Kezelőszervek
A kisméretű fényképezőgép nincs telezsúfolva gombokkal és tárcsákkal, ennek ellenére sok beállítás végezhető el a menü használata nélkül.
A gép tetején található a bekapcsoló gomb, az üzemmód tárcsa, valamint ennek közepén az exponáló gomb. Az üzemmód-tárcsa teljesen körbeforgatható, itt választható ki a program automatika módokon kívül a rekesz-előválasztás (Av), a zársebesség-előválasztás (Tv), a teljes kézi mód (M), az előre elkészített téma-módok (PICT), a mozgóképrögzítés, a panoráma mód, a 3D hatású képek készítésére alkalmas mód, a digitális szűrő-mód, a felhasználói mód és a diktafon funkció. Vegyük sorba ezeket a lehetőségeket:
Program automatika esetén a rekesz- és a zársebesség értékeit a gép állítja be.
Rekesz-prioritás állásban a fotós adhatja meg a használni kívánt blende méretet, nagylátószög esetén F2,8; F3,0; F3,2; F3,5; F4,0; F4,3; F4,5; F5,0; F5,6; F6,0; F6,5; F7,0; F7,9, tele állásban F4,6; F5,0; F5,6; F6,0; F6,5; F7,0; F7,7 értékek valamelyikére. Az értékeket a fel-le nyilakkal választhatjuk ki. Ha az exponáló gombot félig lenyomjuk, a blende felveszi az expozícióhoz szükséges állapotát, így az LCD-n ellenőrizhetjük a mélységélességet is.
Zársebesség-előválasztáskor 4; 3; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 0,8; 0,6; 1/2; 0,4; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000 mp-es értékek választhatók. Az 1/1000 mp feletti 1/1250; 1/1600; 1/2000; 1/2500; 1/3200; 1/4000 mp-es zársebességeket csak a gép választhatja ki.
Kézi mód esetén mind a rekeszt, mind a zársebességet a fotós adhatja meg, figyelembe véve a fenti megkötést. Egy beállított rekesz-zársebesség páros esetén a fényképezőgép +-2 Fé tartományban jelzi, hogy az adott értékek mennyivel térnek el a számított értékektől.
PICT állásban kilenc témaprogram közül választhatunk, ezek a következők: strand vagy hó, ősz, naplemente, tűzijáték, szöveg, tájkép, éjszakai fotó, virág, portré.
Mozgókép felvétel előtt leolvasható az LCD-ről, hány másodpercre elegendő a kártya szabad helye. 128 MB-os kártya esetén 355 mp-et tudunk felvenni, nagyobb kártya esetén többet, de egy menetben maximum 600 másodpercnyi felvétel készíthető.
Panoráma-módot választva meghatározható, hogy milyen irányban következzenek egymás után a felvételek: jobbról balra, balról jobbra, fentről lefelé, vagy lentről felfelé. Az első kép elkészítése után az LCD-n látható az előző felvétel széle, így könnyíti meg a fényképezőgép az egyes képkockák pontos egymásra tolását. A panoráma elkészítése után lejátszás módban, illetve számítógépre átmásolva csak az egyes képeket láthatjuk, a fotók összefűzéséhez szoftver szükséges.
3D állásban sztereoszkópikus felvétel készíthető, az első kép elkészítése után az LCD bal oldalán látható marad az előző kép, hogy a fényképezőgép eltolása után hasonló kompozíciót tudjunk létrehozni. A két kép elkészülte után a fotókat egymás mellé fűzi a gép, így jön létre egy 2592×1944 pixeles kép. Ez az LCD-n is megtekinthető, ha sztereogramok megtekintésében járatosak vagyunk, már az LCD-n láthatjuk a végső eredményt, ennek hiányában a fotókat papírképként kidolgozva a dobozban található szemüveget használhatjuk a 3D hatás elérésére.
Digitális szűrőt használva hozhatunk létre lágy, fekete-fehér, szépia képeket, valamint elérhetjük vörös, rózsaszín, lila, kék, zöld, sárga szűrők hatását. Ennek a megoldásnak sajnos az a hátránya, hogy fekete-fehér, vagy szépia képek készítésekor nem használhatunk mást, csak program-automatikát. Természetesen ezek a digitális szűrők utólag is elvégezhetők számítógép és egy képmanipuláló program (pl. az ingyenes IrfanView) segítségével.
User módban az üzemmód-tárcsa bármely funkcióját kiválaszthatjuk a menüből, s minden beállítás, amit itt elvégzünk, a gép kikapcsolása után is megmarad.
Diktafon módban az optika visszahúzódik, mert képkészítésre nincs lehetőség. Itt a kártya szabad kapacitásáig készíthetünk hangfelvételt, 128 MB-os kártya esetén majdnem négy és fél órát (feltéve, hogy az akkumlátor nem merül ki előbb).
A gép hátlapján az LCD felett a vaku működési módját beállító gomb található. Ezzel letilthatjuk, derítéshez bekapcsolhatjuk, vörösszem-hatás csökkentő módban automatára, vörösszem-hatás csökkentő derítőre, illetve automatára állíthatjuk a vakut. Lejátszás módban ezzel a gombbal tehetjük törlés ellen védetté a fájlokat.
