Értékelés
Habár az MX-1 a Pentax első prémium kompakt fényképezőgépe, nem mondhatjuk rá, hogy első próbálkozásnak elmegy. Az MX-1 olyan jól sikerült, mint ha legalábbis a Pentax már évek óta prémium gépeket gyártana, holott a kompakt kategóriában eddig inkább csak szokványos masinákat találtunk tőlük. Persze könnyen előfordulhat, hogy a Ricoh mérnökcsapata besegített a Pentaxnak, elvégre egy csónakban eveznek, s a Ricohnak bőven van tapasztalata e téren (gondoljunk csak a GR sorozatra).
Egy szó, mint száz, a Pentax MX-1 igen jól sikerült. Leszámítva pár apróságot kényelmes, jól kezelhető gép, s a képminősége is bőven átlag feletti. Igaz, F8-ra nem nagyon ajánlatos rekeszelni, de a beépített ND szűrővel erre nagyon nem is lesz szükség (a kis szenzor miatt pedig a nagy mélységélességnél sem létfontosságú ilyen szűk blendét használni).
A Pentax MX-1-et mindazon fotósoknak ajánljuk, akik szeretik a régies dizájnú fényképezőgépeket, s olyan kompakt modellt keresnek, mely jó fényerejű objektívvel szerelt, képes RAW formátumban is képet menteni, s kezelése is élvezetes. Sajnos külső vakuval nem használhatjuk a gépet, így kreatívabb fényekkel nem tudunk majd fotózni, így ez a gép inkább kirándulós, családi fotós masinának tudható be.
S az ár? Nos az sajnos hasonlóan a Nikon Coolpix A-hoz, itt is kissé magas. A Pentax MX-1-ért 150.000 Ft-ot kérnek, amely ismerve a belépőszintű MILC gépek árait, egy kicsit soknak tűnik. Ennyi pénzért ugyanis kaphatunk hasonló (najó, picivel kisebb) átfogású objektívvel olyan MILC kitet, amely nagy érzékenységnél is remek képminőségű. Igaz, az LCD nem kihajtható, s beépített vaku sincs, csak mellékelt külső, ráadásul ND szűrőt is külön kell beszereznünk, de a kérdés az: vajon megér-e plusz 40e Ft-ot az, hogy minden benne van az MX-1-ben, ami egy E-PM1-ben nincs? Ha nem 1/1,7″ típusú szenzoros gép lenne, hanem legalább 1″ típusú, gondolkozás nélkül azt mondanám, hogy ez egy kiváló választás ennyiért. De a kis szenzor miatt ez sajnos így is csak egy kompakt gép, nagy érzékenységnél kompaktos minőséggel, jó objektív ide, vagy oda. Bruttó 100e Ft környékén reálisnak tartanám az árat, a 150e Ft-ot soknak érzem. Persze az idő a vásárlóknak dolgozik, a Pentax a K-01-gyel is eljátszotta a brutálisan maga induló ár játékát, majd 1 évvel később már igen jó áron volt kapható (igaz, azóta be is szüntették a forgalmazását).
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
pozitívumok | negatívumok |
|
|
Mellékelt tartozékok
Apró figyelmesség, de nekem nagyon tetszett, hogy nem csicsás dobozban kapjuk a gépet, hanem újrahasznosított „öko” dobozban. Bár a csomagolás fontos részét adja egy termék eladhatóságának, úgy vélem, jó ötlet volt az egyszerűbb megoldás, az a gondolatiság, ami az öko doboz mögött van, nekem nagyon szimpatikus. Nagy nagy piros pont ezért a Pentaxnak.
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- Li-ion akkumulátor
- hálózati töltő
- USB kábel
- nyakpánt
- objektív védő sapka és hozzá szíj
- kezelési útmutató és szoftver CD
A fényképezőgép kipróbálását a Fotoplus Kft. tette lehetővé. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson a lenti linkre.
A képek fájlneveiben szerepel az érzékenység, a rekeszérték és a kisfilmre átszámított gyújtótávolság is.
A RAW-LR szócskával végződő fájlok Adobe Lightroom v4.4-gyel kerültek átkonvertálásra, alapértékekkel.
A tesztfotók elkészítésénél a gép alap beállításait használtuk, de kikapcsolt árnyék kompenzáció mellett.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!
Tipp: a megjelenő új oldalon mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek az érzékenység, rekeszérték és gyújtótávolság adatai. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).