Bevezető
Az ultrakompakt fényképezőgépek általában nem a kiváló képminőségükkel, vagy éppen ultranagy átfogású zoomobjektívjükkel dobogtatják meg a vásárlók szívét, hanem főként külsejükkel és szolgáltatásaikkal. A gyártók ezért erre helyezik a hangsúlyt, s némely esetben a képminőség sajnos nem is üti meg azt a szintet, amit egy komoly amatőrfotós elvárna.
A Nikon viszont többnyire vigyáz a hírnevére. S bár az első bekezdésben arról szóltam, hogy a gyártók fő szempontja nem minden esetben a képminőség az ultrakompakt gépeknél, mi nem vagyunk annyira elnézőek. Ha egy gép képe rossz, akkor rossz, nincs mit tenni, erről kell írjunk. Ha viszont jó, akkor mi is örülünk, főleg akkor, ha egyébként is szép modellről van szó.
Külső, kezelés
A Nikon Coolpix S700 egyszerű dizájnt kapott, mégis szép. Noha én főként a lekerekített, gömbölyded idomok felé vonzódom, a kis Coolpix S700-at is tetszetősnek tartom. Elölről olyasmi, mint egy kereszteslovag: markáns vonalak, erőt sugárzó fémburkolat és a mikrofon kereszt formájú elhelyezése. A hátsó fertály sem nevezhető csúnyának, a tükröződés-mentesítő bevonattal ellátott LCD jobb szélén sorakoznak szépen rendben a kezelőszervek.
Mielőtt rátérnénk a gombokra, egy kicsit időzzünk el a kényelem kérdésénél. Az ultrakompaktok nem erről szólnak, de mégis lehet találni nagyon kényelmetlen és nagyon kényelmes változatot is. A Coolpix S700 valahol félúton lehet a kevésbé kényelmes és kényelmes között. A fogása nem túl jó, mert az előlap teljesen sík, de a hüvelykujjunk jól megtámasztható a hátlap jobb szélén húzódó bemélyedésben. A gép kezünkből kicsúszásának esélyét a jobb felső sarokba elhelyezett négy kis kiemelkedés csökkenti.
A gépet két kézzel megfogva a kezelőszerveket könnyedén elérjük jobb hüvelykujjunkkal. A Coolpix S700 felső részén az exponáló gombot és a be/kikapcsolásra szolgáló gombot helyezték.
A hátlapon fent a zoom vezérlésére használható két irányú íves kapcsoló, alatta a Mode és lejátszás gombok, alul a menü és törlés gomb, a kettő között pedig a vezérlőtárcsa található, amely négyirányú navigáló billentyűként is funkcionál. Ennek közepén az értékek elfogadására használható Ok gomb helyezkedik el.
A vezérlőtárcsa roppant mód ötletes. Ez a forgatható kivitel nagyban megkönnyíti és jelentősen gyorsítja az értékek vagy a menüpontok kiválasztását és keresését, ugyanakkor a szokásos négy irányú navigáló gombokként is használható. Felvétel módban innen érhetjük el a következő funkciókat:
- fel: vaku mód
- le: makró mód
- jobbra: expozíció kompenzáció
- balra: önkioldó
A kezelés tehát nem nehézkes, néhány paraméter közvetlenül választható, némelyik csak a menüből. A menü használata is könnyed, köszönhető a forgatható vezérlőtárcsának.
A mode gombbal az aktuális üzemmód választható ki. A vezérlőtárcsával mozoghatunk körbe a felkínált lehetőségek közül:
Felvétel:
- fényképezés
- nagy érzékenység
- téma mód (portré, tájkép, sport, éjszakai portré, party/beltér, tengerpart/hó, naplemente, alkonyat/hajnal, éjszaki tájkép, közeli, múzeum, tűzijáték, másolás (dokumentum), ellenfény, panoráma segédlet)
- hangfelvétel
- videórögzítés
- beállítás (setup)
Lejátszás:
- lejátszás
- naptár
- dátum szerinti képlista
- hang visszajátszás
- beállítás
A Menu gombbal megjeleníthető lehetőségeket felvételnél:
- képmód: 12M fine, 12M, 8M, 5M, 3M, PC, TV, 16:9
- fehéregyensúly: auto, kézi, napfény, izzó, fénycső, felhős, vaku
- sorozat: egy kép, sorozat, BestShotSelector, 16 képes indexképsorozat, időzített felvétel (30 mp, 1, 5, 10, 30, 60 percenként)
- érzékenység: auto, 64/100/200/400/800/1600/2000/3200.
