A Canon Digital IXUS II az első Canon fényképezőgép, amely szakított a hagyományokkal, így nem CompactFlash, hanem SecureDigital kártyát használ. Az SD kártyák kisebb méretüknél fogva alkalmasabbak a miniatűr gépekhez, mint a nagy méretű CompactFlash kártyák, igaz ez utóbbiak olcsóbbak és nagyobb kapacitásban is kaphatóak.
Ezek az ultra-kompakt gépek általában nem tudásukkal, szolgáltatásukkal jeleskednek, itt elsősorban a méret a lényeg, no és persze a jó képminőség. De senki ne várja az ilyen apró gépektől, hogy rekesz-előválasztás, kézi mód, nagy zoomátfogás, vagy hisztogram kényeztesse el, bár utóbbi éppen használható ebben a gépben is és előfordul egy-két másik ultra-kompaktban is. Az IXUS II-ben (vagy ahogy az Egyesül Államokban nevezik, az SD100-ban) 1/2,7″ tokozott méretű CCD dolgozik, melyen 3,3 millió pixel található. A 3,2 millió effektív képpontból legnagyobb felbontásban 3,14 millió kerül elmentésre, így kapjuk meg a 2048×1536 pixeles felbontást. Persze kevesebb képpontból álló felvételek is készíthetők: 1600×1200, 1024×768, 640×480. A képek minőségét háromféle fok közül választhatjuk ki, a Canon gépekre jellemzően Super-Fine, Fine és Normal elnevezésekkel találkozunk. A legkisebb veszteségű Super-Fine JPEG-ek 98%-os minőségben kerülnek elmentésre, így egy 3 Mpixeles Super-Fine kép 1-1,5 MB méretű lesz.
Az érzékenység automatikusan, vagy kézileg állítható ISO50, ISO100, ISO200 vagy ISO400 értékek valamelyikére (a Canon gépek esetében az ISO50 elnevezésű érzékenység jóval közelebb van a valódi ISO100-hoz, mint az ISO50-hez, így az érzékenység kvázi ISO100-ISO800 közötti lehet). A zársebességet csak a gép választhatja ki, értéke 15 mp és 1/1500 mp közé eshet, auto módban a legnagyobb zársebesség 1/8 mp. A kipróbálás ideje alatt nekünk nem sikerült 1 mp-nél hosszabb expozíciót készíteni, pedig a hosszú záridőt engedélyeztük a menüben.
Az IXUS II-be 2x-es átfogású zoomoptika került, ennek fényereje F2,8-F3,9, átlagos értékek. A rekesz mérete F8-ig csökkenhet, az automatika által. A fókusztávolság 5,4-10,8 mm közötti, amely 35 mm-es kisfilmes rendszerben 35-70 mm-nek felel meg. A fókusztávolság a 35 mm-es álláson kívül még 4 pozícióba állítható, amely nem túl sok. Ez éppen a többi gyártó gépeinek átlagához viszonyítva kisebb, de a Canon kompakt gépek között jópár csak hasonló részletességgel állítható be (3x-os zoomnál 6 zoomállás).
Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 47 cm. A makró mód bekapcsolása után ez 10 cm is lehet. Bár a közelfényképezéskor a zoom is használható, a legkisebb befogható terület nagylátószögnél adódik, ennek szélessége 90 mm. Ez az átlagtól elmarad, de egy apró gép apró optikájától ez is szép teljesítmény. Egyébiránt a Canon A sorozatú gépeinél is hasonló értékeket kaptunk.
Az élességállítást a Canon gépekre jellemzően AiAF fókuszrendszer végzi, kézi fókuszálásra nincs mód. A 9 pontos AiAF menüből kikapcsolható, ekkor csak a középső területen végez a gép élességállítást. Sok esetben ez pontosabb fókuszálást tesz lehetővé, hiszen a fotós döntheti el, mi kerüljön fókuszba. Sajnos a fókuszkeret nem választható, vagy a középső keretet használjuk, vagy rábízzuk az automatikára. A fényképezőgép átnézeti keresője dioptria-korrekciós lehetőséggel nem bír, képe kicsi, de jól látható.
Automatikus módban csak a felbontás, tömörítés, vaku-mód, önkioldó módosítható. M (vagyis kézi) állásban változtathatóvá válik a fénymérés, bekapcsolható a tájkép fókuszmód, sorozat-felvétel használható, megadható az érzékenység, az expozíció kompenzáció, a fehér-egyensúly és a színmód.
Sorozat felvételekor 2 kép/mp sebességgel készülhetnek a képek egymás után, 3 Mpixeles felbontásban Super-Fine mód esetén 10 felvétel készült 5 mp alatt. Ez egészen jó érték, nagy belső pufferről tanúskodik.
