Röviden: Minolta DiMage Z1 teszt

0

A digitális képalkotás sok újdonságot hozott a fotózás iránt érdeklődők számára. Ilyen nyilvánvaló előny a nyersanyag nélküli fényképezés lehetősége, a képek azonnali ellenőrizhetősége és a digitális tárolásból származó számtalan lehetőség. Azt viszont kevesen említik, hogy a digitális fotózás elterjedésével vált lehetővé, hogy elfogadható áron készüljenek nagy átfogású zoom objektívek. A két egymástól látszólag független fejlődési vonalat szoros szálak kapcsolják egymáshoz. Hiszen amíg a kompakt fényképezőgépek nyersanyagának a szabvány, Leica méretű negatívot tekintették, addig a fényképezőgépeket olyan optikával kellett felszerelni, ami ekkora felületre volt képes jó minőségű képet vetíteni. Ennek a kritériumnak nagy zoom esetén csak rengeteg üveg felhasználásával lehet megfelelni, ami viszont mind az árat, mind pedig a gép végső tömegét tekintve meghaladta volna a kompakt fényképezőgépek tulajdonosainak tűrőképességét. Áttörő változást a kisebb CCD méret hozott, ami lehetővé tette kisebb méretű és nagyobb zoomátfogású objektívek fejlesztését is.



Az elmúlt években a gyártók teljes gépcsaládokat építettek egy-egy jól kifejlesztett zoom optika köré, fokozatosan felkeltve az igényt a korábban a legtöbb hobbifotós által nem hiányolt komoly nagyítások iránt. Persze a fejlődés dicséretes, de mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a zoom optikák használata tanulást igényel. Olyan kompozíciók készítését teszik lehetővé, amivel az emberek többsége korábban nem találkozott, így értelemszerűen sokan nem tudnak megbirkózni a feladattal. Ilyenkor általában a fényképezőgép gyenge képességeiben keresik a hibát, pedig a képek többsége némi fotós tudással szépen elkészíthető lenne. Hogy ne csak rébuszokban beszéljek, példaként említem a leggyakoribb problémát a bemozdulást, ami bármennyire is fájó, de nem a gép, hanem a fotós hibája. Gyógyír lehet rá a gép megfelelő rögzítése, vagy ha megoldható akkor megfelelően rövid záridő alkalmazása.

De elég az elméletből, hiszen ez nem a fotósuli helye. A Minolta DiMage Z1 a nagy zoomos kategória egyik legkedveltebb képviselője. Optikai tudása és beállíthatósága mellet kedvező ára tette igazán vonzóvá. A paraméterek alapján mindenképpen futhatna a legjobb ár/érték kategória végső futamaiban, de ez a gép egyike azoknak, amikkel érdemes egy kicsit behatóbban is ismerkedni.

RÉSZLETEK MUTATÁSA / REJTÉSE (invertálás)
Bővebben »

Külső:
vacak műanyag, gyenge felépítés

Bővebben »

Érzékelő:
3,2 megapixel, jó állíthatóság

Bővebben »

Képek megkomponálása:
jó élőkép, ötletes kereső, kevés fénynél is jó kép

Bővebben »

Manuális beállítási lehetőségek:
a kényelmesek most keresség meg a görgetőkereket az egéren, hosszú, száraz lista következik

Bővebben »

Optika:
precízen állítható zoom, gyenge nagy látószög

Bővebben »

Vaku:

Bővebben »

Sorozatok, videók:
jó videó funkciók (módosítva: 2004. 03. 23.)

Bővebben »

Sebesség:
átlagos

Bővebben »

Energia, adattárolás:
ceruzaelem/akkumulátor, SD kártya

Bővebben »

Tartozékok:
csak a legszükségesebbek

Bővebben »

Értékelés:
vegyes a kép, de bőven van oka a népszerűségnek

A fényképezőgépet az Extreme Digital-tól kaptuk. Köszönjük.

Ha bemutatóink segítettek a megfelelő gép kiválasztásában, akkor kérjük, hogy erről tegyen említést a vásárláskor is.