Kipróbáltuk: Pentax Optio 550 teszt

0

Felépítés

A fém váz masszív felépítést kölcsönöz a gépnek, kialakítása kissé szögletes, de jó tartást biztosít. Az átnézeti keresőbe a gép bal szélén kell belenézni, de a keresőben a fény útját prizmák segítségével megtörik, így az optikai tengely feletti kép látható. Ez a megoldás talán a legjobb, hiszen így minimalizálható a vízszintes irányú parallaxis torzítás, viszont a gépváz sem zavar, ha bele akarunk nézni a keresőbe. A kémlelőnyílás felett helyezték el a dioptria-korrekcióra használható csúszkát, így a szemüvegesek szemüvegük nélkül is éles képet láthatnak a keresőben.
A kereső képe 15 fokos szög alatt látható, ez megfelel azzal a látószöggel, amit egy 55 cm-es TV képernyőjének 1,6 méter távolságból adódó látványa okoz.
A látható kép sajnos jelentősen kisebb, mint ami a végleges képen megjelenik. Nagylátószög esetén 79%-os, tele állásban 87%-os lefedettségű a kereső (a végleges képnek ekkora része látható a keresőben).

A kémlelőnyílástól jobbra két LED található, felül egy zöld, alul egy vörös. A zöld LED a fókusz állapotát jelzi (folyamatos világítás jelzi a helyes élességet, illetve villogás jelzi, ha a gép nem tudott élességet állítani). A vörös LED a vaku állapotáról ad információt (világítás esetén a feltöltött vaku a következő képnél elsül, villogás esetén a vaku töltődik). A fájlműveletet (kép mentését) mindkét LED egyszerre történő villogása jelzi.

Az 1,5″ képátlójú LCD képe kellően világos, napfényben is jól látható. Lefedettsége mind nagylátószög, mind tele állásban 97%-os.

Az átnézeti kereső mellett a Pentax adatlapjainak tanúsága szerint egy passzív fókuszálást megvalósító elem található, mely infravörös fényt nem bocsájt ki. Működése ismeretlen, a gép fókuszálási sebessége és pontossága ennek letakart állapotban is ugyanolyan. A sötétben történő élességállítást segédfény nem könnyíti meg, ennek hiánya szürkületben tele álláskor már érezhető, ilyenkor a gép fókusza bizonytalanná válik.

A vaku kis méretű, de jó teljesítményű. ISO100 érzékenység esetén is képes a 4 méterre lévő témát kellően bevilágítani. A teljesítmény-szabályozás is jó, csak igen közeli témák esetén, nagylátószögnél égeti be a képet. Makrózáskor ha vakut kell használni, érdemes tele állással dolgozni, így nagyobb távolságra kerülhetünk a témától és a vaku fénye sem égeti a témát annyira.






Az állványcsavar a gép tömegközéppontja alatt van, 1,5 cm-re az optikai tengely vetületétől. Ez állványra helyezett gépnél kellő stabilitást biztosít, az optikai tengelytől való viszonylag kis távolság a panorámák pontosabb elkészítését is lehetővé teszi. Az állványra helyezett gépnél az akkumulátort és a memóriakártyát fedő fedlapot sajnos nem tudjuk kinyitni, így sem az akkumulátor, sem a memóriakártya nem cserélhető addig, amíg a gépet le nem vesszük az állványról.

A csatlakozókat a fényképezőgép jobb oldalára helyezték, egy kis ajtó mögé. Itt található az USB és A/V kimenet összevont csatlakozója, valamint a 4,5V-os adapter csatlakozó.

Az akkumulátor és a memóriakártya a gép alján lévő fedlap mögött található. A fedlap kinyitása esetén az akkumulátor nem esik ki, annak kivételéhez egy reteszt még el kell húzni.