Mozgóképrögzítés során a gép hangot is vesz fel. A felbontás 640×480, 320×240 vagy 160×120 pixeles lehet. 640×480 pixel esetén maximum 60 mp, 320×240 és 160×120 pixelnél maximum 180 mp. Videófelvétel közben az optikai zoom nem használható, ennek hiányát digitális zoom sem pótolja. További probléma, hogy a fénymérés sem működik felvétel közben, a fókuszrendszerről már nem is beszélve.
Lejátszás módban a képekbe 10x-es mértékig lehet belenagyítani. Pozitív, hogy a képek hisztogramja is megtekinthető, bár a többi Canon géppel ellentétben az Ixus II a beégett részeket nem villogtatja, így csak az eloszlás-függvényre hagyatkozhat a fotós. Igen jó, hogy a videofelvételeket meg is lehet vágni, a felesleges részek így elhagyhatók. Jó megoldás, hogy bele is lehet tekerni a felvételekbe, így egy hosszabb videóban könnyebb megtalálni a keresett részt. A kivágott rész új fájlként is menthető, vagy felülírhatjuk a régit. A képekhez hangmegjegyzés is fűzhető, képenként maximum 1 perc hosszban.
A fényképezőgép optikáját kikapcsolt állapotban két lamella védi a környezeti hatásoktól, mely bekapcsolás esetén automatikusan elmozdul a fény útjából.
A fémből készült állványmenet az optikai tengelytől 2 cm-re, a gép sarkán található. Így sem az optikai tengely, sem a tömegközéppont alatt nincs az állványmenet. Ennek oka, hogy a gép elég túlzsúfolt, s máshol nem volt hely a kialakítására. Szerencsére így állványra helyezett gépnél is minden további nélkül cserélhető a memóriakártya és az akkumulátor.
Az IXUS II lítium-ion akkumulátorból nyeri az energiát, az NB-3L akku 3,7 V-os, 790 mAh-s, a tárolt villamos energia 2,9 Watt.
A bekapcsolás után 2 mp múlva jelenik meg az élőkép, ez remek érték. A fókuszálás sebessége kellő fény esetén gyors, AF segédfény használata esetén enyhén lelassul. Nagylátószög esetén kb. 0,5 mp, tele és makró állásban 1-1,5 mp ideig tart az élességállítás. A segédfény narancs színű, ennek hatótávolsága 2-3 m körüli. A vaku automatikus, derítés, kikapcsolt, hosszú-szinkron és vörös-szem effektus csökkentő módokban működhet.
A fényképezőgépbe SecureDigital kártyát illeszhetünk. A gyári összeállításban 16 MB-os kártyát mellékelnek, ez azonban nem túl nagy kapacitású, így már a gép vásárlásakor érdemes beszerezni legalább egy 128 MB kapacitású kártyát.
A fényképezőgép dobozába a gépen kívül a következők kerültek:
- Li-ion akkumulátor (NB-3L)
- akkumulátor-töltő
- audio-video kábel
- USB kábel
- hordszíj
- 16 MB-os SecureDigital kártya
A gépen video-kimenetet is találunk, így ennek segítségével a televízióhoz is csatlakoztathatjuk az IXUS II-t. Mivel orientáció-szenzor segítségével a fényképezőgép automatikusan megállapítja a gép helyzetét, TV-n is helyes formátumban láthatjuk az állóképeinket is.
Az egérmutató lent látható kis képekre való mozgatása esetén az egérkurzor alatt néhány információ jelenik meg, a képekre kattintva azok eredeti méretben is megtekinthetők.
|
Az elkészült képek kissé lágyak, de nem életlenek. A képzaj is alacsony, a színek is szépek, egyedül talán az aberráció okozhat problémát, amely több képen is felfedezhető. A mátrix fénymérés a legtöbb esetben jól működött, kevésszer kellett expozíció korrekciót alkalmazni. Összességében a gép által készített képek megfelelőek, a felbontás akár 18×13 cm-es papírképekhez is elegendő.
|
A Canon Digital IXUS II-t azoknak ajánljuk, akik egy olyan gépet szeretnének, melyet bárhol, bármikor maguknál tarthatnak (hölgyek előnyben), de nem ragaszkodnak sem a 3x-os vagy nagyobb átfogáshoz, sem a kézi beállítások tömkelegéhez. Ha egy egyszerűen kezelhető, jó minőségű képek készítésére alkalmas apró gépre van szükség, az IXUS II jó megoldás.
A Canon Digital IXUS II nettó ára 136 ezer forint. A tesztgépet a Digitcamtől kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!
A fényképezőgépről készült felvételeket a Canon termékeivel készítettük.
Ha a bemutatóink segítettek a termék kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!