- színbeállítások: normál, élénk, fekete-fehér, szépia, cianotípia
- AF mező mód: arc-prioritás, automatikus, manuális, középső
- torzítás csökkentés: be/ki
Lejátszáskor:
- D-Lighting (képmódosítással árnyékos, sötétebb tónusú területek felvilágosítása)
- kijelölés nyomtatásra
- diavetítés
- törlés
- törlés elleni védelem
- leméretezés (640×480 vagy kisebbre)
- másolás belső memória és kártya között bármilyen irányba
Beállítás menü:
- menük: szöveges vagy ikonos
- üdvözlő képernyő: ki, Coolpix felirat, vagy saját kép
- dátum és időzóna beállítás
- kijelző beállítás: fényképadatok (mutatás, auto, rejtés, segédrács), fényerő (1..5)
- dátumozás: ki, dátum, dátum és idő, napszámláló (adott dátum óta eltelt napok számát írja a képre)
- rázkódáscsökkentés (VR): ki/be
- AF segédfény: auto/ki
- digitális zoom: be/ki
- hangbeállítások: gombok és zár hangja
- automatikus kikapcsolás: 30 mp, 1, 5, 30 perc
- kártya formázása
- nyelv megadása, köztük magyar is
- videó mód: PAL/NTSC
- alapértékek visszaállítása
- firmware verzió
Képérzékelő
A 12 Mpixeles kompakt és ultrakompakt fényképezőgépek egyelőre kivétel nélkül 1/1,72″ típusú CCD-vel dolgoznak. Ennek teljes felbontása 12,4 millió pixel, amelyből 12,1 millió vesz részt a képalkotásban.
Legnagyobb felbontásban így a könnyedén megjegyezhető számokkal jellemezhető 4000×3000 pixeles képeket készíthetünk. A 4:3-as oldalarányon kívül 16:9-es formátum is válaszható, ekkor a képek 3968×2232 pixeles felbontásúak lesznek.
A fotókat csak JPEG formátumban menthetjük el, a minőségi fokot csak 12 Mpixeles felbontásban válaszhatjuk ki normál vagy fine mód közül.
Az érzékenységet a gép automatikusan is meghatározhatja ISO64 és ISO1000 között, illetve nagy érzékenységű módban ISO1600-ig, de kézzel is megadható ISO50/100/200/400/800/1600/2000/3200 értékek közül. ISO3200 csak maximum 5 Mpixeles felbontásnál használható.
LCD
A hátlapra 2,7″-os LCD-t szereltek, amely átnézeti kereső híján egyedül gondoskodik a komponálás megsegítéséről. A kijelző felbontása 230 ezer pixel (R+G+B), így a látható kép egyáltalán nem tűnik pixelesnek. A színek is kellően teltek, a betekintési szög pedig magas, inverz hatás egyáltalán nem jelentkezik még nagyon alacsony szögből nézve sem. A fej fölül fotózás igy gond nélkül könnyedén elvégezhető.
A képfrissítés is remek, még gyenge fénynél is folyamatos élőképet láthatunk, nem tapasztalni elmosódást sem.
Felvételkor az LCD-n csak a legfontosabb adatokat láthatjuk, sajnos sem a rekesz értékét, sem a zársebességet nem jelzi ki a gép fotózás előtt.
Lejátszásnál a normál nézeten kívül naptár módot, 20, 16 vagy 9 képes indexképet, illetve maximum 10x-es nagyítást használhatunk.
Optika, vaku
A Nikon Coolpix S700 3×-os zoomátfogású objektívvel rendelkezik. Gyújtótávolsága 7,9-23,7 mm között állítható, ez kisfilmes formátumba átváltva 37-111 mm-nek felel meg. A fényerő nagylátószögnél az átlagos f/2,8, míg tele állásban kissé átlag alatti: f/5,4 (bár az ultrakompaktok között lassan már ez tekinthető átlagosnak).
