Címlap 2011

Archívum

Sony HVL-F43AM rendszervaku

A Sony idén megjelent új rendszervakuja járt nálunk, mely különleges kialakításával példa lehet(ne) a többi gyártónak is. Rövid bemutatónkban a az új rendszervaku főbb jellemzőit is körüljárjuk.

Yongnuo vakuk

A szerkesztőségbe lépve egy titokzatos doboz fogadott a sarokban. Kibontva már semmi titokzatos nem volt benne, csak egy nagy rakás fotós kiegészítő, melyekből kedvem szerint válogathattam. Első körben három furcsa nevű vakut szúrtam ki magamnak. A Yongnuo sorozat villanói elsősorban az olcsóbb vakukat keresők számára jelenthetnek megoldást.

Történelem: Tokina

Azt mondom, Tokina. Kinek mi jut róla eszébe? Hát persze, hogy az objektívek. Az apró japán cég évtizedek óta azon fáradozik, hogy elválaszthatatlanná tegye a nevet ettől a termékcsoporttól. Cégtörténeti sorozatunk legfrissebbje róluk szól, valamint arról, hogy John Lennonnak alig van köze hozzájuk.

Történelem: Casio

Kvarcóra, zsebszámológép, szintetizátor, digitális fényképezőgép... melyik gyártó jut eszünkbe a felsorolt termékekről? Akinek a Casio, az ügyesen gondolkodott, – vagy csak olvasta a címet - a cég történetét pedig a következő cikket elolvasva ismerheti meg.

Történelem: Fujifilm

Lássuk csak! FinePix, stimmel. SuperCCD, stimmel. Velvia, stimmel. Ennyit egy mezei fényképezőgép tulajdonosnak is illik tudnia Japán legnagyobb filmgyártójáról, mely cég ügyesen és az elsők között mentette át magát a digitális érába. De mit érdemes még tudni a Fujifilm logó tulajdonosáról? Megpróbáltuk összefoglalni.

Történelem: Panasonic

A fotótechnika egyik fordulópontja 80-as évek elején következett be, az elektronikai cégek belépésével. Az ok a digitális fényképezőgépek megjelenése volt, melyek akkoriban még kevésbé, később viszont fokozatosan átformálták a palettát, helyet és komoly részesedést engedve a „mosógépgyártóknak”. Közülük egy, a Matsushita – vagy új nevén Panasonic – azóta is bizonyítja, hogy volt keresnivalója ezen a porondon. Lássuk hol, és mivel kezdődött a történet!

Történelem: Sony

A Konica-Minolta DSLR-ek történelme ott ért véget, ahol a Sonyké elkezdődött. Ez már valóban egy másik sztori, mely azonban nem ezzel az eseménnyel kezdődött. A gyökerekhez legalább harminc évet kell visszarepülnünk az időben, egy akkor még gyenge sajtóvisszhangot kapott, de mára fordulópontot jelentő napig. Az első kereskedelmi forgalomba szánt digitális fényképezőgépig, melynek tetején ez a logó állt: Sony.

Történelem: Konica-Minolta

A Konica-Minolta közös történelme nem túl régre nyúlik vissza, a 2003-ban egyesült két vállalat azonban külön-külön igen szép múlttal büszkélkedhet. Egyenként is komoly sikereket vívtak ki maguknak a fotótermék gyártás és az ahhoz kacsolódó kiegészítő szolgáltatások terén. Talán épp ezért élte meg a fotóvilág kisebb sokként a pár éve felröppent hírt, hogy a patinás cégpáros pontot tesz a történet végére. Arra a történetre, melyet nagy vonalakban a következő cikkben próbáltunk összefoglalni.

Történelem: Pentax

Valami lehetett a levegőben 1919-ben, hiszen a legutóbb bemutatott Olympus mellett a ma Pentaxként ismert cég is épp 90 éve alakult. A két vállalat történetében azonban nem ez az egyetlen közös momentum, így az sem meglepő, hogy ma ismert Pentax nevet csak a nemzetközi terjeszkedés idején vették fel.

M42: csatlakozószabvány karnyújtásnyira

Van, aki megállapodik a DSLR gépvázhoz vásárolt kitobjektívnél, vannak azonban örök nyugtalanok, akik megpróbálják minél szélesebb körben kipróbálni gépüket. Ez többnyire komoly kiadást jelent, de akadnak pénztárcakímélő megoldások is. Ilyen például az M42 szabványú, manuális, objektívek beszerzése. A szabvány 60 éves, így a kerek évforduló apropójából ideje körülnéznünk, mit kezdhetünk a digitális korszakban Apu vitrinbe zárt objektívjeivel?

NÉPSZERŰ CIKKEK

A PHOTOEXPO Portraiture előadásának videója

Felkerült a Youtube-ra Hosszú Zoltán bemutató videója, amely a PHOTOEXPO Portraiture kreatív használata az esküvőfotózásban című előadásán készült. A videóban sajnos szöveges alámondás, vagy magyarázat...

Itt könnyen megértheted a rekesz, zársebesség és érzékenység hatását

Az Interactive Exposure Tool hatékonyan és egyszerűen mutatja be a fotózás három legalapvetőbb paraméterének hatását, az érzékenységét, a zársebességét és a rekeszét. ...

Így készíts házilag körvaku helyettesítőt

A fotózás fele szakértelem, a másik fele barkácsolás - tartja a mondás. Bizony, van benne valami, bár az is tény, hogy a - közhellyel...

Felfrissítő: vaku kiegészítők

Rengeteg vaku kiegészítőről írtunk már a Pixinfón, úgyhogy itt az idő pár rövid mondatban áttekintenünk őket. A fényképezőgépünkhöz csatlakoztatható kisvaku -...

Heti Fortepan – 10.: Egy kép minden kerületből

Most budapesti fotókat nézegethetünk a „Pro Urbe Budapest” díjat kapott a Fortepan válogatásában.