A digitális képalkotás sok újdonságot hozott a fotózás iránt érdeklődők számára. Ilyen nyilvánvaló előny a nyersanyag nélküli fényképezés lehetősége, a képek azonnali ellenőrizhetősége és a digitális tárolásból származó számtalan lehetőség. Azt viszont kevesen említik, hogy a digitális fotózás elterjedésével vált lehetővé, hogy elfogadható áron készüljenek nagy átfogású zoom objektívek. A két egymástól látszólag független fejlődési vonalat szoros szálak kapcsolják egymáshoz. Hiszen amíg a kompakt fényképezőgépek nyersanyagának a szabvány, Leica méretű negatívot tekintették, addig a fényképezőgépeket olyan optikával kellett felszerelni, ami ekkora felületre volt képes jó minőségű képet vetíteni. Ennek a kritériumnak nagy zoom esetén csak rengeteg üveg felhasználásával lehet megfelelni, ami viszont mind az árat, mind pedig a gép végső tömegét tekintve meghaladta volna a kompakt fényképezőgépek tulajdonosainak tűrőképességét. Áttörő változást a kisebb CCD méret hozott, ami lehetővé tette kisebb méretű és nagyobb zoomátfogású objektívek fejlesztését is.
Az elmúlt években a gyártók teljes gépcsaládokat építettek egy-egy jól kifejlesztett zoom optika köré, fokozatosan felkeltve az igényt a korábban a legtöbb hobbifotós által nem hiányolt komoly nagyítások iránt. Persze a fejlődés dicséretes, de mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a zoom optikák használata tanulást igényel. Olyan kompozíciók készítését teszik lehetővé, amivel az emberek többsége korábban nem találkozott, így értelemszerűen sokan nem tudnak megbirkózni a feladattal. Ilyenkor általában a fényképezőgép gyenge képességeiben keresik a hibát, pedig a képek többsége némi fotós tudással szépen elkészíthető lenne. Hogy ne csak rébuszokban beszéljek, példaként említem a leggyakoribb problémát a bemozdulást, ami bármennyire is fájó, de nem a gép, hanem a fotós hibája. Gyógyír lehet rá a gép megfelelő rögzítése, vagy ha megoldható akkor megfelelően rövid záridő alkalmazása.
De elég az elméletből, hiszen ez nem a fotósuli helye. A Minolta DiMage Z1 a nagy zoomos kategória egyik legkedveltebb képviselője. Optikai tudása és beállíthatósága mellet kedvező ára tette igazán vonzóvá. A paraméterek alapján mindenképpen futhatna a legjobb ár/érték kategória végső futamaiban, de ez a gép egyike azoknak, amikkel érdemes egy kicsit behatóbban is ismerkedni.
RÉSZLETEK MUTATÁSA / REJTÉSE (invertálás)
Bővebben »
Külső:
vacak műanyag, gyenge felépítés
Sokszor egy-egy jobban összerakott gépnél elgondolkodom, hogy érdemes-e időt pazarolni a gép felépítésének méltatására, hiszen ma már a legtöbb gép nagyon jó anyagokból készül és kifogástalanul van összerakva. Sajnos azért vannak kivételek. A DiMage Z1 egy ilyen katasztrofálisan "béna" kivétel. A műanyag burkolatnak nem adok 2 hónapot, gyakori használatnál a leggondosabb bánásmód mellett is le fog kopni róla a festék. A gép használhatóságából ez ugyan nem von le semmit, de akinek fontos az esztétikai élmény, azt biztosan bosszantani fogja az eredmény. Az olcsó megoldások használata persze nem kedvez a gépről alkotott összetett képnek sem. Az egész váz nagyon nyagdának és gyengének tűnik. Az elhúzható ajtó mögött található kártyanyílás talán lehet jópofa, de praktikusnak semmiképpen sem nevezhető. Valószínűleg az lesz az első letörő alkatrész. Jó helyen van viszont az állványmenet, így a panorámaképek készítése panorámafejes állvány nélkül is játszi könnyedséggel megoldható.
