Akkor meg kell lovagolni az ismertséget. Így tett a Pentax is: a közelmúltban mutatta be az Optio S40-et, amely lényegében az S4 "költséghatékony" változata. Szerencsére a Pentaxnál a gazdaságos szó egészen mást jelent, mint az ismert hipermarket-láncnál. Azaz nem a minőség romlott, hanem a gép bonyolult és drága megoldásai közül néhányat egyszerűbbre cseréltek ki. Így az S40 már nem Li-Ion akksival, hanem AA ceruzaelemekkel/ceruzaakksikkal működik, emiatt aztán a váz némileg megnőtt, és - szintén a takarékosság jegyében - anyaga is kicserélődött. Persze az S40 váza is fém, de ez már nem tűnik olyan strapabírónak, mint amilyen az S4-é volt.
|
|
Külső:
jól összerkott, fém burkolat
|
|
|
|
Képérzékelő:
az S4 CCD-je, módosított analóg erősítéssel
Az állványmenet kapcsán felmerült gyanúmat tovább erősítette az üzemmód-tárcsán a jól megszokott Auto állást felváltó zöld smiley. Ez a gép azoknak (is) készült, akiknek ez az első fényképezőgépük. Smiley módban ugyanis nem elég, hogy szinte minden beállítást automatikusan végez el a gép, még a menürendszer is más. Egyrészt csak néhány opciót tartalmaz, másrészt azok is leegyszerűsödtek, így például a képméret és a tömörítés mértéke a többi üzemmóddal ellentétben itt csak együtt állítható, azaz superior (2304x1728, "super" tömörítési fok), super (2304x1728 "fine"), normal (1600x1200 "fine") és economy (640x480, "fine") minőség választható. Aki többre vágyik az automatánál, annak az S40 jóadag beállítási lehetőséggel kedveskedik, melyekről a kézi beállítási lehetőségek pontban olvashatnak részletesen.
|
|
Amint az előbbiekből már kiderült, s amint arra a gép neve is utal, az S40-t 4 Mpixeles CCD-vel látták el. Ez a lapka megegyezik az előd S4-ével, így ezzel is legfeljebb 2304x1728 pixeles képek készíthetők. A további képméretek: 1600x1200, 1024x768, 640x480. A tömörítési fok három lépésben állítható (super, fine, normal). Bár a CCD azonos, az analóg erősítés nem azonos: az S40 legnagyobb érzékenysége ISO 400. A nagyobb érzékenység mindenképpen zajosabb képekhez vezet, de a zajosodás mértéke - a kategórián belül legalábbis - elfogadható.
Optika:
a régi, kedves ismerős - a Pentax SMC 5,8-17,4 mm optika
(Pentax Optio S4, Casio Exilim EX-Z4), hogy nem csak ügyesen hajtogatja magát, de fotózásra is egészen jól használható, mert bár némileg vinyettál, nomeg nagylátószög állásban, de főleg makróban torzít is, azért a kis kompakt masinák közt derekasan megállja a helyét. Kezdőfényereje nagylátószög állásban átlagos, f2,8, tele állásban ellenben f3, ami a kategórián belül jó értéknek számít.
|
|
Képek komponálása:
kicsi, nem túl részletgazdag LCD
Kézi beállítási lehetőségek:
épp amennyi kell és néhány érdekesség
Az S40, mint ahogy az egy első fényképezőgépnek szánt masinától elvárható, nem a kézi beállítási lehetőségeivel, hanem épp a manuális babrálást kiváltó, jól használható témamódjaival hódítja meg a potenciális vásárlók szívét. Így aztán a - mű korcsolyából vett frázissal élve - kötelező elemnek számító fénymérési zóna és fehéregyensúly beállításon kívül mindössze két "magasabb pontszámú" funkcióval kedveskedik a fotósnak: állítható a fókuszzóna (multi-point és szpot) és manuális fókuszmód áll rendelkezésre. Igen, nem tévedés, az S40-nel is lehetséges kézi élességállítás. méghozzá igen finoman, kis lépésekkel. Azonban az interpolált kép és a gyengécske LCD miatt a kézi élességállításnál inkább a méterskálára érdemes hagyatkozni. De ha ez előbb már annyira beharangoztam a témamódokot, akkor vegyük kissé jobban szemügyre őket!
A megszokott portré, tájkép, éjszakai portré hármason kívül 10 ún. Scene mód választható. Ezek lényegében olyan beállítás-variációk, melyek lehetővé teszik színvonalas képek készítését relatíve szokatlan, az automata mód számára "nehezen kezelhető" körülmények közt is. Így például az egyébként ritkaságnak számító Étel Scene módot választva élénkebb színeket és nagy mélységélességet eredményez, míg az előbbinél jóval megszokottabb Hó mód +1 Fé expozíciókorrekciót jelent. E két Scene módon kívül a továbbiak választhatók: Múzeum, Dokumentum, Táj+Portré (táj Anyukával az előtérben), Búvár, Naplemente, Tengerpart, Önarckép, Virág.
A képek színvilágának felborítására nem csak a kézi fehéregyensúly-beszabályzás kínál remek alkalmat, de virtuális előtétlencsék egész sora: narancs, piros, zöld, kék választható. Ez utóbbi három akár szürke szűrővel is kombinálható - persze virtuálisan -, ekkor a kép fekete-fehér lesz, kivéve az aktuális színt, amely viszont az átlagosnál élénkebb lesz a felvételen. A feljebb már említett panorámakép-segéd mellett érdekes funkció a Two-in-One is, mellyel két kép illeszthető egymás mellé. Franciául kevéssé tudó fotósoknak külön öröm ez a kettő az egyben, mert így nem kell megkérni valami kiszámíthatatlan gall illetőt, hogy készítsen fotót a családról, ahogy az Eiffel-torony előtt ácsorog, de még az állványt sem kell cipelni. Elég csak beállítani a családot a torony lábához, megcsinálni az első képet, majd szólni a hitvestársnak, hogy készítse el a második fotót úgy, hogy az pontosan illeszkedjen az első kép széléhez, és már kész is a családi album büszkesége.
A gép apró vakujának hatótávolsága a szokásos, kb. két és fél méter ISO 200-nál. A vakumódok közt sem találni semmi újdonságot, azaz automata, derítés, vörösszem-effektus csökkentéses derítés választható, nomeg persze ki is kapcsolható a villanófény.
Sorozat, videó:
lassú sorozat, kisfelbontású videó
Sebesség:
minden szempontból átlagos
Extra szolgáltatások:
hasznos kiegészítő funkciók, élő hisztogram
Akkumulátor, memóriakártya:
AA ceruzaelemek, SD
|
|
Gyári tartozékok:
Értékelés:
|
Mint ahogy minden gép manapság, az Optio S40 is PictBridge kompatibilis. Ennek köszönhetően gond nélkül tudtunk papírképet nyomtatni róla a szerkesztőség Canon i965-ös nyomtatójával. Egyetlen korlátozás, hogy papírméretet nem tudtunk választani, így ez a lehetőség a 10x15-ös méretű képek nyomtatására korlátozódik.
A Pentax Optio S40 egy igen kedvező árú (a cikk megjelenésének idején bruttó 99.999 Ft), rendkívül pici gép, mely rengeteg olyan hasznos aprósággal lett ellátva, mely megkönnyíti a fotózással még csak most ismerkedők dolgát, lehetővé téve számukra, hogy gyorsan, könnyen készítsenek szép fényképeket.
A tesztgépet a Slach Kft.-től kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!