Külső
A KonicaMinolta a tőle megszokott futurisztikus formatervvel támad; az X60 bármelyik űrhajós, vagy legalábbis a távoli jövőben játszódó film kiegészítőjeként megállná a helyét. Szemből nézve elsőre a fényképezőgép ezüst színű, lencsét védő lapja tűnik fel, mely egyben bekapcsológombként is szolgál. Az X60 ennek félrehúzásával hozható működésbe, méghozzá nagyon rövid idő alatt: a fényképezőgép a bekapcsolást követően fél másodperccel már élőképet ad. Ennek a kialakításnak a másik előnye, hogy a lemez így megvédi az objektívet a szennyeződésektől, amikor a gépet a zsebünkbe csúsztatva hordjuk.
|
|
|
|
A fényképezőgépet kézben tartva tűnik fel, hogy a készülék még a többi ultrakompakhoz képest is milyen kicsi. Az X60 hátán nem is nagyon fér el más, csak a 2,5″-es LCD, illetve a néhány apró gomb – utóbbiak használatához könnyen hozzá lehet szokni, de kis méretük miatt mégsem kellemes hosszasan nyomkodni őket. A KonicaMinolta az X60 esetében is meglepett minket egy programozható billentyűvel, mellyel választásunktól függően állítható az expozíció korrekció, a használni kívánt fehéregyensúly, érzékenység, vagy léptethetünk vele a színmódok között. A kis méret ára, hogy az X60-at állványra helyezve a gép mozdítása nélkül csak az SD kártyát tudjuk kicserélni, az akkumulátor fedőlapja nem nyitható.
Beállítások
Kézi élességállításra nincs lehetőség, az X60 csak saját 5 pontos, vagy szpot autofókuszát használja – ez a legtöbbször pontosan működik, de a segédfény hiánya miatt sötétben könnyű zavarba hozni a készüléket. Automata módban a fényképezőgép ISO 50 és ISO 160 közötti értéket állít, mi kézzel ISO 50, 100, 200 és ISO 400 közül választhatunk. A képfeldolgozásért a harmadik generációs CXProcess III eljárás felelős, amely a hosszú expozíciós idejű felvételek zajcsökkentését is elvégzi.
|
|
A képek gyors elkészítését a többi ultrakompakthoz hasonlóan az X60 is különböző programmódokkal segíti. Ezek közül a gép magától képes kiválasztani a legmegfelelőbbet, de kézzel is beállíthatjuk a használni kívánt módot: portré, sport, tájkép, naplemente, szuper makró, valamint éjszakai portré és szöveg program közül választhatunk.
A KonicaMinolta X60 nem teszi lehetővé a kézi expozíciós beállítások használatát, mindössze ±2 blendés korrekcióra van lehetőségünk, egyharmad fényértékenként. Ennek állítására nem helyeztek el külön gombot a készítők, ezért ha nem nehézkesen, a menüből szeretnénk elérni a funkciót, célszerű az expozíció korrekciót a plusz gombra kikötnünk. A fényképezőgép 1/1000 és 4 másodperc közötti záridőt állít, ezt azonban titokban tartja: sem az éppen használni kívánt zársebességet és rekeszt, sem a hisztogramot nem lehet előcsalogatni a képernyőre.
LCD
A kijelző felbontása 2,5″-es méretéhez képest kevés, csupán 115.000 pixel, de közel 100 százalékban pontos képet ad, így kiválóan lehet komponálni a segítségével. Az LCD erős napfényben és sötétben is jól használható, ezért a KonicaMinolta helyesen ismerte fel, hogy az optikai keresőre a gép esetében nincs igazán szükség – a helyspórolás szempontjából is fontos tényező, hogy az X50-nél még meglévő átnézeti keresőt az X60-ról lehagyták.
|
|
Az LCD napsütésben és gyenge megvilágítás mellett is jól használható, a kijelzőn lévő információkat bármilyen módban eltüntethetjük (és visszahozhatjuk) egyetlen gombnyomással. Visszajátszáskor legfeljebb 6X-os képnagyítás érhető el, és fotók megtekintését megkönnyíti, hogy azokat tetszés szerint elforgathatjuk kilencven fokkal, bármilyen irányban.