Vannak azért dolgok, amik igazán kellemesen lettek kialakítva. Ilyen például a méretes markolat és a hátsó részén elhelyezett nagy úton járó zoom kar. A nagyítás mértékének állítása igazán könnyen megy, a kar elmozdítása kellő visszajelzést ad. Jó a gép súlyelosztása is, mivel az optika tömegét a négy ceruzaelem tömege ellensúlyozza. A gombok némelyike furcsa formájú ugyan, de kellően nagy ahhoz, hogy a gép akár kesztyűs kézzel is könnyen kezelhető legyen.
Összességében a gép legnagyobb hibája a rossz anyagválasztásból és a rossz összeszerelésből adódik.
Bővebben »
Érzékelő:
3,2 megapixel, jó állíthatóság
A Z1-ben a képalkotást egy 1/2,7"-es, 3,2 millió effektív pixelszámú CCD lapka végzi. A fényképezőgépen jól állíthatók a felbontások, így a listán 2048x1536 (3 mpixel) mellett megtalálható az 1600x1200 (2 mpixel), 1280x960 (1,3 mpixel) és 640x480 (0,3 mpixel) is. A kép tömörítése Fine, Standard és Economy módba állítható. A gépen az érzékenység természetesen nem csak automatikus módban használható, így a DiMage Z1 beállítható ISO 50, 100, 200 és 400 értékek valamelyikére.
Bővebben »
Képek megkomponálása:
jó élőkép, ötletes kereső, kevés fénynél is jó kép
A fényképezőgép hátlapján látható 1,5"-es LCD monitor felbontása ugyan nem egetrengetően nagy, de a képe így is szép tiszta és a téma kevés fénynél is egész jól látható. Mint már említettem a gép tudására nem lehet panasz. Az LCD megoldás is elég egyedi: az elektronikus keresőben és az LCD-n is ugyan az a panel dolgozik. A hátsó LCD képét ugyanis egy tükörrendszer vezeti a keresőbe, ha nem is sokkal, de talán mégis csökkenhetett a gyártási költség. Aki szkeptikusan olvassa ezeket a sorokat, azokat teljes mértékben megértem. Én magam sem vártam sokat ettől a megoldástól. De kellemesen csalódtam. A kereső legalább olyan jó, mint a versenytársak külön LCD-s megoldásai. Egyetlen kérdés ami felmerül az az, hogy vajon hány átkapcsolást bírnak a mechanikus belső szerkezetek és a mozgó alkatrészek elektromos kapcsolatát biztosító szalagkábelek.
A visszajátszásnál mutatott kép maximum hatszoros méretre nagyítható, ami bőven biztosítja az élesség megítéléséhez szükséges részletességet.
Bővebben »
Manuális beállítási lehetőségek:
a kényelmesek most keresség meg a görgetőkereket az egéren, hosszú, száraz lista következik
A "mindent bele" elvet követve a DiMage Z1-en a blende (f/2,8 f/3,2 f/3,5 [tele állásban a legnagyobb fényerő] f/4,0 f/4,5 f/5,0 f/5,6 f/6,3 f/7,1 f/8,0) és a záridő (T [első lenyomás nyitja a második lenyomás zárja a zárat], 15, 13, 10, 8, 6, 5, 4, 3"2, 2"5, 2, 1"6, 1"3, 1, 0"8, 0"6, 0"5, 0"4, 1/3, 1/4, 1/5, 1/6, 1/8, 1/10, 1/13, 1/15, 1/20, 1/25, 1/30, 1/40, 1/50, 1/60, 1/80, 1/100, 1/125, 1/160, 1/200, 1/250, 1/320, 1/400, 1/500, 1/640, 1/800 és 1/1000) is manuálisan állítható. A menü fénymérés pontjában a multi szegmens, a középpontosan súlyozott és a szpot pontok közül lehet választani, míg a fehér-egyensúly az automatikus beállításon túl napfény, felhős, izzó, fénycső és vaku megvilágításhoz is igazítható. Ha mindezek nem lennének megfelelőek, akkor a manuális beállítás és egy fehér felület segítségével a színegyensúly a környezeti fényekhez igazítható.
