Kipróbáltuk: Nikon D750 teszt

0

AF, élőkép, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

A Nikon D750 egyik nagy erőssége, hogy megkapta a nagyobb modellek élességállítási rendszerét, sőt hozzájuk képest egy fokkal tovább is lépünk. Ebben a modellben találjuk tehát a Nikon jelenlegi legfejlettebb élességállítását. A MultiCam 3500FX II rendszer a D4s -1 – +19, és a D810 -2 – +19 fényértékes érzékenység tartományához képest egy egész értékel jobb gyenge fénynél. Ez -3 – +19 fényértéket jelent. Ha túl gyenge a megvilágítás, automatikus AF-segédfényt használ a rendszer, mely 0,5-3 méter távolságban hatásos, és a menüben szükség esetén letiltható.

Működés szerint választhatunk csak az expo gomb (vagy az AF-L gomb) lenyomására aktiválódó, egyszeri (AF-S), folyamatosan működő (AF-C), vagy a kettő közül automatikusan választó (AF-A) üzemmódot. A készülék prediktív témakövető módot is használ, melyet automatikus aktivál a téma helyzete szerint.

A készülék ugyanúgy 51 AF-pontot kínál, mint a legnagyobbak. Közülük 15 db keresztszenzoros, és F8,0 fényerejű objektíveknél is 11 AF pontunk marad aktív. Amennyiben nincs szükségünk az összes fókuszpontra, az 51 mező 11-re szűkíthető.

Fókuszpontok szerint a következő módok állíthatók:

  • Automatikus fókuszpont kiválasztás: a gép választ egy vagy több AF-mezőt.
  • Egypontos: a fotós jelöli ki a kívánt AF-pontot.
  • 9, 21, 51 pontos dinamikus terület AF (folyamatos/követő esetén)
  • 3D témakövetés (51-ponton): a követés érzékenysége is beállítható.
  • Csoport terület AF

Az AF működési-, és területi-módok a gép elején lévő fókuszkapcsolón lévő gomb nyomásával és a vezérlőtárcsákkal történnek.

A kívánt AF- pont kiválasztás nagyon egyszerű, a navigációs gomb segítségével bármelyikre gyorsan ráállhatunk. Amennyiben pontatlannak mutatkozik az automata élességállítás, finomhangolhatjuk a korábbi gépekhez hasonlóan. Egyrészt +/-20 lépésben előre vagy hátra tolható a fókuszsík minden objektívnél, másrészt 20 objektív egyedi hangolási beállításait el is menthetjük.

Autofókusz módok

Kézi élességállítás információi

A készülék hátulján lévő AF-L/AE-L gombbal is aktiválható az automatikus élességállítás, de egyéb funkció, például a fókusz és/vagy az expozíciós beállítások ideiglenes rögzítése is hozzá rendelhető. Persze a rögzítés az expo gomb félig lenyomásával is történhet.

A fent is említett fókuszkapcsolóval válthatunk az automatikus és a kézi élességállítás között. Kézi módban a Nikon DSLR gépektől megszokott távmérő szolgáltatás is működik, azaz a megfelelő élességállításkor egy zöld jelzés villan fel a kereső státuszsorának bal szélén. Kézi fókuszhoz az élőkép is nagy segítség lehet, melyről a következő címszónál lesz szó.

A fénymérési rendszer is a magasabb szériás gépektől örökölt 91 000 pixeles RGB szenzort használja az alábbi módokkal:

  • 3D color matrix III (G, E és D jelzésű objektíveknél); Color matrix III (egyéb automatikus optikáknál); Color matrix (CPU nélküli objektíveknél)
  • Középre súlyozott: kb. a képmező 75%-án mér, fokozottan figyelembe véve a középső 12mm-es területet (a középső terület 8, 15, vagy 20 mm is lehet)
  • Szpot: csak a képmező 4 mm-es területén (1,5%-án) mér, mely a középső, vagy tetszőlegesen kiválasztott fókuszmező lehet.
  • Csúcsfényhez súlyozott: G, E és D objektívekkel elérhető.

A fénymérés működési tartománya 0-20 Fé, szpot módban pedig 2-20 Fé. Az autofókuszhoz hasonlóan a fénymérést is finomhangolhatjuk, az összes mérési üzemmódban külön-külön, +/-1 Fé tartományban, 1/6 Fé lépésenként.

