Az Ixus 500 is megerősíti azt a tételt, mely szerint az Ixus széria a digitális fényképezőgépek Volkswagen Golfja. Lehet, hogy nem a legjobb, talán nem a legszebb és még csak nem is különösebben olcsó, de mégis az Ixus a mérce. Lehet, hogy át kellene keresztelni a kategóriát?
RÉSZLETEK MUTATÁSA / REJTÉSE (invertálás)
Bővebben »
Külső:
megszokott Ixus forma - megszokott Ixus minőség
A Canon nyelvén az Ixus jelenti a minőséget és az exkluzivitást. Hibátlan összeszerelés, masszív, fém váz, pontos kezelőszervek. Ahogy a többi Ixus modellnél is, a tervezők nem hivalkodó, hanem elegánsan szép gép megrajzolására törekedtek. Ugyan ma már kaphatók a DigitalIxus 500-nál kisebb gépek is, de letisztult formájával biztosan sokakat elkápráztat.
A gombok elhelyezése nem tartogat meglepetéseket. Hagyományos Canon megoldások mindenhol. Egyetlen új gomb fedezhető fel, mégpedig a számítógép nélküli nyomtatást elősegítő Print/Share. Ennek feladata, hogy a képek nyomtatását és számítógépre való áttöltését a végletekig leegyszerűsítse. Ahogy az Ixus 430-as rövid beharangozójában is írtuk, a gombnak akkor van gyakorlati haszna, ha sok kép közül jónéhányat azonos paraméterekkel szeretnénk kinyomtatni. A gomb megnyomásakor ugyanis a képernyőn látható képet a fényképezőgép az előre beállított paraméterekkel elküldi a nyomtatónak.
Bővebben »
Képérzékelő:
a bőség zavara
Az Ixus 400 megújításakor a jól bevált recept szerint járt el a Canon. A régi CCD-t félredobták (illetve, hogy egészen pontos legyek: meghagyták a 430-nak) és a helyére egy új, egy Mpixellel nagyobb felbontású érzékelőlapkát szereltek. Az új CCD 1/1,8" méretű, legnagyobb felbontása 2592x1944 pixel. A további képméretek: 2048x1536, 1600x1200, 1024x768 és 640x480. Az érzékenység kézileg ISO 50, 100, 200 és 400 értékekre állítható. A JPEG tömörítés erőssége háromféle lehet, ezek közül a Superfine-t (98%) és a Fine-t (94%) érdemes használni, a Normal (80%) helyenként könnyen észrevehető tömörítési hibákat okoz.
Bővebben »
LCD:
parányi remekmű
Bár külső méreteit tekintve az Ixus család legnagyobb tagja az 500-as, az LCD átmérőjére ennek a ténynek semilyen hatása nincs. Az 500-as kijelzője ugyanúgy 1,5 hüvelykes, mint a zsebkendőnyi méretű Ixus i-é. De míg az 78.000 képpontból áll, az 500 LCD-je 118.000 pixeles. Ennek eredménye egy apró, de annál részletgazdagabb kijelző. A 10x-es lejátszási zoom - hála az LCD nagy felbontásának - éppen elég a képek élességének ellenőrzésére.
Bővebben »
Kézi beállítási lehetőségek:
alkalmi darab
Az Ixus vásárlókörébe elsősorban azok tartoznak, akik áprilisi felmérésünkben a "Mikor használ fényképezőgépet?" kérdésre a "családi események, nyaralások alkalmával" választ adták. Ők azok, akik jobbára beérik minimális kézi beállítási lehetőségekkel is. Nekik kifejezetten sokat kínál az Ixus 500. A fénymérési zóna beállítása (spot, középre súlyozott, mátrix) ma még szinte csak a Canon gépeknél "alapfelszereltség" és a fehéregyensúly kézi beszabályzása sem lehetséges még minden kompakt gépen. A Canon AiAF (intelligens autofókusz) rendszere a mai napig az egyik legjobb fókuszrendszer a mezőnyben; a DiGIC processzor gyorsasága és az intelligens helyzetérzékelő nyújtotta kényelem sem elhanyagolható szempont. Nem is értem, hogy ehhez hasonló rendszert - mely érzékeli a fényképezőgép helyzetét, majd az álló képeket automatikusan beforgatja - más gyártók miért nem használnak.
Bővebben »
Optika:
az örökség
A Canon az optikánál is a tradicionális modellújítási módszer szerint járt el, ennek megfelelően az Ixus 500 objektíve azonos a 400-éval. Azaz fizikai fókusztávolsága 7,4-22,2 mm, ami kisfilmes rendszerben 36-108 mm-nek felel meg. Kezdőfényereje f2,8-4,9, azaz egy átlagos fényerejű 3x-os zoomos objektívvel van dolgunk. Az átlagos igaz a makróképességre is, a legkisebb tárgytávolság 6 cm. A zoom makró állásban is használható, de mivel a gyújtótávolság mindössze 7 pozícióba állítható, és a tárgytávolság már a második állásban is kb. 15 cm, így ennek a funkciónak nem sok értelme van. A vaku a kategória elvárásait teljesíti, annál se többet, se kevesebbet. Hatótávolsága valamivel 3 méter alatti, vörösszem-hatás csökkentő, ki, derítés, és Auto módok választhatók.