Mellette az önkioldót, a távkioldóval indított önkioldót, a távkioldóra exponálást, a sorozat-fényképezést, az időzített sorozatkészítést, és az egymásra fotózást aktiválhatjuk. Lejátszás esetén a nyomtatási sorba vehetjük fel az aktuális fotót (DPOF).
A felső sor harmadik gombja a fókusz-módot állítja be. Ezzel állíthatjuk át a fókuszt normál módról makróra, szuper-makróra (2 cm-es közelpont), végtelen állásra, kézi fókuszra, illetve az utolsó beállításnál megadhatjuk, hogy az 5 közül melyik fókuszpontot használja a gép. Kézi élességállítás esetén a kép középső részét 2x-es méretűre nagyítva láthatjuk az LCD-n, ez megkönnyíti a pontos élességállítást. A fókuszpont kiválasztásával lehetővé válik, hogy ne a kép közepén keresse az élességet a gép. Sajnos ez a mód nem kombinálható más – előbb említett – módokkal, így például makrónál nem választhatunk ki élességállítási pontot, pedig talán pont ott lenne a legnagyobb szerepe. Lejátszás mód esetén ezzel a gombbal tudunk képet törölni, vagy ha kétszer nyomjuk meg egymás után, akkor a kártyán lévő összes fájl törölhető.
A felső sor jobb szélére helyezték a zoom beállítására szolgáló két irányba billenő kapcsolót. Ennek segítségével a nagylátószögű álláson kívül 10 zoompozíció választható ki, mely az 5x-os zoomnál még elegendő pontossággal teszi lehetővé a zoom kiválasztását. A választható fókusztávolságok 35 mm-es rendszerbe átszámítva: 37 mm, 45 mm, 52 mm, 62 mm, 72 mm, 98 mm, 134 mm, 187 mm. A teljes zoomtartományon kevesebb, mint 2 mp alatt haladhatunk át, ami gyors reagálást jelent. Lejátszás esetén 1,1x-8,0x-es nagyításra, illetve az indexképes megjelenítés bekapcsolására használhatjuk ezeket a gombokat.
Az LCD-től jobbra lévő kék nyíl a lejátszás-módba való belépésre használható. A Pentax Optio 550-nél tehát nincs külön lejátszás mód, csak ún. QucikPlay, vagyis egy gombnyomással juthatunk el felvétel módból lejátszásba. Ennek a megvalósításnak az előnye, hogy az exponáló gomb félig történő lenyomására a gép automatikusan átvált felvétel módba (felvétel-prioritásos működésű). Lejátszás esetén megtekinthetjük a hisztogramot, megnézhetjük a használt beállításokat (felbontás, minőség, fehér-egyensúly, fénymérés módja, érzékenység, rekesz- és zársebesség), hozzáadhatunk a képhez hangmegjegyzést és természetesen törölhetjük is.
A lejátszás gomb alatt a négy iránynak megfelelő nyilakat találjuk. Ezekkel tudunk a menüben navigálni, illetve állíthatjuk át a rekesz-értéket, vagy a zársebességet. A jobbra-balra nyilakkal az expozíció-korrekció adható meg +-2 Fé tartományban, 1/3 Fé lépésekben. Igen kellemes lehetőség, hogy a Menu gomb nyomva tartása mellett az egyes nyilakhoz különböző funkciók rendelhetők. Mind a négy nyílhoz a fotós saját maga rendelhet hozzá funkciókat, így ezek beállításához nem kell majd a későbbiek során a menüt használni. A négy nyílhoz a következő beállítások valamelyike rendelhető: felbontás, minőség, fehér-egyensúly, fókusz-terület (széles terület, vagy középső fókuszpont), fénymérés, érzékenység, digitális zoom engedélyezése, képek felvétel utáni automatikus megjelenítése, élesség, színtelítettség, kontraszt.
A nyilak között helyezték el az OK gombot, mellyel a kiválasztott beállításokat fogadhatjuk el.
Az LCD alatt jobbról a Display feliratú gombbal az LCD-n megjelenő információk mennyiségét állíthatjuk, vagy akár le is kapcsolhatjuk az LCD-t. Felvételkor normál esetben a fókuszkeret, a rekesz- és zársebesség értékei, a dátum, az idő, a hátralévő képek száma és az üzemmód látható. A Display gomb megnyomásakor plusz információk jelennek meg: felbontás, minőség, fehér-egyensúly, fénymérés, érzékenység és élő hisztogram, amely elkerülhetővé teszi a képrészletek beégését, ha úgy állítjuk be a gépet, hogy a hisztogram jobb szélén ne legyen túl magas a diagram oszlopa. Következő gombnyomásra a képről eltűnnek a feliratok, csak a fókuszkeret látható és a kép harmadain átfutó függőleges és vízszintes vonalakból álló segédrács. Újabb megnyomásra csak a fókuszkeret marad látható. E két utóbbi esetben ha az exponáló gombot félig lenyomjuk, az LCD-n megjelenik az üzemmód jele és a rekesz- illetve zársebesség értékei. Következő gombnyomásra az LCD kikapcsol. Újabb megnyomásra normál megjelenítésbe megyünk vissza.
Az alsó sor bal szélén a Menu/Fn gomb található. A funkció gombról már beszámoltunk, a négy nyíllal érhetünk el előre beállított funkciókat. A fényképezőgép menüjéről a következő oldal szól.