Az objektív 7 lencsét tartalmaz 5 csoportba rendezve, aszférikus tagról a specifikációk nem tesznek említést. Ez átlag feletti geometriai torzítást sejtet, de valójában nem rosszabb a helyzet, mint egy átlagos ultrakompaktnál. Magyarul nagylátószögnél érezhető a hordótorzítás, de tele állásban már ninc jelentős torzítás.
A fényképezőgép egyik érdekes szolgáltatása pontosan a torzítással kapcsolatos. A felvétel menüben ugyanis kiválasztható a hordótorzítás javítása. Ez kis mértékben csökkenti a látószöget (amely egyébként így sem túl nagy), de hatékonyan javítja a torzítást.
Az optikai zoomon felül digitális zoom is rendelkezésünkre áll, maximum 4×-es mértékben.
A legnagyobb nagyítást itt is közepes zoomnál érhetjük el, itt 54 mm-nek megfelelő fókusztávolságnál 77 mm széles témával tölthetjük ki a teljes képfelületet. Ez kissé elmarad az átlagtól sajnos a képminőséget itt még a sarkok lágyulása is csökkenti.
A Nikon Coolpix S700 csak automatikus élességállítással használható, azt viszont arcfelismeréssel is kombinálhatjuk. Az arcok felismerése gyorsan végbemegy, kevés fénynél is mindössze 1 mp ideig tart a folyamat. Ha több arc is van a képen, akkor a hatékonyság jelentősen csökken, egyrészt kissé bizonytalanná válik, hogy éppen mikor melyik arcot véli felismerni, másrészt ha többet is felismert, néha elveszt egy-egy arcot.
A gyenge fénynél történő élességállítást narancs fényű LED segíti. Ennek hatótávolsága egész jó, kellően kontrasztos témánál akár 3 méter is lehet.
A mérnökök a lehető legtávolabbra próbálták elhelyezni a vakut. A piciny gép miatt így sincs túl távol az optikától, de érezni, hogy mindent beleadtak. Vörösszemhatás csökkentő elővillantáson túl más nem áll rendelkezésünkre a nyusziszemek elleni harcban, így utólag sem korrigálhatjuk a vaku által vörössé tett pupillákat.
A vaku automatikus, derítő, letiltott és vörösszem csökkentő módokon kívül hosszú szinkronidővel is működtethető.
Akkumulátor, memóriakártya
A Nikon Coolpix S700 lítium-ion akkumulátorról kapja az energiát. Az EN-EL10 3,7V névleges feszültségű, kapacitása 740 mAh. A gyári adatok szerint egy feltöltéssel 150 kép készíthető (CIPA ajánlású mérés szerint).
Az akkumulátor töltését külső töltőben végezhetjük.
A beépített memória kedvező mérete miatt akár memóriakártya vásárlása nélkül is használhatjuk a gépet. Az 52 MB-os memória 12 Mpixeles felbontásban 17 db, 8 Mpixeles felbontásban 26 db normál tömörítésű képet képes eltárolni. Ha megelégszünk a 10×15 cm-es papírképmérettel s 3 Mpixeles felbontást választunk, akár 65 képet is készíthetünk.
Ha ez nem lenne elegendő, SD vagy SDHC kártyával bővíthetjük a memóriát.
A memóriakártyát és az akkumulátort is az alul lévő fém zsenéros ajtó mögé kell helyeznünk. A gép nyitott ajtóval is gond nélkül használható, az akku így sem esik ki, s mikrokapcsoló sem tiltja le a fényképezőgépet.
Az állványmenetet műanyagból készítették, melyet az optikai tengely vetületétől 2 cm-re, a váz aljának közepére helyezték. Emiatt állványon fényképezve nem tudjuk sem az akkut sem a memóriakártyát cserélni.
A fényképezőgépre egyetlen csatlakozó került, mely a gép alján található. Ez dokkolóállomással vagy a mellékelt kábelek segítségével használható USB vagy videó/audio kimenetnek.