Élőkép

A D750 hátulján található kapcsológyűrűvel kétféle mód állítható be, álló-, és mozgóképes. Mindkét esetben a közepén lévő LV gombbal indítható az élőkép (LiveView) szolgáltatás. A két mód azonos, legfeljebb az adatkijelzés lesz más. Videó csak a videó élőkép módból aktiválható. Ilyenkor 16:9-es oldalarányú lesz a kijelzés.

Az élőképen megjelenő adatok az INFO gomb segítségével válthatók. Behívhatunk részletes státuszkijelzést, csökkentett felvételi infókat, kompozíciós segédrácsot, élő hisztogramot és kéttengelyes, elektronikus vízszintjelzőt is. Videó élőképnél mindezeket a felvételi jelszint kijelzése egészíti ki. Az alap expozíciós értékek, mint a rekesz, záridő, érzékenység, fénymérési mód, végig láthatók maradnak az élőkép alsó státuszsorában.

Az i-gomb segítségével egy kisebb gyorsmenü érhető el a képernyő jobb szélén, melyben többek között a képterület, képminőség, képméret, Picture Control, Aktív D-Lighting, távvezérlő mód, kijelző fényereje, és az expo előnézet állítható be. Videó módban ez a mikrofon érzékenység, frekvencia érzékenység, szélzajcsökkentés, mentés helye, motoros rekesz, csúcsfénykijelzés, illetve a fülhallgató hangerő beállításaival egészül ki.

Élőkép módban a fényképezőgép kontraszt alapú autofókuszt használ a DSLR-eknél megszokott fázis-érzékelős helyett, a hagyományos élességállítási metódus nem választható. Az élőképes, fázis-autofókusz zavaró tükörcsapkodással jár, mégis gyorsasága miatt néha jól jönne egy ilyen mód is. A kontraszt-alapú élességállítás – bár modellről-modellre gyorsul – még mindig messze elmarad sebességben a fázis-alapútól.

Mindez más AF módokat is jelent, melyek szintén a fókuszkapcsoló közepén lévő gombbal és az elülső vezérlőtárcsával válthatók. Beállíthatunk normál vagy széles AF-mezős élességállítást, illetve témakövetést, vagy arcfelismerést.

Normál fókuszpontoknál a teljes képmezőn 75 x 115 pozíciót jelölhetünk ki a pont helyeként. Széles mezős módban 67 x 104 pont áll rendelkezésre. A kijelölés ugyanúgy a navigációs iránygombbal történik, mint normál esetben. A fókuszmezők körüli terület, illetve a pont területe 6 lépésben ki is nagyítható. Szerencsére nem interpolált, hanem valódi nagyított képet kapunk, így az élesség jól ellenőrizhető.

A nagyítás automata élességállításnál is rendelkezésünkre áll, de jobbára kézi fókusznál vesszük majd hasznát, ahol ez jelenti az egyetlen vizuális segítséget a normál élőkép mellett.

Sorozat fényképezés

A Nikon nem akart komoly konkurenciát riportergépeinek, de a D750 által hozott 6,5 kép/mp-es sorozat sebesség így is igen tisztességes. Ráadásul ezt a teljesítményt bármilyen formátumban hozza, legyen szó akár fullframe RAW-ról, akár Dx kivágásos JPEG-ről. Nem kell külön portrémarkolat sem a jobb teljesítményhez, ugyanis az a gyártó adatai szerint végig 6,5 kép/mp marad.

Most is kétféle sorozat módot választhatunk. A maximális sebesség CH módban érhető el, de ha nincs szükségünk erre, CL mód és 1-6 kép/mp közötti tetszőleges sebesség is beállítható.

Egy frissen formázott, gyorsabb SDHC kártyával (UHS-I, U3) megmértük a menthető képek számát is, melyet 100 JPEG fotóban maximált a gyártó. A menüben előzőleg beállíthatjuk, hol álljon meg a sorozat.
























Fájl/képformátum

FX
DX

RAW (12-bit, Lossless)

16

33

RAW (14-bit, Lossless)

12

23

RAW+JPEG (Fine L)

10

15

JPEG Fine L

29

100

JPEG Normal L

74

100

JPEG Basic L

100

100

Mérési eredményeinkből kiderül, hogy ez a 100 képes JPEG határ meglehetősen optimista opció, hiszen FX formátumban csak alap JPEG tömörítéssel, vagy kisebb képméretben képes teljesíteni a fényképezőgép. RAW, vagy kombinált formátumban mindössze 10-16 kép készülhet egyhuzamban, ami egy ilyen kategóriás géptől elég szerény teljesítmény.

