Értékelés
Ajánló
Sajnos a pletykák megelőzték a Nikon D600 bejelentését, s emiatt sokakban élhet az a tévképzet, hogy a japán gyártó ezt a gépét a fullframe rendszerbe belépőknek szánja. Erről azonban szó nincs, sem az árát nézve, sem a szolgáltatásait. Egyrészt a Nikon D700 már a 2011-es japán földrengés előtt is közel 2100 dollárért megvásárolható volt, majd a földrengés miatti áremelkedést követően végül ez év elején ismét 2100 dollár környékére csökkent az ára (forrás: pricegrabber.com, nextag.com és toppreise.ch), vagyis árban nem mondhatjuk, hogy jóval lejjebb került volna a léc, könnyítve ezzel a belépést. Másrészt pedig maga a gép képességei is túlmutatnak egy belépőszintű fényképezőgépen, de még a D700-én is (pl. dupla felbontás, nagyobb érzékenység tartomány, dupla kártyafoglalat, videófelvétel képessége, hajszállal, de gyorsabb sorozat). Igaz, az igazán komoly gépekre jellemző funkciókról le kell mondanunk, pl. 1/8000 mp-es zársebesség, vagy 9 képes expozíció sorozat. Jól látható ugyanakkor, hogy a D800 fejlesztése után a D700 és D800 között mekkora szakadék maradt. Ezt a szakadékot hidalja át az erős középkategóriás fullframe D600 a D800-énál kedvezőbb árral (gyakorlatilag a D600 bevezető ára megegyezik a D700 kifutó árával, mely igen jól hangzik, azt is figyelembe véve, hogy a D600 jópár szempontból komolyabb masina lett – kicsit olyan ez, mintha a Canon EOS-6D-t 5D Mark II árában megvehetnénk, ó mily’ jó is volna…).
A Nikon D600 tehát mindazoknak tökéletes választás, akik feleslegesnek tartják a D800 36 Mpixeles felbontását, az 1/8000 mp-es zársebességet, a 200.000 expozícióra tervezett zárat, s megelégednek 150.000 expozícióra tervezettel, a kisebb vázzal, kevesebb, de még így is sok fókuszponttal, s a rövidebb automatikus sorozatokkal. Mindent egybevetve úgy érzem, túlzottan sok dologról nem kell lemondania annak, aki a D600 mellett dönt, s a komolyabb D800-zal szembeni 150.00 Ft-os árelőny úgy érzem teljesen reális a gép képességeit ismerve.
A Nikon D600 közel 1,5 hetes tesztje után (melybe a Photokina tudósítás is beleszámítható) azt érzem, hogy igen jól kitalált, „egyszerűsített” fényképezőgépet alkotott a Nikon. Komoly hátrányokat nem tapasztaltam, az 1/4000 mp-es maximális zársebesség hatását maximum technika sportok fotózásánál (rally, forma-1, stb.) érezhetjük.
Aki pedig a nyitott blendés, szép háttérelmosással készült portrékat szereti, még verőfényes napsütésben is készíthet ilyet, hiszen az érzékenységet ISO50-re lecsökkenthetjük, így hasonló expozíciót elérve, mint egy Nikon D700-zal ISO100-ra csökkentett érzékenységgel, 1/8000 mp-es zársebességgel.
Summa summarum, én rettenetesen sajnálom, hogy vissza kell adnom a gépet, igazán jól összeszoktunk, fantasztikusan megszerettem a jó testreszabhatóságát, s a legmostohább körülmények között is kezesbárányként tudtunk együtt dolgozni, legyen az erős fényben portrézás, gyenge fényben épületfotózás, vagy éppen éjszakai koncertfotózás.
A Nikon D600 váz, cikkünk írásának idején kb. 670 000 forintért kapható a hazai boltokban.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereket tartalmazó CD-n kívül, a következőket kapjuk:
- EN-EL15 lítium-ion akkumulátor
- MH-25 akkutöltő, hálózati kábellel
- Műanyag bajonettzáró sapka
- Vállpánt
- USB kábel
- BM-14 műanyag monitorvédő
A fényképezőgépet a Nikon hazai képviseletétől kaptuk kölcsön. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A Nikon D600 fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson az alábbi linkre. A fényképek elnevezésében jelöltök az ekvivalens gyújtótávolságot és az érzékenységet. A fájlok EXIF adatokat is tartalmaznak, és minden tekintetben módosítatlanok.
A RAW fájlokat Adobe Lightroom v4.2-vel konvertáltuk, alapértékek mellett (a kontraszt is lineáris), de -0,2 Fé exp. korrekcióval.
A képek Nikkor AF-S 24-120mm F4G ED VR objektívvel készültek (kivéve az első néhányat, amelynél 105 mm-es gyújtótávolság van feltüntetve, ezeknél Micro Nikkor AF-S 105mm F2,8D VR IF ED objektívet használtunk, ahogy az ISO tesztképek elkészítésénél is).
Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, és tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok! A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!