Bővebben »
Sorozat videó:
a seriff réme
A DiGIC képfeldolgozó processzornak köszönhetően a Canon a sorozatfelvételek terén új mércét állított fel a kompakt kategóriában. Az Ixus 500 az 5 Mpixeles képek ellenére Lucky Luke-ot megszégyenítő gyorsasággal (2,2 kép/mp) készíti a képeket, arról nem is beszélve, hogy Luke Coltjába csak 6 golyó fért, míg az Ixus 500 pufferébe 15 nagyfelbontású kép kerülhet. A Lucky Luke-ra mért csapás utóhatásait akár 640x480 (320x240, 160x120) pixel felbontású, hangos videófelvételen is megörökíthetjük. A felvétel hosszát csak a memóriakártya szabad kapacitása korlátozza, így ha elég nagy a CompactFlash a gépben, még az Saloon esti kán-kán bemutatója is ráfér. Külön érdekessége az Ixus 500-nak, hogy az optikai zoom a videofelvétel közben is működik, ugyanúgy, mint a fénymérés és a fókuszrendszer.
Bővebben »
Sebesség:
átlagos
Az Ixus 500 bekapcsolási ideje sem rossz, bár a 2,5 mp nem nevezhető különösebben gyorsnak sem. A fókuszsebesség is a szokásos, 0,8 és 1,5 mp közt változik az objektív állásától függően. Az éjszakai fotózást nagyban megkönnyíti az erős AF segédfény, és bár ilyenkor jóval hosszabb a fókuszidő, mint világosban, de legalább eredményes az élességállítás. Manuális élességállítás nincs, de ettől a géptől ez nem is várható el.
Bővebben »
Extra szolgáltatások:
testreszabás, FAT32
A Canon valószínűleg a mobiltelefonok világából "vette" a My Camera ötletét. Ez a funkció, mely ma már minden Ixus és PowerShot gépben megtalálható, lehetővé teszi a fényképezőgép testreszabását: kicserélhető a bekapcsolási képernyő, az ehhez tartozó hangjelzés, a zárhang és még millió és egy apróság, melyeknek gyakorlati haszna megkérdőjelezhető, de a vásárlókra tett hatása valószínűleg dollárszázezrekben mérhető.
A memóriakártyák kapacitásának növekedése együtt jár áruk csökkenésével is. Ezért nemsokára feltehetően már nem lesz meglepő, ha valaki egy kompakt géphez 2 GB-os kártyát vásárol. Ekkor jön majd jól, hogy az Ixus 500 támogatja a FAT32 fájlrendszert.
A masina, hogy védje az objektívet az esetleges sérülésektől, lejátszás módban 1 perc után visszahúzza azt a gépvázba. Ez eddig rendben is lenne, de nagyjából 2-3 mp-el azelőtt, hogy a behúzást megkezdené, "lemerevedik" a gép, és csak kb. 5-6 mp múlva válik újra használhatóvá. Nem nagy hiba, de iszonyú zavaró tud lenni. Engem az őrületbe kergetett, amikor scrollozás közben egyszercsak "megfagyott" a gép.
Bővebben »
Akkumulátor, memóriakártya:
Lítium-ion, CompactFlash
A Canon ragaszkodik a jól bevált CompactFlash-hez. Csak az ultrakompakt Ixus i/Ixus IIs használ SD-t (nameg az EOS-1D Mark2), minden más, így az Ixus 500 is CF-et fogad. A gép beépített memóriát nem tartalmaz, a vásárláskor pedig mindössze 32 MB-os kártyát mellékelnek hozzá, ezt érdemes ott helyben kiegészíteni egy legalább 256 MB-ossal.
Az Ixus 500 energiaellátásáról a Canon saját gyártású, 840 mAh-ás Li-Ion akkumulátora gondoskodik.
Bővebben »
Gyári tartozékok:
- nagy sebességű CF kártya (32 MB)
- Li-Ion akkumulátor
- akkumulátor-töltő
- csuklószíj
- szoftver
- USB kábel
- A/V kábel
Bővebben »
Értékelés:
ha jót akar...
A Digital Ixus 500 természetesen PictBridge kompatibilis, így gond nélkül kezelte a szerkesztőség Canon i965-ös fotónyomtatóját. Ahogy már korábban jeleztük a Canon PictBridge támogatása nem merül ki a nyomtató felismerésében, de a két eszköz a papírméreteket, a kerettel/keret nélkül kérdést is le tudja kommunikálni. Ezek sok fényképezőgépből még hiányoznak. Az 5 megapixeles felbontású képekbő tökéletes A4-es nyomatokat sikerült nyomtatni.
A Canon Digital IXUS 500 nettó ára 117 ezer forint, ami sokank tűnhet, de az 5 megapixeles sávban nemigen akad alternatívája. Ezért pénzért ráadásul egy nagyon kiforrott, elegáns és kicsi gépet kapunk.