A gép Minoltásan gyenge pontja az automatikus élességállítás. Szobában nagy zoomnál az automatika nem boldogul. A hiba egy AF segédfény alkalmazásával talán orvosolható lett volna, de így a Z1 többször adja fel, mint ahányszor helyesen áll be. Ezért is van nagy szükség a kézi állításra. Jó fénynél szerencsére nincs élességállítási gond, az automatika jól boldogul. Manuális módban az aktuális távolság skálán olvasható le, a pontosabb beállítást egy kinagyított képrészlet hivatott segíteni. Mivel ez az LCD-re kerülő kis felbontású kép kinagyított változata, részletgazdagságban nem nyújt többet a normál képnél
A fotózást a jól modellezhető, gyakori szituációkban téma módok segítik. Így az automatika segítségével készíthetők az éjszakai, a tengerparti, a sport, a portré és az előtérben embert is ábrázoló tájképek is. A normál színű képek mellett élénk, fekete-fehér és szépia mód választható.
Bővebben »
Optika:
precízen állítható zoom, gyenge nagy látószög
Az optika egyértelműen a Z1 erőssége, bár ez sem teljesen hibátlan. A legtöbbet kifogásolt jellemzője, hogy vázból előbújó tubus túl laza, és lötyög a gépben. Ez tovább erősíti a gép felépítésénél már tárgyalt gagyi érzést. A tízszeres zoomátfogás nem egyedi, de a Minolta optikája kategóriájának megfelelően teljesíti a feladatát. Nagyon kellemes tulajdonság, hogy a nagyítás mértéke kb. 40 lépésben állítható, így tényleg precízen meghatározható a kívánt képkivágás. Míg a 380 mm-es tele állás kimondottan jó, addig a 38 mm-es nagylátószög belső terek és nagy épületek fotózásánál már gondot jelenthet. Makró módban a téma kb. 2 cm-re lehet az optika végétől, ilyenkor a látható terület szélessége kb. 33 mm. Ez bizonyára sok makró őrült szívét megdobogtatja.
Az optika fölé épített felugró vaku nyitott állapotban kb. 5,5 cm-re van az optika tengelyétől. Ez közeli fotóalanyok esetében elég a vörös-szem effektus elkerüléséhez, de minél távolabb állunk a témától (erre az ember zoomos gép használatakor jobban hajlik) annál kevésbé van jelentősége. Persze távolabb állva a vaku megvilágításával is lehetnek már gondok. A beépített vaku egyébként automatikus, derítés, hosszú szinkron és vörös-szem hatás csökkentő módban használható, de szükség esetén akár le is tiltható.
A fényképezőgép tetején lévő Minolta rendszerű vakupapucs a Z1-et a nagy zoomos gépek halmazának felső szegletébe helyezi. Kötöttség ugyan a speciálisan kialakított csatlakozás, de legalább van.
Bővebben »
Sorozatok, videók:
jó videó funkciók (módosítva: 2004. 03. 23.)
A Dimage Z1 alapesetben nem egy sorozatlövő. Teljes felbontásban másodpercenként 1,5 kép készítésére képes, de UHS módban 1,3 megapixeles felbontás mellett (1280 x 960) akár 10 fotó is készíthető 10 kép/mp-es sebességgel. Progresszív módban ugyanez a két sebesség használható, de az exponáló gomb felengedésekor a Z1 az utolsó 6, illetve USH módban az utolsó 10 képet menti el. Videó módban is jól brillírozik: 15 és 30 kép/mp-es sebességgel 640x480, 320x240 és 160x120 pixeles felbontásban képes rögzíteni az eseményeket. Az optikai zoom 30 kép/mp-es képrögzítési sebességnél használható, de csak hang nélküli mozgóképek rödzítésénél. A digitális zoom engedélyezéséhez a 30 kép/mp-es felvételi sebességet kell feladni, ilyenkor egy mp alatt 15 képkocka készül. A felvétel alatt is folyamatosan működik a fénymérés (és ennek megfelelően az expozíció állítás) és az élességállítás. Szobában, gyenge megvilágításnál a felvételek zajosak ugyan, de a még elfogadható kategóriába esnek.
