Röviden: Casio Exilim EX-Z3 teszt

0

A Pentax az idei CES kiállításon jelentette be a legkisebb 3x-os zoomátfogású digitális fényképezőgépet. Még aznap a Casio is megjelent Exilim EX-Z3 elnevezésű gépével, mely külsőleg és belsőleg egyaránt nagyban hasonlít a Pentax Optio S-hez. Ez nem csoda, hiszen az optika mindenképpen a Pentaxtól van. Ha kívülről megnézzük a két gépet, a legfeltűnőbb különbség, hogy a Pentax 1,6″-os LCD-je helyett a Casio-n nagy méretű, mintegy 2″ nagyságú LCD található. Ugyan az LCD mérete jóval nagyobb, felbontásban azonban nincs jelentős eltérés.

Pentax Optio S
Casio Exilim EX-Z3

A két gép különlegessége, hogy kikapcsoláskor az optika egyes lencsetagjai kimozdulnak az optikai tengelyből, így az optika a megszokottnál sokkal vékonyabb vázba is beépíthető. A Pentax apró optikáját már ismertettük részletesen, így arra itt most nem térünk ki.

A Casio Exilim EX-Z3-at is fém vázba építették. Az ultra-kompakt kialakítású gép igen kicsi, de ennek ellenére rengeteg szolgáltatást nyújt, olyanokat is, amelyek még a kompakt kategóriában sem megszokottak. A fényképezőgépben 1/2,5″ méretű, 3,3 millió képpontos CCD dolgozik. A legnagyobb felbontásban így 2048×1536 pixeles képeket kapunk. Kisebb felbontásokat választva az eredmény 1600×1200, 1024×768 vagy 640×480 pixeles fotók lesznek. A 3 Mpixeles felbontás 18×13 cm-es papírképeket előállításához ad elegendő képpontot. A képminőség három fokozatban állítható, ezek a Fine, Normal és Economy nevet kapták. A fényképezőgép bekapcsolása után 2 másodperc múlva már készíthetjük is az első fotót. Ez az idő nagyon jónak számít, a Pentax gépéhez képest 2x gyorsabb.


A fényképezőgép csak automatikus módban üzemeltethető, vagyis a rekesz- és zársebesség értékeit csak a gép választhatja ki, a fotós csak a kiválasztott értéket olvashatja le a gépről. Azonban ez is pozitívum, sok kompakt fényképezőgép semmiféle tájékoztatást nem ad a fotósnak, hogy milyen zársebességgel fog dolgozni. A rekeszméret nagylátószög esetén F2,6-F4,3, tele állásban F4,8-F7,7 közötti, a zársebesség 1 mp és 1/2000 mp közötti lehet. Téma módok alkalmazása nélkül program automatika módban a legkisebb zársebesség 1/8 mp lehet. A fényképezés során használt érzékenységet a gép is képes megválasztani ISO 50, ISO 100 vagy ISO 160 értékek közül választva, AUTO módon kívül a fotós is megadhatja a használni kívánt érzékenységet ISO50, ISO100 vagy ISO200-ra állva. A csak középre-súlyozott átlagolt módon történhet, míg a Pentax Optio S lehetőséget adott mátrix és szpot elven történő fénymérésre is. A fókuszálás elősegítésére ebbe a gépbe se szerelte AF segédfény-forrást, de úgy tűnik e nélkül is elég jól elboldogul a fókuszrendszer. Az élességállítás sebessége igen jó, szinte hihetetlen, hogy egy ilyen apró zoomos gép ilyen sebességre képes. Nagylátószög esetén általában 0,4-0,6 mp alatt, tele állásban 0,5-0,7 mp alatt, míg makró esetén 0,5-1 mp alatt képes élességet állítani. Ha viszonylag kevesebb fénynél dolgozunk, az élességállítás ideje 1,5 mp-ig növekedhet. Míg a Pentax Optio S-nél 49 pont valamelyikén állíthat élességet az automatika, a Casio csak a kép középső részét figyeli fókuszáláskor (választható széles terület, vagy szpot fókusz, de a széles terület is csak a kép középső részére értendő). Az ultra-kompakt kategóriában ritka szolgáltatás, hogy az autófókuszt megkerülve a fotós kézzel is beállíthatja az élességet. Mint a Pentax Optio S esetében is, a Casio gépénél is 2x-esre nagyított kép látható az LCD-n, mely jelentősen megkönnyíti a helyes beállítást. Ráadásul egy kis skálán a beállított tárgytávolság is közelítőleg leolvasható. A vaku a szokásos üzemmódokban, automatikus, derítés, vörösszem-hatás csökkentő és tiltott állapotban lehet.


A fényképezőgép program automatika módon kívül BestShot témaautomatikát (21 téma, köztük éjszakai mód, ahol kihasználható az 1 mp-es záridő) és videorögzítést kínál. A Pentaxnál ennél jóval több szolgáltatással találkoztunk.

A fehéregyensúlyt az automatika beállításán kívül a fotós is megadhatja napfény, árnyék, izzó, fénycső beállítások közül választva, vagy kézi beszabályozás segítségével.


A fényképezőgépen lévő optikai keresőt nem látták el dioptria-korrekciós lehetőséggel. A hátsó LCD 2″ méretű, felbontása 85 ezer pixel. Lejátszás esetén a fotókat nagyított, maximum 4x-es méretben is megtekinthetjük.

