvétele, de 30 kép/mp a lejátszás.

D-Lighting

Jópár Nikon fényképezőgépben találkoztunk már a sötétebb részeket kivilágosíto D-Lighting funkcióval. Egyes esetekben ez felvétel előtt is megadható, ezt aktív D-Lighting-nek nevezik. A Coolpix S9500-nál ez csak utólag lehetséges, ráadásul a D-Lighting erősségét sem befolyásolhatjuk, még alacsony, normál, erős fokozatban sem, mint más, komolyabb modelleknél.

3D fénykép mód

A Nikon Coolpix S9500 is támogatja a térhatású fotózást. A 3D fotók készítésekor az első kép ellövése után annak áttetsző változata megjelenik a kijelzőn, s úgy kell eltolnunk a gépet nagyjából 10 cm-rel jobbra, hogy ezt követően a két kép közelítőleg egymásra feküdjön. Aki nem járatos a 3D fotózásban, lehet, hogy elsőre nem lesz neki egyértelmű, hogy mit kell tennie, mert a gép csak ennyit közöl: „Készítse el az első fényképet, majd a fényképezőgépet lassan mozdítsa el jobbra úgy, hogy a keret illeszkedjen a témára.”.
Ha gép azonban csak az átfedést figyeli, az eltolást nem, így előfordul, hogy egy cm-t sem toljuk arrébb a gépet, csak az átfedésre figyelünk, s így már el is készíti a második fotót. Ennek eredményét pedig csak akkor látjuk, amikor 3D megjelenítőn nézzük meg a fotót: teljesen sík marad a kép.

Egyébiránt aki tapasztaltabb a térhatású fotók készítésében, remek képeket tud majd fotózni, hiszen a két korábban nálunk járt (Panasonic DMC-TZ40, Sony DSX-WX300) géphez képest életszerűbb, jobb térhatása van a Nikon által készített fotóknak. No persze az is igaz, hogy tudnia kell az embernek, hogy mi a dolga.
A Sony DSC-WX300-zal szemben a Nikon Coolpix S9500 csak FullHD felbontásban menti el a térhatású MPO fájlt.

Intelligens portré

Az üzemmódtárcsa egyik témamódja az Intelligens portré, amelynél háromféle erősségű bőrlágyítást, mosoly időzítőt, pislogásra figyelmeztetést választhatunk. Ezen felül lejátszás menüből a glamour retusálás menüpont alatt újabb bőrlágyítás, arckisebbítés, szem nagyobbítás, arc világosítás, táskás szem korrekció, szem fehérítés, fog fehérítés és arcpirosítás is választható, többféle szinten.
Érdekes, hogy ilyen sok lehetőség közé a vörösszem korrekció nem fért be.

Panoráma készítés

Szintén a CMOS szenzornak köszönhetjük e funkciót. A 3D fotóhoz hasonlóan ezt is a témamódok között kell keresnünk.

A panorámázás során választhatunk, hogy 180 fokos, vagy 360 fokos panorámát szeretnénk-e készíteni. Ezt követően már csak annyi dolgunk van, hogy a gépet folyamatosan körbeforgatjuk. Eközben a Coolpix S9500 érzékeli, hogy milyen irányba indultunk, így akár normál gépállással, akár függőleges (portré) gépállással is panorámázhatunk. Normál gépállásnál 920 pixel magas, függőleges gépállásnál 1536 pixel magas panorámákat kapunk. A panorámák szélessége 180 foknál 4800 pixel, 360 foknál 9600 pixel.

(Az eredeti képek shift+kattintással érhetők el.)

panoráma 180 fok normál (vízszintes) gépállással

panoráma 360 fok normál (vízszintes) gépállással

panoráma 180 fok álló (függőleges) gépállással

panoráma 360 fok álló (függőleges) gépállással

GPS

A Nikon Coolpix S9500-ban is külön GPS menüt hoztak létre. Itt kapcsolhatjuk ki, vagy be a GPS adatok képekbe mentését, valamint POI (látnivalókról) információkat is kérhetünk. Ezen kívül beállíthatjuk a gép óráját a GPS alapján, használhatunk iránytűt és naplófájlt is készíthetünk (GPS logolás).