Optika, vaku
A DiMage X60-at a kategóriában átlagos, 3x-os zoomtartományú objektívvel szerelték. Ennek gyújtótávolsága kisfilmes rendszerben számolva 38-114 mm, fényereje nagylátószögnél F3,3, míg tele állásban F4. Telétől nagylátószögig a zoom körülbelül tíz lépésben jut el, nagyon finoman, szinte teljesen szabadon lehet a segítségével képkivágást állítani. A legkisebb tárgytávolság normál módban is csak 10 cm, de ha ennél is közelebb szeretnénk menni, makrózni már akár 4 centiről lehet. Ez kicsit lassan megy ugyan, mert a szupermakró csak menüből érhető el; azt a programok közül lehet kiválasztani. Ebben a módban a zoomot nem használhatjuk, a makrü lefedettsége 2,5 cm.
|
|
Az ultrakompaktokra jellemző, hogy a vaku és az objektív kis távolsága miatt a vörösszem-hatásra mindenhol számítanunk kell. Nem kivétel ez alól az X60 sem – bár vörösszem-hatás csökkentő vakumód van, a bepirosodó szemekkel nem nagyon tud mit kezdeni.
Videó, sorozatfelvétel
MOV videó 320×240; 0:09 mp; 5,4 MByte |
Sorozatfelvételt 2 kép/másodperces sebességgel készíthetünk, maximum négy fotóig. Lehetőség van arra is, hogy a gép gyors egymásutánban kilencet exponáljon, majd az így elkészült kilenc fotót egy nagy, maximum 5 megapixeles (háromszor hármas) képpé állítsa össze.
A kártya teljes kapacitásáig készíthetünk legfeljebb 320×240 pixeles felbontású videót nappali, vagy éjszakai módban. Az X60 hangot is rögzít a felvételhez, videózás közben pedig működik a digitális zoom és az automatikus fénymérés is.
Remek ötlet, hogy miután elkészítettük a videót, a beépített videóvágó funkciók segítségével kitörölhetjük a nem kellő részeket, így egyrészt helyet spórolunk a memóriakártyán, másrészt pedig nem kell a számítógépen, drága szoftverek segítségével bíbelődnünk az utómunkálatokkal.
Extrák
Az X60-at használhatjuk diktafonként is, ebben a módban összesen legfeljebb három órányi hangfelvételt készíthetünk.
Ha nem sikerült tökéletesen komponálni a fotót, utólag kivághatjuk belőle a nekünk tetsző részletet, így spórolva meg az utólagos, számítógépes feldolgozást. Érdekes digitális szolgáltatás a „kép beillesztése” funckió, melynek segítségével az elkészült fotóból kiválaszthatunk egy szív, kör, négyzet, vagy szóbuborék alakú részt, majd annak helyére újabb fényképet készíthetünk.
|
|
|
|
Akku, memóriakártya
Az X60 lítium ion akkumulátorával mintegy 150 fotó készíthető. Az elkészült képeket a 15 MB-os belső memóriába, vagy SD kártyára menthetjük háromféle tömörítési fokban (fine, standard, economy), négyféle méretben. A legnagyobb felbontás 2560×1920 pixel, a legkisebb pedig 640×480. Érdekes, hogy a legkisebb méretű képet közvetlenül az 1600×1200 pixeles követi, bár egyáltalán nem biztos, hogy bárkinek hiányozni fog a többi.
A doboz tartalma:
- Csuklópánt (NS-DG800)
- Lítium-ion akkumulátor (NP-700)
- Akkumulátor töltő (BC-800)
- USB kábel (USB-3)
- A/V kábel (AVC-500)
- DiMAGE Master Lite CD-ROM
- Használati utasítás
- Garanciakártya
Összegzés
Ultrakompaktban nehéz újat alkotni: látszólag az összes gép teljesen egyorma, a gyártók a minél nagyobb felbontás és mind szélesebb körű digitális szolgáltatások mellett egyre inkább a fényképezőgépek formatervével próbálnak előretörni. A KonicaMinolta úgy tűnik, ebben egy fél testhosszal megelőzte a többieket: amellett, hogy a DiMage X60 mindent tud, amit egy ultrakompakttól elvárhatunk, űrbéli külseje és apró mérete mindenkit meggyőz, aki fogékony a futurisztikus formákra.
A KonicaMinolta DiMage X60 ára a cikk megjelenésének idején bruttó 71.750 forint.
A fényképezőgépet a MegaPixeltől kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!