Előrebocsátanám: az Elite DSC 13 nem a kényes ízlésű vásárlók választása. Más szóval a külcsín, anyagválasztás és kezelhetőség terén tapasztaltak legalábbis ellentétben állnak a gép nevével. Bár lehet, hogy én értem félre a nevet akkor, amikor az elitről a társadalom felső, tehetős rétege jut az eszembe. Lehet hogy itt a szellemi elitről, vagy még inkább: a racionális döntések szerint élőkről van szó?
A névadás legvalószínűbb magyarázata persze az, hogy az ImpressCam legmagasabb szintű termékei az Elite családnevet kapják. A DSC 13 az ImpressCam egyik legfejlettebb, legtöbb szolgáltatást nyújtó fényképezőgépe.
|
|
Az Elite DSC 13 ergonómiai szempontból sem lesz mintadarab a BME terméktervezői szakán. A gép oldalára helyezett kezelőszervek jó ötletnek tűntek elsőre, a Nikon, a Sony esetében kifejezetten tetszett ez a megoldás, itt viszont a módválasztó tárcsa került ide, ami egyrészt butaság, mert így nemcsak le kell engedni, de el is kell forgatni a gépet ahhoz, hogy akár csak visszajátszás módba kapcsoljunk; másrészt – valószínüleg a terevezők elképzelései ellenére – a tárcsát hüvelykujjal képtelenség elforgatni. Viszont nincs gomberdő, ellenben ami van annak kivétel nélkül hasznos funkciója van, így a DSC 13 kezelése összességében ha nem is a legkényelmesebb, de egyszerű, hamar kiismerhető.
A menürendszer alapvetően jó. Logikus felépítésű, a keresett opciókat pillanatok alatt megtalálni benne. Negatívumai szoros összefüggésben áll az LCD kijelzővel. A kezdő felhasználók kedvéért (vagy ki tudja, miért) feltűnő Digital View felirattal jelzett monitor felbontása ugyanis méltatlan egy modern, 4 Mpixeles fényképezőgéphez. A kis felbontás miatt egyszerre csak 3 menüpont fér el a kijelzőn, ami eleinte zavaró kissé, és visszajátszáskor a 8x-os zoom ellenére nehezen ellenőrizhető az élesség. A lejátszás módban kínált opciók sokat javítanak az összképen: hisztogram, képelforgatás, képkivágás, hangjegyzet is van.
|
|
|
|
Az ultrazoom gépek kötelező tartozéka az elektronikus kereső, avagy EVF. E keresőtípus használata megkönnyíti a gép biztos tartását, amivel elkerülhetőek a bemozdult képek. A DSC 13 EVF-e szintén nem csúcskategóriás, de a fent említett célnak tökéletesen megfelel. A komponálást az elektronikus keresőn kívül több kézi opció is segíti. Bár nincs teljes manuális expozícióra lehetőség, mind a rekesz, mind a zársebesség állítható, igaz, előbbi csak minimum és maximum értékekre (fókusztávolság függvényében más-más értékpárokkal), míg az utóbbi 8 és 1/2000 mp között 1/2 Fé-enként. Érdekesség, hogy az expozíció-korrekció lépésszáma ennek ellenére 1/3 blende. A fénymérés mátrix, középre súlyozott avagy szpot lehet, az autofókusz működhet szintén mátrix módban vagy, ha ahhoz van kedvünk, szabadon választhatunk a 121 (11×11) mező valamelyikéből.
A legújabb trendnek megfelelően a DSC 13 is témamódok és képeffektek garmadáját kínálja. A témamódok (sport, táj, éjszakai, portré, önarckép, éjszakai portré, naplemente, strand, ellenfény, ősz, természet, ég, party, szöveg) főleg a naplemente, ősz ill. természet módok érdekesek, ezek az expozíciós értékek, fehéregyensúly mellett képeffekteket is használnak, olyanokat, mint amilyen például a színeffekt, melyből a fekete-fehér és a szépia mellett további 6 szín választható. A fehéregyensúly beállítása kézzel is történhet, ezen kívül csak a négy alapvető színhőmérséklet (napos, felhős, ízzó, fénycső) található a gép memóriájában.
