Kipróbáltuk: Pentax *ist DS teszt

0

Menürendszer

A menüt a MENU gomb megnyomásával jeleníthetjük meg mind felvétel, mind lejátszás módban. A felvétel menüben a következőket találjuk:


felvétel menü

Színárnyalat (világos, természetes), felbontás (6; 4; 1,5Mpixel), minőség (RAW, ***, **, *), színtelítettség, képkeménység, kontraszt, azonnali visszajátszás (1/3/5 mp, ki), automatikus exp. sorozat beállítása (+-0,3..2Fé, sorrend), fénymérés (többszegmensű, középre-súlyozott, szpot), fókuszpont (auto, 11 pont, középső), vaku telj. Kompenzáció (-2..+1Fé).

Sajnos a fénymérés beállításához nincs a gépen külön kezelőszerv, ezt csak itt a menüben tudjuk elvégezni, bár az EOS 300D-hez hasonlítva így is jobb ez a helyzet, hiszen a 300D esetén nincs lehetőség a fénymérés külön kiválasztására.


lejátszás menü

A menü második oldala a lejátszás menü, amely közvetlenül megjelenik lejátszás módból a MENU gomb megnyomására. Itt összesen 4 beállítási lehetőséget találunk:

Információk lejátszás módba kapcsoláskor (csak kép, kép + hisztogram, kép + részletes adatok, utolsó beállított), túlexponált rész villogtatása (ki, csak azonnali megjelenítésnél, azonnal + lejátszáskor), digitális szűrő (fekete-fehér, szépia, lágy, karcsúsítás/összenyomás), diavetítés (3/5/10/30 mp).

A digitális szűrők között a fekete-fehér és a szépia már megszokottnak számíthat, a lágyítás nem megszokott, de kellemes hatású képek készítését teszi lehetővé PhotoShop tudás nélkül is. A karcsúsítás és összenyomás valós értékére nem sikerült rájönnünk.


Set-Up menü

A Set-Up menü a harmadik lapon található. Itt az általános beállítások találhatók:

Kártya formázása, hangjelzés (be/ki), dátum beállítása (idő és formátum), világidő (helyi és célidő), nyelv (angol, francia, német, spanyol, olasz, orosz, kóreai, hagyományos kínai, egyszerűsített kínai, japán), üzemmódválasztás kijelzése (ki/be), LCD fényereje (15 lépésben), video-szabvány (PAL/NTSC), USB mód (PC/PictBridge/PC-F), automatikus kikapcsolás (1-30perc/inaktív), fájl sorszámozás (folyamatos, nullázás), tükör felcsapása CCD tisztításhoz, gyári értékek visszaállítása.


egyedi funkciók menü

Az utolsó lapon találjuk az egyedi (Custom Functions) beállításokat. Itt igen részletesen személyre szabhatjuk a gép működését:

Egyedi funkciók engedélyezése, zajszűrés (darkframe zajszűrés ki/be), exp. lépték (1/2 vagy 1/3 Fé), érzékenység korrekció (ki, automatikusan növelje ISO1600-ig, automatikusan növelje ISO3200-ig), ISO figyelmeztetés kijelzése keresőben (ki, ISO400/800/1600/3200-tól), fénymérés rögzítése AF ponthoz (igen/nem), fénymérés max. ideje (3/10-30 mp), fókuszrögzítés és fénymérés rögzítés (külön/együtt), keresőben képek száma (összes készíthető kép vagy sorozatban készíthető kép), OK gomb funkciója (középső AF pont beállítása, AF engedélyezése, AF tiltása), AF pont világítása (ki/be), AF használata távvezérléskor (ki/be), fókusz megjelenítés csavarmenetes objektívnél is (nem használható/használható), objektív rekeszgyűrűjének használata (tiltott/engedélyezett), vaku töltéskor exponálás (nem, csak feltöltve/igen), azonnali visszajátszás módja (csak kép, kép+hisztogram), belenagyítás kezdeti értéke (1,2x, 2x, 4x, 8x, 12x), kézi fehér-egyensúly beállítás (teljes kép/szpot fénymérés helyén), színtér (sRGB/AdobeRGB), egyéni funkciók alaphelyzetbe állítása.

Az automatikus érzékenység növelés hasznos, ha nincs elegendő fény a bemozdulás nélküli fotók elkészítésekor, ilyen esetben a gép automatikusan megnöveli az érzékenységet a szükséges értékig. Természetesen állvány használatakor ezt az opciót ki kell kapcsolni. Ha engedélyezzük a vaku töltéskor az exponálást, úgy akkor is készíthetünk felvételt, ha a vaku még nincs feltöltve. Természetesen ilyenkor a vaku nem villan.