Röviden: Canon i950 teszt

0

Kívülről semmi különlegesség nincs az i950-en. Szépnek szép a legömbölyített forma, de jellegzetesnek egyáltalán nem mondható, szinte az összes BubbleJet ugyanígy néz ki, csak ez egy kicsit nagyobb. A hosszú, széles, lapvezetővel megspékelt laptartókat a nyomtatóház pillanatok alatt képes elnyelni, azaz a forma – ahogy az elvárható – funkcionalitással társul. Irányítószerveit tekintve sem lelni újdonságra: mindössze két gomb található rajta, egy bekapcsoló és egy műveletmegszakító. Ránézésre a nyomtató belsejében sem számíthatunk meglepetésekre: 6 különböző színű tinta (cián, fotó cián, fekete, sárga, fotó bíbor, bíbor). Mindegyik külön kazettában, ahogy azt a Canontól már megszokhattuk. A hálózati csatlakozón kívül mindössze egy standard nyomtató-USB bemenetet találni a masinán, direkt nyomtatásra szolgáló USB csatlakozót nem. Ez meglepő, tekintve hogy egy új és kifejezetten fotónyomtatásra optimalizált készülékről van szó. A gép méreteit elnézve nem helyhiány miatt maradt le a második USB…

A nyomtató telepítése sem rejt újdonságokat. Az üzembe helyezés gyors és egyszerű , a driverrel együtt a számítógépre kerülő programcsomag pedig megegyezik a nemrég bemutatott CP 200 szoftveres hátterével. Ez a Canon ZoomBrowserre épülű, teljeskörű szolgáltatást nyújt a képszerkesztéstől a nyomtatásig.

Újdonságokat először közvetlenül a nyomtatás megkezdése előtt, a nyomtató tulajdonságai menüt megnyitva találunk. Itt a megszokottnál jóval részletesebb menürendszerrel találja szemben magát a felhasználó. Rögtön az első oldalon, azaz a főmenüben, található az egyik lényeges újítás, a Print Advisor. Ez lényegében egy varázsló, melynek mindössze a nyomtatandó dokumentum illetve a rendelkezésre álló papír fajtáját kell megadni, és ezután a nyomtató teljes beállítását elvégzi helyettünk. A Print Advisor segítségével minimálisra csökkenthető a rossz nyomatok száma. A selejtes printek megelőzésére szolgál a Print Preview is, ami a kész nyomatot jeleníti meg, így lehetővé téve az esetleges hibák javítását. A legnagyobb papírméret, amivel az i950 dolgozni tud a US Legal, ezen kívül bármilyen (US Legal-nál kisebb) egyénileg megadott méretet képes kezelni. Ha a választott papírméret kisebb, mint a nyomtatandó kép, a gép automatikusan lekicsinyíti azt. Vagy akár képes a felvételt – az óriásplakátokhoz mintájára – darabokban kinyomtatni.



Az i950 elsősorban fotónyomtató, így tehát egyáltalán nem meglepő, hogy a legtöbb újdonságot a képeffektek menü rejti. A Canon szoftverfejlesztői a menüt teljes egészében áttervezték. A megszokott színenkénti élénkítés lehetősége helyett ún. „Vivid Photo” készítése választható, a hagyományos kontrasztállítás helyébe pedig a Photo Optimizer Pro fedőnevű funkció lépett. Ez utóbbi a dokumentáció szerint „a digitális képek színének és fényességének elemzése után kijavítja az árnyalatot, az expozíciót és a telítettséget”. A Digicam ad hoc Képelemző Bizottsága több tesztkép megtekintése után arra jutott, hogy a Vivid Photo „technológia” emberi szemmel is látható eredményt hoz, a színek tényleg élénkebbek lettek, anélkül, hogy természetellenessé válnának. A Photo Optimizer PRO működése azonban nem teljesen világos, a Canon marketingesei valószínüleg a fényerő korrigálását írták le ilyen irodalmi formában. A Photo Optimizer PRO, az Image Optimizer és a Photo Noise Reduction az általunk próbaként elrontott képeken kevésjavulást okozott.


Feljebb már említettem, hogy fényképezőgépről közvetlenül nem nyomtathatunk. Sem a Direct Print, sem a PictBridge szabványt nem támogatja a nyomtató. De nincs memóriakártya-olvasó sem. Az első nyomatok azonban mindezeket feledtetik. A Canon-nak igaza volt. Mesteri papírképek készíthetők az i950-nel. Bátran készíthetők 203×254 mm méretű, vagy keret nélküli képek akár hagyományos A4-es lapra is. A minőség még hagyományos fénymásoló papírra is elfogadható lesz, anélkül, hogy a festék megfolyásától kellene tartani. A fotópapírral készített nyomatok pedig kifogástalanok. Az i950 thermo nyomtatókat megszégyenítő minőséget nyújt. Nincs mit hozzáfűzni, ezt látni kell.

Az i950 a Canon tintasugaras technológia újdonságainak tárháza. A legfőbb újítás talán a 2 pikoliteres festékcseppek és a 10 mikrométeres festékfúvókák használata. Ez az átlagnál pontosabb és kevésbé szemcsés nyomtatást tesz lehetővé. A szemcsézettség csökkentését szolgálja a két fotópatron is. Ezek világosabb árnyalatukkal – 1/6 sűrűségűek – lehetővé teszik, hogy egy területet kétszer fessen be a gép, ezzel javítva a szinátmenetek folyamatosságát. Ez a színmélységre is jótékony hatással van. A képek éredkessége és a nyomtató újabb pluszpontja, hogy még a 2 Mpixel felbontású felvételekből is szinte pixelmentes A4-es papírképeket varázsolt. A gép felbontása 4800×1200 dpi.



A képminőség mellett a sebesség a másik fontos tényező egy nyomtatónál. A4-es fotónyomat valamivel több, mint 1 perc, a 10×15 cm-es pedig kb. 30 mp alatt készíthető vele. Ezek megfelelnek a gyári adatoknak. A sebességért az átlagnál jóval több, összesen 3072 fuvóka a felelős – írja a cég által kiadott tájékoztató anyag.

A géppel felhasználható szabvány papírméretekről már esett szó, a papírfajtákról azonban még nem. A hagyományos nyomtatópapír mellett használhatunk matt és fényes fotópapírt, írásvetítőfóliát, nagyfelbontású képek nyomtatására alkalmas lapot és textilre vasalható matricát is. A 6 különálló nyomtatópatron nemcsak környezetkímélő, de gazdaságos is. A szerkesztőségben kipróbált i950 ékes bizonyítéka volt ennek: a cián, a fekete és a fotó bíbor a többi színnél jóval előbb fogyott el, mint a többi. Kombinált, három színq patron esetén a fotómagenta és a cián elfogyása két, a többi színből még félig telt patron cseréjét vonta volna maga után. A SingleInk-nek köszönhetően az i950-ben csak a két üres kazettát kellett kicserélni.

A Canon i950 az eddig nálunk járt fotónyomtatók egyik legjobbika. Nem tartozik a legolcsóbb eszközök közé, de a minőség arányban áll a kifizetett vételárral. Ha valaki hajlandó úgy 70.000 Forintot (+papír és tinta) fizetni azért, hogy otthon készíthessen (majdnem) labor minőségű képeket, annak bátran ajnljuk a Canon i950-et.