Képminőség
A Nikon D50 CCD-jének mérete 23,7×15,6 mm. Ennek következtében a hagyományos, kisfilmes gépekhez fejlesztett optikák által vetített kép csak egy részét fogja fel, ami az optika által nyújtott látószög csökkenését eredményezi. A képkivágás okozta képméret csökkenés 1,5x-es. A CCD pixelei 7,8 mikronosak. A nagyméretű fényérzékeny pixelek kis képzajt eredményeznek.
A készített képek jó részletességűek, bár néhol kissé mosottak. A moiré sajnos hasonlóan, mint a D70-nél néha itt is apróbb gondot okoz (lásd tesztfotónkon a túlsó tetőn), illetve a CCD-kre jellemző túlcsordulás is észlelhető (pl. a faágak körül kiégett égbolt eltünteti a sötétebb ágak egyes részeit). A színekkel elégedettek voltunk, bár a következő oldalon lévő templomos képet kissé zöldesnek érezzük, noha napsütésben a fehér-egyensúly napfény állásban volt. A fényméréssel is akadt problémánk, többször fordult elő erős alul-, máskor pedig túlexponáltság (tesztfotóknál érdemes szemügyre venni az expozíció kompenzáció alkalmazott értékeit). Összességében a készített fotók minősége jó, talán ami a leginkább érezhető, az a fénymérés rapszodikussága és a zajszűrés okozta mosottság, de ez utóbbi főként nagyobb érzékenységeknél érezhető.
A képek veszteséges JPEG és veszteségmentes RAW formátumokban menthetők el. Mindkét formátum tömörített, így a fájlok végső mérete sok mindentől függ. A JPEG képek minőségét három fokban adhatjuk meg: Fine, Normal vagy Basic. A Fine mód 97%-os JPEG tömörítései foka nagyon jó képminőséget ad, ennél jobbra csak akkor lehet szükség, ha professzionális felhasználásra készülnek a képek és/vagy jelentős és több lépésből álló utófeldolgozásra kerül sor. Ilyen esetre inkább a RAW formátumot javasoljuk. Ha kisebb nyomatokat szeretnénk csak készíteni a fotókból, vagy csak monitoron akarjuk megnézni a képeket, használhatjuk a Normal módot, amely ugyan kis mértékű részletvesztést elszenved, de a blokkosodás még nem észrevehető 3x-os nagyításnál sem. Ennek a módnak a tömörítési foka 88%-os. A Basic JPEG-ek minősége viszont már igencsak nagy kompromisszumokra késztet. 6 Mpixeles Basic képeket nem is érdemes készíteni, mert a fájlméretben csak kicsit lesz nagyobb a 3 Mpixeles Normal, mégis sokkal több részletet fog tartalmazni. A Basic tömörítési foknak talán egyetlen létjogosultsága a legkisebb felbontásban van, de aki manapság nem tud minimum 1 Mbyte-ot szánni egy fotóra, nos ő valószínűleg nem ilyen gépet fog venni.
Felbontás és tömörítés |
---|
3008×2000 |
Fine 97%-os minőség |
Normal 88%-os minőség |
Basic 73%-os minőség |
2256×1496 |
Fine 97%-os minőség |
Normal 88%-os minőség |
Basic 73%-os minőség |
Ahogy azt a D-SLR gépeknél megszokhattuk, a fényképezőgéphez gyárilag nem kapunk memóriakártyát. A gép felbontását figyelembe véve mi legalább 512 MB-os kártyát javaslunk, bár egynapos utazásokhoz a 256 MB-os is elegendő lehet. A FAT32 fájlrendszernek köszönhetően 2 GB-nál nagyobb kapacitású kártyákat is használhatunk. A gyors kártyakezelésnek köszönhetően ha szükségesnek érezzük, vehetünk nagy sebességű memóriakártyát is, de erre igazából csak akkor lesz szükségünk, ha a sorozatfelvételt (vagy sűrű exponálást) RAW formátummal kombináljuk. Az egyes felbontásokhoz és tömörítési fokokhoz tartozó fájlméreteket a következő táblázat mutatja:
*a tényleges fájlméret, illetve a kártyán tárolható fotók száma erőteljesen függ a használt érzékenységtől, illetve a fotózott témától!