A GPS működését az LCD-n követhetjük nyomon. Piros ikon esetén a GPS pozíció még nem friss.

Az útvonal mentés előtt megadhatjuk, hogy milyen időközönként mentse el pozíciónkat (5, 10, 15, 30 mp vagy 1 perc). A naplózás időtartamát 6, 12, 24 vagy 72 órára állíthatjuk be, de egyébként bármikor leállíthatjuk.

A naplózás jól működött, bár épületeken belül tartózkodva minden esetben fals koordinátákat is mentett. Az alábbi képen jól látható, hogy amíg a templomon belül fotóztam (Kossuth-tér, térkép kb. közepén), a GPS elég nagy területre szórt szét mentett koordinátákat, illetve később (a térkép jobb felső sarkában) egy üzleten belül tartózkodva szintén hibás koordinátákat mentett. Ettől eltekintve, nyílt terepen viszont remekül működött, precízen mentve a tartózkodási pontokat.
A részletes térkép információk Shift+kattintással érhetők el.

WiFi

A WiFi sem maradt ki a gépből, amely elsősorban okostelefonról való vezérelhetőséget kínál. Közvetlen képfeltöltésre WiFi hálózaton keresztül nincs lehetőségünk (mint a Panasonic DMC-TZ40-nél).

Ha a funkciót bekapcsoljuk, a fényképezőgép saját infrastrukturális WiFi hálózatot hoz létre, amelyre okostelefonnal csatlakozhatunk. Miután a csatlakozás megtörtént, a Wireless Mobile Utility alkalmazást kell elindítanunk, mely iOS és Android operációs rendszereken is ingyen elérhető.

A programban sajnos csak néhány beállítást módosíthatunk, amely a fotózással kapcsolatos, így csak az önkioldót, illetve a képek azonnali letöltését. Ezen kívül néhány, az alkalmazás működésével kapcsolatos beállítás érhető el.

Örömteli viszont, hogy a hatótávolság igen szép, akár 20 méterről is tudjuk még vezérelni a fényképezőgépet.

A képek megtekintésénél van mód a fényképezőgépen lévő fotók és az okostelefonra, vagy táblagépre már átmásolt fotók közül választani.

HDR

A HDR üzemmód ma már nem számít nagyon ritkának, hiszen jópár gépbe kerül ilyen lehetőség. Noha a komolyabb tükörreflexesekben több expozícióból precízen számított, hatékony HDR szolgáltatás kerül, a Coolpix S9500 csak egyszerűbb lehetőséget kínál, hiszen a HDR mód csak az üzemmódtárcsa ellenfény témamódjából érhető el, annak minden hátrányával együtt (sem fehéregyensúly, sem fókuszpont nem módosítható, de még az érzékenységet is automatikusan választja a gép, expozíció kompenzáció viszont használható).
A tesztképeink alapján elmondható, hogy a bekapcsolt HDR mód ellenére nagyobb dinamikaátfogásunk nem lesz, maximum kültéren egy kicsit kontrasztosabb képet kapunk (ami persze ellentétes hatás, mint a HDR), ráadásul a fix automatikus fehéregyensúly miatt a használhatósága is korlátozott, s képkivágásban is szűkebb az eredmény, mint HDR nélkül.

Kreatív effekt módok

Felvétel előtt is választhatunk effekteket, méghozzá a lágy, a szépia, az erős kontrasztú monokróm, a fényes, a sötét és a kiválasztott szín közül. Ezeket a képre alkalmazni utólag is van lehetőségünk, sőt a repertoár kiszélesedik a festmény, játékkamera, halszem, csillogás (keresztszűrő), miniatűr és cianotípia hatással.
Ezek ugyan nem paraméterezhetők, de egyik-másik így is egészen jól használható, ezért alkalmasnak tartjuk bemutatni (az effekteket csak normál fotóra alkalmazhatjuk, panorámát nem szerkeszthetünk).

Mivel a szokásos tesztképünk nem alkalmas mindegyik mód jó szemléltetésére, ezúttal egy kültéri tesztképet is bevontunk a bemutatóba.

(A teljes felbontású képek shift+kattintással érhetők el.)