Kipróbáltuk: Pentax Optio 550 teszt

0

Optika II.

Az optika 37 mm-nek megfelelő nagylátószögű beállítása esetén csekély, mindössze 0,5%-os hordótorzítású. Ez jó értéknek számít, átlagos felvételek esetén jelentéktelen torzulást eredményez. A 187 mm-nek megfelelő tele állásban mérhető torzítás szintén 0,5% mértékű, ez esetben azonban párnatorzítással találkozunk. A fókusztávolság-tartomány köztes értékeinél kisebb mértékű, középállásban nem mérhető a torzítás.






Torzítások a fókusztávolság függvényében

nagylátószög esetén (f=37 mm*)
hordótorzítás
~0,5%

tele állásban (f=187 mm*)
párnatorzítás
~0,5%

Általános esetben a témának minimum 50 cm-re kell elhelyezkednie az optikától, a makró bekapcsolása után azonban akár 2 cm-es közelponttal is dolgozhatunk. Ez már jó makróképességet sejtet, s akkor még nem beszéltünk a makró állásban is teljes tartományában kihasználható optikai zoomról. Míg a legkisebb szélességű befogható terület nagylátószögnél, a legkevésbé torzított kép tele állásban fogható be. Nagylátószög esetén a legkisebb befogható terület szélessége mindössze 33 mm, amely kiváló makróképességet jelent. Ehhez azonban elég jelentős, 1,4%-os hordótorzítás tartozik, ráadásul néha (mint a képen is látható) az optika már betakar. Növények, bogarak fotózásakor azonban ez nem jelent problémát. Tele állásban a legkisebb szélesség 40 mm, ami még mindig átlagon felüli, nagyon jó teljesítmény, ekkor torzítás nem mérhető. A Pentax Optio 550-nek tehát az egyik erőssége a makrózás. Ha kis mélységélességre van szükségünk, használhatunk tele állást, ha nagyobbra, akkor közepes telét, vagy nagylátószöget alkalmazhatunk. Ha a témához nem mehetünk túl közel, a 187 mm-nek megfelelő fókusztávolság segítségünkre van. Ilyenkor akár 20-30 cm-es távolságból is remek makrók készíthetők (akár pillangókról is, elröppenésük nagy veszélye nélkül).






Makró képességek

nagylátószög esetén (f=37 mm*)
legkisebb szélesség: 33 mm
hordótorzítás
~1,4%

tele állásban (f=187 mm*)
legkisebb szélesség: 40 mm
torzítás nem mérhető
.


Az optika sajnos viszonylag tág tartományban vignettál. Legrosszabb esetben a sarkok mintegy 40%-kal sötétebbek, mint a kép többi része. Legjelentősebben 84 mm-nek megfelelő fókusztávolságnál észlelhető a jelenség.





Vignettálás

legerősebb vignettálás 84 mm-es fókusztávolságnál
fényerőcsökkenés 40%-os

A fókusz beállítása kézileg is történhet, ekkor az LCD-n a kép középső részének 2x-esre nagyított képe jelenik meg, mely jelentősen megkönnyíti a pontos élességállítást. A megjelenített kép nem pixeles, az élesség jól beállítható, ezt bizonyítja mindkét fókuszpróba, valamint a tesztfotók között megtalálható kézi élességállítás után lefotózott szamóca is. Az alábbi fókuszpróbák 62 mm-nek megfelelő fókusztávolság és F3,3-as rekesz mellett készültek, kézi élességállítással:






Kézi fókuszpróbák kis mélységélesség mellett (F3,3)

fókusz a harmadik, rózsaszínű spulnira
Pontos fókusz

fókusz a hatodik, világoskék spulnira
enyhe túlfókuszálás, de a spulni éles