Bővebben »
Sebesség:
átlagos
A fényképezőgép sebessége kapcsán nem sok érdekeset lehet mondani. A 2 mp-es bekapcsolási idő átlagosnak mondható és a jó megvilágításnál mért élességállítási idő (nagy látószögnél 0,3-0,5 mp 0,5-1 mp) is megfelelő. Ahogy csökken a fény mennyisége, úgy válik használhatatlanná az AF, így gyenge fénynél a sebesség mérésére már nem volt szükség. Makró módban kb. 1 mp. alatt találja meg a megfelelő beállítást.
Bővebben »
Energia, adattárolás:
ceruzaelem/akkumulátor, SD kártya
A DiMage Z1 áramellátásáról 4 db ceruzaelem vagy ceruzaakkumulátor gondoskodik. A gép fogyasztásával meg voltunk elégedve, nem tartozik az "elemzabálók" elhíresült táborába. Ettől függetlenül a környezetvédelmi szempontokat is szem előtt tartva mindenképpen akkumulátorok használatát javasoljuk.
A képek tárolását a kisebb Minolta gépekhez hasonlóan a Z1 esetén is SecureDigital kártya használatával oldották meg. A géphez 16 MB-os kártya jár, ami játszadozásra igen, de komoly fotózásra nem alkalmas. Ezért már a vásárláskor javasoljuk egy legalább 128 MB-os kártya beszerzését.
Bővebben »
Tartozékok:
csak a legszükségesebbek
A fényképezőgép mellet a dobozban a következő tartozékokat találtuk:
- hordszíj
- AV kábel
- USB kábel
- 16 MB-os SD kártya
- objektívsapka
- vakupapucs védő
- 4 db alkáli elem
- szoftver CD (DiMage Viewer, ArcSoft VideoImpression
- idegen nyelvű használati útmutató
Bővebben »
Értékelés:
vegyes a kép, de bőven van oka a népszerűségnek
Azt hiszem az eddigiekben sikerült jól kidomborítani a DiMage Z1 pozitív és negatív értékeit egyaránt, így jól látható, hogy miért olyan ellentmondásos ez a masina. A nagy tudás és az alacsony ár nehezen fér meg egymás mellett, ezért valahol mindig kompromisszumot kell kötni. A Z1 esetében ez egy látványos helyen, a váz (burkolat) minőségén jelentkezik. Ezektől eltekintve a Z1 minden tekintetben megállja a helyét.
Persze nem hagytuk ki a szokásosnak mondható nyomtatási tesztet sem, így a képminőséget papírra vetve is megvizsgálhattuk. A Canon i965-ös fotónyomtatón készült A5-ös képek szépek lettek, bár tele állásban az optika élessége a sarkokban erősen csökken. Megfelelő felvételekből akár A4-es nyomatok is készíthetők.
Csak azoknak ajánljuk (és minden nagy zoomos gépnél így kellene tennünk), akik hajlandók megtanulni a fotózás alapszabályait és képesnek érzik magukat arra, hogy a spontán lövöldözést tudatos fotózásra váltsák. A Z1 erőssége a sok állítási lehetőség és a bővíthetőség (vaku), gyengéje a gyenge, műanyag felépítés. Választásnál ezek azok a szempontok, amiket mindenképpen érdemes figyelembe venni.
A fényképezőgépet az Extreme Digital-tól kaptuk. Köszönjük.
Ha bemutatóink segítettek a megfelelő gép kiválasztásában, akkor kérjük, hogy erről tegyen említést a vásárláskor is.