A BKT (automatikus) expozíció sorozat egy külön gomb segítségével állítható, mely a gép elejére került. E modell különlegessége, hogy a lépésköz, már nem csak 0,3-1,0 fényérték lehet 1/3 Fé felosztásban, de akár 2,0 vagy 3,0 fényérték is egész lépésközökkel. Utóbbiak esetén legfeljebb 5 kép készülhet sorozatban, így akár 15 fényértéknyi tartományt is átfoghat expozíciós sorunk. 0,3-1,0 lépésközökkel 7 vagy 9 képes sorozat is készülhet.

A fényképezőgép 2-3 képes vakuexpozíció sorozatot, akár 9 képes fehéregyensúly sorozatot, vagy 2-3 képes Aktív D-Lighting sort is képes lőni.

Az önkioldó 2, 5, 10 és 20 mp-es késleltetést kaphat, a felvételek száma pedig 1-9 között bármennyi lehet. Ha több képet késítünk önkioldóval, a felvételek közötti késleltetés is beállítható, mégpedig 0,5, 1, 2 vagy 3 mp-re.

A D750 sorozat tárcsáján a tükörfelcsapás mód (Mup) is megtalálható. Az első expo gomb nyomásra felcsapódik a tükör, a másodikra pedig indul az expozíció. Természetesen felcsapott tükör mellett az optikai kereső nem használható.

Videó

Videó terén sokkal inkább a D810 képességeit kapta a gép, így például Full HD felbontású videóink sebessége akár 50 vagy 60 kocka/mp is lehet. Ezen felül 30, 25 és 24 kocka/mp is beállítható. Kisebb felbontásként 1280 x 720 pixel állítható, melynek sebessége 50 vagy 60 képkocka/mp lehet. Változtathatunk a videó minőségen is, mely „kiváló”, vagy „normál” beállítást kaphat. Ha még jobb minőséget szeretnénk és van külső rögzítőnk, a HDMI kimeneten keresztül a „nyers” videojel is külső forrásra másolható.

A képterület hasonlóan állítható mint az állóképeknél. Ezúttal az FX formátum mellett az 1,5x-ös kivágást áll rendelkezésre, és DX objektíveknél is bekapcsolhatunk automatikus kivágást. A felbontás ilyenkor ugyanúgy 1920 x 1080, vagy 1280 x 720 pixel lehet.

1920 x 1080 pixel, 60 kép/mp, MOV, 20 mp, 92MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A mozgóképek H.264/MPEG-4 kódolással készülnek és MOV formátumban kerülnek a memóriakártyára. A hangfelvétel alapból sztereó, de külső sztereó mikrofon is csatlakoztatható a hozzá, illetve fejhallgató kimenetet is kínál a készülék. A mikrofon beállításokat alaposan kibővítették a 600-as szériához képest, így a felvételi jelszint 20 fokozatú beállítására, az emberi hang frekvenciatartományára optimalizált beállításra, vagy szélzaj szűrésre is módunk nyílik majd.

1920 x 1080 pixel, 60 kép/mp, MOV, 27 mp, 119MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A D750 videó módja néhány különlegességet is kínál, így például az állóképeknél beállított fehéregyensúlytól függetlenül, külön szabályozhatjuk a WB értéket, vagy a képeffektusokat (Picture Control), illetve az érzékenységet és a magas ISO értéken végzett zajszűrést.

1920 x 1080 pixel, 50 kép/mp, MOV, 30 mp, 131MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A felvétel a gép tetején lévő külön gombbal indítható (és állítható meg), amennyiben előzőleg beállítottuk a videó élőkép funkciót. Az exponáló gomb ez esetben csak az élességállítás indítására használható, de teljesen lenyomva állóképet is készíthetünk, ilyenkor azonban megszakad a mozgókép felvétele. Mivel a felvétel 16:9 oldalarányú, az exponált állókép is ilyen oldalméretű lesz, legfeljebb 6016 x 3376 pixeles (20,3 megapixeles) felbontással. Normál esetben nem lehetséges 16:9 oldalarányú fényképek készítése.

1920 x 1080 pixel, 24 kép/mp, MOV, 27 mp, 75MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Videoelvétel közben a beállított üzemmódtól (P, A, S, M) függően a szokott módon, manuálisan is módosítható a rekesz vagy a záridő. Az i-gombra egyéb funkció beállítását is rendelhetjük. Egy videó snitt hossza legfeljebb 29 perc 59 mp lehet.

Visszajátszáskor az i-gombbal kiválaszthatjuk a kezdő és végpontot, vagyis vághatunk az adott snitten. Ugyanígy lehetséges egy tetszőleges képkocka kijelölése és mentése is.