A fényképezőgép alján található állvány-menetet fémből készítették, elhelyezése az optikai tengely alá történt. Érdekes, hogy a Pentax gépe támogatja a panorámák készítését, a Casio Exilim EX-Z3 nem. Ennek ellenére pont a Pentaxon került az optika tengelytől távolabbra, illetve a Casio-n került pontosan az optika tengely alá az állvány-csavar foglalata. Az állványra helyezett gépből bizonyos állványfejek esetén nem vehető ki akkumulátor, illetve a memóriakártya sem cserélhető anélkül, hogy a gépet lecsavaroznánk.

A működtetéshez szükséges villamos energiát speciális méretű 3,7V feszültségű, 680 mAh kapacitású Li-ion akkumulátor szolgáltatja. A nagy energiasűrűségű akkumulátor használatával hosszú üzemidőt értek el kis tömeg mellett.

A Pentax SMC optika fókusztávolsága 5,8-17,4 mm közé állítható, ami 35 mm-es rendszerbe átváltva 35-105 mm-nek felel meg. A fényerő a fókusztávolság függvényében f/2,6 és f/4,8 között változik. A kezdő fényerő jó értékű, az átlagos f/2,8-hez képest. A fókuszávolság a teljes zoomtartományon belül 6 fokozatra állítható be. Ez ebben a kategóriában átlagos értéknek számít. Teljes nagylátószögből tele állásba mintegy 1,5 mp alatt jutunk el, ami gyors működést jelent. Kikapcsolt gép esetén az optika védelméről két automatikusan a lencse elé mozduló lamella gondoskodik. Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 40 cm, míg makró állásban 6 cm-es közelponttal is dolgozhatunk. Makró esetén a legkisebb befogható terület szélessége 35 mm (mint a Pentax Optio S super-macroja), eközben a zoom félállásig használható, vagyis hordótorzítással kevésbé kell számolnunk.

A fényképezőgéppel sorozat-felvétel nem készíthető. Videó-rögzítés esetén 320×240 pixeles felvételeket kapunk, maximum 30 mp hosszban, hang rögzítésével együtt. A hangrögzítés miatt az optikai zoom mértéke felvétel közben nem változtatható, viszont a Pentax-szal szemben a Casio lehetővé tette felvétel megkezdése előtt, hogy beállíthassuk a használni kívánt fókusztávolságot. A felvétel megkezdése után sem a fókusz-rendszert blokkolja, sem fénymérést nem blokkolja a gép, mindkét funkció továbbra is folyamatosan működik (a Pentax Optio S-nél a fókuszt rögzítette a gép). Sajnos az elkészített felvételeket csak a fényképezőgépen, vagy számítógépen tekinthetjük meg. Mivel A/V kimenet nem került a gépre, így TV-készüléken nem tudjuk megtekinteni a felvételeket.


A kép készítésekor élő hisztogram is kérhető, ennek frissítése gyorsabb, mint amit a Pentaxon láttunk.

Érdekes és kedves szolgáltatás a naptár funkció. Ekkor egy kis naptáron láthatjuk, hogy a kártyán mely napokon készült fotók találhatók. Egy-egy naphoz az adott napon utoljára készített felvétel bélyegképét láthatjuk. A kívánt napot kiválasztva a teljes méretű fotók is megnézhetők.

Az Exilim EX-Z3 világóra funkciója rengeteg várost tartalmaz, csak Európából 34 város választható ki.

A fényképezőgépben 10 MB beépített memória található. Ez alig néhány képre elegendő, így feltétlenül javasolt a memória bővítése, melyet SecureDigital kártyával tehetünk meg. A jelenlegi akcióban a géphez egy 64 MB kapacitású kártyát is kapunk.

A fényképezőgép dobozában a gépen és a szoftver CD-n kívül következőket találjuk:


  • Li-ion akkumulátor

  • dokkoló-állomás

  • USB kábel

  • hordszíj

A fényképezőgép használata során egyetlen apró problémára figyeltünk fel, kezdetben kissé nehéz kezelni a menüben történő mozgásra használható apró vezérlő-gombot, sokszor más irányba nyomódott a gomb, mint szerettük volna. Összességében azonban jól kezelhető gépet ismertünk meg a Casio Exilim EX-Z3-ban is. Menüje a szokásos Casio stílusú, aki használt már Casio gépet az tudja, hogy jól átlátható menüről van szó.

A Casio Exilim EX-Z3 valamelyest kevesebb szolgáltatást kínál, mint társa, a Pentax Optio S, cserébe viszont egy nagyon elegáns és igen jól használható dokkoló-állomást kapunk. A gép minősége, kezelhetősége jó, bruttó 150 ezer forint alatti ára is megfelelő, így nyugodt szívvel ajánlhatjuk azoknak, akik egy kicsi, könnyű, mégis teljes értékű gépet szeretnének.

A Casio Exilim EX-Z3 ára nettó 117.500 forint, amiben egy 64 MB-os SecureDigital kártya is benne foglaltatik. A tesztgépet a Digitcam-től kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!

A fényképezőgépről készült felvételeket a Canon termékeivel készítettük.