Különlegességek
Wi-Fi
Végre egy magasabb szériás Nikon DSLR, melybe beépített Wi-Fi került, és nem kell külön megvennünk a drága vezeték nélküli adaptert! Ezt a funkciót egyébként a gyártó alsóbb szériás modelljei már megkapták.
Ma már megkerülhetetlenek a mobil eszközök, így bizonyára sokaknak jön majd jól ez a szolgáltatás. Használatához le kell töltenünk és telepítenünk az ingyenes, Androidra és iOS-re kiadott Nikon Wireless Mobile Utility szoftvert. Ezután már csak engedélyeznünk kell gépünk menüjében a Wi-Fi kapcsolatot és elvileg gond nélkül csatlakozhatunk a hálózatra. Tesztünk során legalábbis semmi probléma nem adódott.
A csatlakozás tehát gyors és nálunk problémamentes volt, a szoftver azonban még fejlesztésre szorul. Eleve csak két funkciót tud: megjeleníteni és másolni a fényképezőgépen tárolt fotókat, illetve távvezérelni a gépet. A távvezérlés nagy segítség lehet, ha valaki állványról dolgozik, és mondjuk tárgyfotózik, de sajnos a kioldáson kívül szinte semmit nem tud a szoftver. Kapunk egy elég lassú és gyenge felbontású élőképet a mobilon, illetve beállíthatunk némi expozíciós késleltetést (önkioldót), de más opcióba nincs beleszólásunk. Függőleges állásban pár felvételi infó is látható az élőkép alatt, mint a rekesz és záridő érték, illetve az akkumulátor töltöttsége, de ezzel sem erőltették meg magukat a fejlesztők, ráadásul vízszintesbe forgatva a képernyőt az adatkijelzés eltűnik.
Összességében a Wi-Fi jó, hogy van, megbízható, és amire kitalálták azt alapból teljesíti is, egyelőre azonban még semmilyen extrákat nem kínál, melyben más gyártók hasonló szolgáltatása már előrébb jár.
Időzített felvétel
A Nikon D750 időzített, vagy ismertebb nevén time-lapse felvételre is képes. Beállított időközönként egy-egy fotó készül, majd ezek utólag, vagy a gép által, gyorsított mozgóképpé fűzhetők össze. A kétféle összefűzési mód kétféle időzített felvételt jelent. Az egyiket a Fényképezés menün belül érhetjük el és a végeredmény egy rakás különálló fénykép lesz, melyek akár 24 megapixeles RAW képek is lehetnek. Ezeket aztán tetszésünk szerint dolgozhatjuk össze mozgóképpé. Az állóképes time-lapse sorozatnál, a kezdési időpont is beállítható egy héttel előre.
A másik módozat a videó menüben érhető el, szintén Időzített fényképezés néven, bár sokkal egyértelműbb lett volna az időzített videó név. Gyakorlatilag itt is állóképek készülnek a beállított időközönként, majd a készülék videóvá fűzi össze őket, mely legfeljebb Full HD felbontású és 60 kocka/mp sebességű lehet. Itt kimaradt a kezdés időzítésének lehetősége, de ugyanúgy beállíthatjuk, hogy milyen hosszan, milyen kivárásokkal készüljenek a fotók, és a szoftver arról is tájékoztat, milyen hosszú lesz a kész videó.
Mindkét változatban bekapcsolhatunk úgynevezett Expozíció simítást is, mely megpróbálja eltüntetni az egymás utáni felvételek esetleges világosság különbségeit.
HDR mód
A fényképezőgépből nem hiányozhat a HDR, azaz a széles dinamikatartomány mód, mellyel egy kis extra kontrasztátfogást csiholhatunk ki az elkészült fotókból.
Menüjében kétféle beállítást kapunk. Egyrészt megadhatjuk, hogy képenként, vagy sorozatban szeretnénk elkészíteni a fotókat, másrészt beállítható az erősség, ami itt annyit jelent, hogy automatikus, gyenge, normál, erős, vagy extra erős eltérést akarunk. A sorozat annyit jelent, hogy egy kép után a HDR mód nem kapcsol ki, és a következő felvételekre is érvényes marad a beállítás. Fényértékenkénti léptetésre nincs lehetőség.
HDR (széles dinamikatartomány)
Többszörös expozíció
Egy egyszerű multiexpozíciós mód is felkerült a szolgáltatáslistára, a korábbi modellekhez képest annyi különbséggel, hogy itt csak 2 vagy 3 képet lőhetünk egy „kockára”. Egyéb beállítási lehetőségeink is viszonylag szűkösek. A képszám mellett megadhatjuk, hogy egyesével vagy sorozatban (bekapcsolt multiexpo módban) szeretnénk elkészíteni a képeket, illetve engedélyezhető egy Automatikus erősítés opció is.
Többszörös expozíciót élőkép módban nem készíthetünk, viszony RAW formátumban igen.
Csendes mód és csendes sorozat
Akadnak olyan helyzetek, amikor a DSLR gépek tükörcsapódása és zárhangja zavaró lehet, például egy csendesebb jelenet színházi előadás közben. A Nikon D750 csendes expozíciós módja – melyet a gyártó Q-betűvel jelöl a sorozat mód tárcsán – elkülöníti egymástól a zár és a tükör hangját. Az exponáló gombot lenyomva felcsapódik a tükör, nyílik a zár és elkészül a fotó elengedve pedig minden a kiinduló pozícióba kerül. Így ez a kettős hang két külön mozzanatra bontható, valamivel diszkrétebb fotós jelenlétet téve lehetővé.
A tárcsa következő állása a Qc, csendes sorozat módot jelent. Ilyenkor az exponáló gombbal nem tudjuk vezérelni a kétféle csapódás idejét, ehelyett a gép törekszik valamivel lassabb, és halkabb munkára. A gyakorlatban ez a sorozat nem igazán tűnik halkabbnak, inkább csak egy picit tompábbnak.
Az alábbiakban meghallgatható a normál (CH) és a csendes sorozat közti különbség.