Kipróbáltuk: Pentax *ist DS teszt

0

Kezelőszervek

Bár a *ist D-nél a *ist DS keskenyebb lett, a kezelőszervek elhelyezése jó, igaz, jóval kevesebb gomb és tárcsa került erre a változatra. Emiatt több funkciót csak a menüből érhetünk el. Kissé furcsa volt számunkra, hogy a gombok nem azonos keménységűek, némelyik gomb keményen jár, ezáltal pontosabban használható (pl. az expozíció-kompenzáció gombja), némelyik viszont túl puhára sikerült, így enyhén bizonytalan ennek használata (pl. a négyirányú vezérlőnyilak).


felső kezelőszervek

A fényképezőgép tetején nincs túl sok kezelőszerv, a bal oldali üzemmód tárcsát a jobb oldali kezelőszerveknél ismertetjük:

(1) A markolat elején, a váz felső részén található a fényképezőgép bekapcsolására használható tárcsa, amely egyben a rekeszt beugrasztó funkciót is ellátja.

(2) Ennek a tárcsának a közepén van az exponáló gomb.

(3)A státusz LCD elé egyetlen gombot helyeztek el, az expozíció-kompenzációt, ill. ez szolgál kézi üzemmódban a rekeszérték kiválasztására is.


A fényképezőgép bal oldalán két fontos kezelőszervet találunk:


üzemmódtárcsa

oldalsó kezelőszervek

(1) Fent (a gép tetején) található az üzemmód választó tárcsa, amelynek összesen 13 állása van. A Set-Upban beállítható, hogy minden módváltás alkalmával a gép az LCD-n is megjelenítse a kiválasztott üzemmódot. A megoldás jó ötlet, hiszen sötétben problémás lehet az üzemmód tárcsa használata, mivel nem látjuk, hogy éppen melyik állásban vagyunk. Nézzük a tárcsa egyes állásait, kezdjük a témamódokkal:


Felvételi módok

Vakutiltás: ebben a módban a gép nem nyitja ki automatikusan a vakut, ezért jól használható pl. múzeumban való fotózáskor. A többi beállítás megegyezik a normál módnál leírtakkal.

Éjszakai portré: vakuzáskor hosszú záridőt engedélyez, így a háttér is jól kivehető lesz.

Sport mód: nagy zársebességeket használ a gép.

Makró mód: közeli felvételek készítéséhez ajánlott.

Tájkép mód: nagy mélységélesség elérése szűk rekesz használatával, valamint nagyobb élesítés és erősebb színtelítettség, ill. a vaku tiltása jellemzik ezt a módot.

Portré mód: a lehetőségekhez képest nagy rekesz használatával kis mélységélességet érhetünk el.

Normál üzemmód (megegyezik a *istD modell zöld módjával): a legegyszerűbb felvétel készítési mód. Bár a fehéregyensúlyt ki tudjuk választani, a fényképezőgép nem a kiválasztott értéket fogja alkalmazni, hanem automatikusan állítja be a fehéregyensúly értékét (a státusz LCD-n ennek jele, hogy nem jelenik meg a WB felirat). Véleményünk szerint azonban jobb lett volna, ha a gép ilyenkor eleve nem teszi lehetővé a fehéregyensúly kiválasztását. A vaku szükség esetén automatikusan felnyílik.

Autopict mód: a fényképezőgép automatikusan választja ki a sport, makró, tájkép, portré és normál módok valamelyikét („orosz rulett”-mód), sem a kezelési útmutatóból, sem a próbáink alatt szerzett tapasztalatokból nem derült ki ennek az üzemmódnak a lényege, ugyanis a témamódokon, a zársebesség és rekeszértéken kívül itt is minden állítható, még a használni kívánt fókuszpont is.

P: programautomatika mód: a rekesz- és zársebesség értékén kívül mindent megadhatunk, a vaku nem nyílik fel automatikusan, azt a fotósnak kell felnyitnia a vakufelpattintó gomb megnyomásával. A fénymérő által kiválasztott rekesz és zársebesség párost nem tolhatjuk el azonos expozíciót eredményező más értékek felé, ahogy arra más gépeknél lehetőségünk van (program shift: pl. F6,3 és 1/100-ad mp helyett választhatnánk F9 1/50-ed mp-et, vagy F4,5 1/200-ad mp-et).

Tv: zársebesség előválasztás. Ez esetben 30 mp és 1/4000-ed mp közötti záridőket állíthatunk be, 1/3-ad Fé-enként.

Av jelzi a rekesz-előválasztás módot.

M módban alapesetben a vezérlőtárcsával a zársebesség értéke választható ki, a rekesz értékét a gép felső részén elhelyezett expozíció-kompenzáció gomb nyomva tartásával és a tárcsa elforgatásával állíthatjuk be.