Az Elite DSC 13 legerősebb pontja a legfontosabb pont: a képminőség. Őszintén szólva a „noname” optikától és CCD-től nem vártunk túl sokat, azonban csalódnom kellett, mert a képek részletgazdagsága, zajossága (vagy zajtalansága), élessége teljesen rendben van. Összevetve a tudásban rivális, de árban az ImpressCam felett álló Fuji FinePix S5500-zal azt tapasztaltam, hogy semmiben nem marad el attól. A részletgazdagság szinte tökéletesen azonos, a színek hasonlóak, bár a DSC 13 jellemzően árnyalatnyival teltebb színű és sötétebb képeket készít – automata módban.
|
|
Az optika fizikai fókusztávolsága 6,6-58,2 mm (kisfilmes rendszerbe átszámítva 40-352 mm), ami 8,6x-os zoomátfogásnak felel meg; az általa vetett kép, mint az már kiderült, megfelel az elvárásoknak, ellenben a vezérlése nem az igazi. A motor hangos és igen furcsa hangokat ad ki, a fókuszálás pedig igen lassú és gyakorta pontatlan. Az AF rendszert sötétben narancssárga fénycsóva segítené az élességállításban, de mivel az AF rendszer elég lassú és néha nappali fénynél is hibázik, nem csoda, hogy a segédfénnyel sem képes csodákra. Kézi fókusz nincs, bár az LCD-t látva ez nem túl nagy hiányosság. A zoom összesen 15 állással rendelkezik, ez a legtöbb esetben elegendő, a rendszer a gombnyomásra szinte azonnal reagál, azaz a fókusztávolság-állítás gyorsan, pontosan működik. A gép makróképességével nem fogja a neves gyártók tervezőit lázas fejlesztésre késztetni: a makró esetén a zoom inaktív, a legkisebb tárgytáv ~15 cm. Ekkor a kép szélessége kb. valós 11 cm.
Videofelvételi képességét tekintve a DSC 13 megfelel az elvárásoknak, igaz, többet sem nyújt annál. Azaz a maximális felbontás 640×480 pixel, kb. 30 fps a képrögzítési sebesség. Felvétel közben a fénymérés aktív, az optikai zoom és a fókuszrendszer viszont nem. A gép amellett, hogy fényképezőgépként és videókameraként használható képes diktafonként is működni.
A beépített vaku viszonylag magasra nyílik, bár 1-2 centivel lehetne még távolabb az optikától, ez nagy mértékben csökkenthetné a nagyobb tárgytávolságnál jelentkező vörösszem-effektust. A felugró vaku csak kézzel nyitható, az automatika csak jelez az LCD-n, ha úgy ítéli meg, hogy szükség van a villanófényre. Tetszett, hogy a vakuvezérlő gomb közvetlenül a vakut felpattintó csúszka mellett kapott helyet.
Az Elite DSC 13 áránál is meglepőbb az, hogy a Canon és a HP mellett az Impresscam is forgatásérzékelőt épített gépébe. Azaz az álló képek azonnal jól jelennek meg a kijelzőn. A gép 16 MB belső memóriával rendelkezik, a memóriabővítés SD kártyával oldható meg. Az energiallátásért 4 db AA méretű elem (avagy akkumulátor) felel.
A doboz tartalma:
Az Impresscam Elite DSC 13 közel sem tökéletes gép. De a nagy zoomátfogás, az egyszerű kezelhetőség, a videó és hangfelvételi lehetőség, a képek szerkesztési lehetősége, a rengeteg képeffekt és témamód miatt ez a gép az egyik legjobb választás azoknak, akik a digitális fotózással most ismerkednek, és nem akarnak súlyos százereket költeni fényképezőgépre. A gép felbontása akár A4 méretű nyomatokhoz is elegendő, a képminőségre pedig tényleg nem lehet panasz – ilyen árú kompakt géptől ennél jobbat elvárni nem lehet és nem is nagyon érdemes. Az Elite DSC 13 ára kifejezetten kedvező: 69.900 Ft.
A gépet az ImpressCam-től kaptuk kölcsön. Köszönjük!
Az Impresscam Elite DSC 13 részletes adatai megtalálhatók az adatlapon.