Különlegességek
Szenzor stabilizálás
A Pentax régóta kitart a szenzor stabilizálásos megoldáson, amely tapasztalataink szerint igen hatékony tud lenni kisebb teléig. Nagyobb gyújtótávolságnál már kevésbé hatékony a rendszer. Szerencsére az MX-1-nél nincs túl nagy gyújtótávolság, így a szenzor stabilizálás akár jobb hatásfokú is lehet, mint egy optikai megoldás, tekintve, hogy a szenzor itt kicsi és könnyű.
Próbáink tapasztalatai szerint a stabilizátor 1 2/3 Fé előnyt tud felmutatni, ami jó értéknek számít.
A teszt tele állásba állított objektívvel készült, 1/3 Fé-enként különböző záridőkkel, záridőnként 10-10 képpel ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral. A képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális lágyulás még belefért.
Az így kapott számokból egyfajta értékelését képezhetjük a stabilizátornak, persze ez igen szubjektív, hiszen maga a válogatás is az volt.
ND szűrő és elektronikus zár
Az objektívről szóló résznél már említést tettünk arról, hogy az objektíven belül ki/bekapcsolható ND szűrő található. Az ND8 szűrőt a bejutó fény mennyiségének csökkentésére használhatjuk, anélkül, hogy a rekesznyíláson módosítanunk kellene (persze a rekeszeléssel együtt is használhatjuk). Főként vízeséseknél, hullámzó partokon készült hosszabb záridős fotózás során, illetve erős fényben kis mélységélességű portrék készítésénél vesszük majd hasznát.
ND szűrő nélkül és ND szűrővel
A rövid záridős portrézást nagy rekesznyílásnál és sok fény esetén egyébként a gyors elektronikus zár (max. 1/8000 mp) is lehetővé teszi, bár ezt csak záridő előválasztásnál és manuális módnál használhatjuk. Mindenesetre ez további lehetőségeket kínál a gyors mozgások megörökítésénél is.
Digitális nagylátószög
A témamódok között találjuk a digitális nagylátószög szolgáltatást, amelyet bekapcsolva portré gépállással készíthetünk két fotót, melyet a gép panoráma szerűen összefűz. Az így készített fotó nagyjából egy kisfilmes 17 mm-es objektív látószögét adja.
A módszer jó, de a végeredmény sajnos nem tökéletes. Nem csak az illesztés látszik (pedig az alapképek vízszintezett állványról vízszintezett géppel készültek), hanem a felbontás is 5 Mpixelen rögzített, ráadásul ezt sem használja ki a gép, a részletgazdagság ennél jóval gyatrább.
Jó az ötlet, de a megvalósításon még csiszolni kell!
Optikai és digitális nagylátószög
Dinamika tartomány (csúcsfények és árnyékok)
A Pentax MX-1 nem csupán az árnyékos, sötétebb tónusú részek kivilágosítására képes, de a csúcsfények jobb megőrzésére is. A dinamika tartomány menüpontban mindkét lehetőséget külön-külön aktiválhatjuk. Fontos tudni, hogy mindkét lehetőség csak JPEG képeknél ad előnyt, s a csúcsfények megőrzésének bekapcsolásával a minimum érzékenységünk ISO200-ra nő.
Dinamika tartomány (Highlight and Shadow correction)
HDR mód
Szintén a csúcsfények és árnyékok nagy dinamikaátfogásának helyes(ebb) leképezését szolgálja a HDR mód, amely több képből hozza létre a végső fotót, de csak a témamódok közül érhető el (így a rekeszértékre nincs befolyásunk).
A HDR hatást normál vagy két féle erős valamelyikére állíthatjuk.
Panoráma fotózás
Hasonlóan a digitális nagylátószöghöz, a panoráma készítést is csak a témamódok között találjuk. Ennek használata során három képből összeillesztett panorámát készíthetünk, a panoráma iránya csak vízszintes lehet (vagy portré állású gépnél függőleges). Az első kép elkészítése után a második és harmadik kép előtt az LCD-n az előző fotó szélét láthatjuk áttetsző módon, segítve így a pontosabb illesztést.
A végső kép nagyjából 4 Mpixeles lesz, max. 1080 pixel magassággal.
Torzítás korrekció
Fotózás előtt (illetve RAW konverziónál utólag is) kiválaszthatjuk, hogy szeretnénk-e, hogy a gép torzítás korrekciót hajtson végre, azaz csökkentse a geometriai torzítást. Erre példát az előző oldalon már bemutattunk.
Gépen belüli RAW konvertálás
RAW fájljainkat utólag a fényképezőgépen belül is JPEG-gé alakíthatjuk. E művelet során a következő paramétereket módosíthatjuk:
- Felbontás
- Oldalarány
- Tömörítési fok
- Szín mód (ezen belül színtelítettség, színezet, kontraszt, élesítés)
- Fehéregyensúly
- Expozíció kompenzáció 2 lépésben (ISO-ként feliratozva)
- Árnyék kompenzáció
- Torzítás korrekció