B állásban használhatjuk csak a B záridőt, ennek előnye,


AF/MF kapcsoló

hogy nem kell a záridő előválasztásban sok értéket léptetni, a vezérlőtárcsa átforgatásával közvetlenül B módba juthatunk.
Mivel a CCD-k hajlamosak a hotpixelekre, ezért hosszú idejű felvétel esetén érdemes a menüben bekapcsolni a zajszűrést, vagy több felvétel esetén készítsük el magunk a darkframe képet, melynek segítségével utólag kiszűrhetjük a hibás pixeleket. Bekapcsolt zajszűrést használva gondoljunk arra, hogy egy kép teljes elkészüléséhez szükséges idő a záridő duplája lesz, hiszen a darkframe elkészítése ugyanannyi időt vesz igénybe, mint a hasznos expozíció.

(2) Automatikus vagy kézi élességállítás kapcsolója.


hátsó kezelőszervek

Mint minden fényképezőgépnél, a *ist DS-nél is a hátlapra került a nyomógombok túlnyomó többsége. Ezek java része a *istD-nél is ugyanígy helyezkedett el, néhány gomb azonban nem öröklődött a *ist DS-re:

(1) Vaku felpattintó gomb: megnyomására (a vakutiltás témamódon kívül) a vaku felpattan. Természetesen ha a fényképezőgépre külső vakut helyeztünk, a beépített vaku nem fog felpattanni.

(2) Vezérlőtárcsa: felvétel módban elsősorban a rekesz vagy a zársebesség értékének megadására szolgál, lejátszáskor indexképes megjelenítést vagy képbe történő belenagyítást kérhetünk. Ez utóbbi 1,2-12x-es mértékű lehet, az


Indexképes megjelenítés és belenagyítás

egyéni funkciók (custom functions) menüben megadható, hogy az első nagyítás során milyen értéket használjon a gép (1,2xes, 2x-es, 4x-es, 8x-os vagy 12x-es).

(3) Felvétel módban a gomb megnyomására a fénymérő által kiszámolt értékek rögzülnek, ismételt megnyomásával a rögzített módból kiléphetünk. Lejátszáskor az aktuális kép törlés elleni védelmét állíthatjuk be a segítségével.

(4) Menü: mind felvétel, mind lejátszás módban a menü megjelenítésére szolgál, a felvétel, lejátszás, Set-Up, egyéni funkciókhoz tartozó menük között a vezérlőnyilakkal válthatunk, a menükről a következő oldalon írunk részletesen.

(5) Törlés gomb: lejátszás módban az aktuális kép vagy az összes nem védett kép törlésére használható.


Lejátszás információk

Felvétel információk

(6) Info gomb: lejátszás módban az LCD-n megjelenő információk mennyiségét változtathatjuk vele, alap esetben a file formátuma, a file neve látható, de kérhetünk hisztogram megjelenítést ill. részletes képkészítési adatokat is. A hisztogram – a *ist D-vel szemben – villogtatja a kiégett részeket is. Olyan megjelenítést nem használhatunk, amikor csak a kép látható. Ez elsősorban a képek tévékészüléken való bemutatásánál okoz problémát. A képkészítési adatok között a következő információkat találjuk: filenév, törlés elleni védelem, fókusz mód (AF vagy MF), használt fókuszpont, zársebesség, rekeszérték, expozíció-kompenzáció, színtelítettség, élesítés, kontraszt, témamód, fénymérés, vakumód, sorozat mód, érzékenység, képfeldolgozás, képminőség, felbontás, színtér (sRGB, Adobe RGB), fizikai fókusztávolság, fehéregyensúly, dátum. Felvétel módban szintén hasonló információkat láthatunk az LCD-n, valamint az adott üzemmódhoz tartozóan rövid leírást olvashatunk ha az info gomb után a vezérlőnyilak közül a jobb gombot megnyomjuk.

(7) A lejátszás üzemmód eléréséhez ezt a gombot kell megnyomnunk.

(8) Négyirányú vezérlő nyilak: elsősorban a menürendszerben való navigálásra használhatjuk, de a fókuszpont kiválasztását is ezekkel a gombokkal végezhetjük el. Felvétel módban különböző funkciók beállítására is szolgál, ld. 10-es gomb. Lejátszáskor a képek között lapozhatunk, ill. a lefelé gombbal a képet a megjelenítés időtartamára elforgathatjuk 90 fokonként.

(9) OK gomb: a kiválasztott értékek elfogadására szolgáló billentyű.


Fn gomb menüje

(10) Fn gomb: felvétel módban 4 paramétert változtathatunk meg a vezérlőnyilak segítségével: fel : sorozat és önkioldó módok (2 mp-es önkioldás esetén a tükör az exponálás előtt már felcsapódik: MLU – Mirror Lock Up); le: vakumódok; bal: fehéregyensúly; jobb: érzékenység. Lejátszáskor szintén néhány funkció érhető el: fel: DPOF nyomtatásra kijelölés; bal: digitális szűrő (fekete-fehér, szépia, lágy, nyújtás/karcsúsítás).

(11) Kártyafoglalat ajtónyitó kapcsolója.


Az objektív cseréjéhez a kioldót a markolat mellett, az objektívfoglalaton találjuk.