Sorozat, videó
A sorozatfelvétel a nagy felbontású fényképezőgépeknél mindig nagy kihívás. A kis kompaktoknál nem is sikerül mindig kellő sebességet elérni. A Nikon Coolpix S700 másodpercenként 1 képet képes készíteni, kevésbé tömörített Fine képből 3-at, normál tömörítéssel 6-ot lőhetünk egy sorozatban.
A Nikon kompaktoknál már jól bevált módon itt is használhatunk BestShotSelector sorozat módot, amelynek során a készített képekből a gép kiválasztja a legjobban sikerültet (élesség és bemozdulás alapján).
Ezen kívül van még 16 képes indexsorozat is, ami szintén kb. 1 kép/mp sebességű. A készített kép 5 Mpixeles, erre a képre helyezi el a gép a 4×4 db kisebb fotót.
Időzített felvétel is készíthető, ilyenkor az egyes képek között 30 mp, 1 perc, 5 perc, 10 perc, 30 perc vagy 1 óra állítható be.
A mozgóképeket maximum 640×480 pixeles felbontásban készíthetünk, de választható 320×240 pixeles vagy 160×120 is. A képfrissítés 30 kép/mp, a tömörítés hagyományos mjpeg, elég nagy sávszélességgel (~11Mbps), emiatt elég gyorsan telik a memóriakártya.
A felvétel során optikai zoom nem használható, csak a digitális. A fénymérés viszont aktív marad, sőt autofókusz bekapcsolását is kérhetjük, igaz, ez a felvételbe bele is hallatszik. A környezet hangjai 8 kHz-es mintavételezéssel kerülnek elmentésre.
A felvételek hossza csak a kártya szabad kapacitásától (no és a fájlrendszer 2 GB-os fájlméret határától) függ, 1 GB-ra közelítőleg 15 percnyi legjobb minőségű VGA felbontású mozgóképet rögzíthetünk.
A hagyományos videófelvételen túl ún. időzített videó is készíthető, ami nem más, mint az időzített sorozat által készített képek videóvá összefűzütt változata. Ennek felbontása is maximum 640×480 pixel.
Szintén érdekes lehetőség az animált videóklip, amely 5, 10 vagy 15 kép/mp sebességű videót készít a külön-külön fotózható képkockákból. Kár, hogy ilyenkor nem rögzíthető a fénymérés illetve a fehér-egyensúly, mert így néha nehéz olyan animációt készíteni, amelyet valóban szerettünk volna.
Extra szolgáltatások
Az előzőekben említett különleges sorozatokon és videókon felül extra szolgáltatás az optikai képstabilizálás, amely hatékonyan csökkentheti a fényképezőgép rázkódását, így kevésbé fognak elmosódni a hosszabb expozíciós időkkel készített felvételek.
Videózásnál elektronikus stabilizálás áll a rendelkezésünkre.
Extrának számít az élességállítás arcfelismeréssel történő támogatása is.
Valóban ritka és különleges szolgáltatás a torzítás csökkentése, amely jó hatékonysággal javítja ki az optika hordótorzítását.
Fotózás előtt megadhatjuk a színmódot, normálon kívül élénk, fekete-fehér, szépia és a mostanában újra divatos cianotíp (kék) mód is használható.
A képek utólagos korrekciójára ad lehetőséget a D-Lighting, ami a sötétebb részek kivilágosítását végzi el. Ez alulexponált vagy túl kontrasztos képeket is képes javítani, igaz, ilyenkor a képzaj a szokásosnál nagyobb. A D-Lighting hatásfoka, vagy erőssége nem paraméterezhető.
A kész fotókat leméretezhetjük, de sajnos itt csak maximum 640×480 pixeles felbontást választhatunk, ezért ez maximum e-mailben való továbbításra, vagy blog oldalakhoz való.
Képminőség
A Nikon Coolpix S51c kissé kiábrándító teljesítménye után a Coolpix S700 helyrerakta a Nikon becsületét. A 12 Mpixeles felbontás miatt arra gondolhatnánk hogy nagyon lágy képeket fogunk kapni, mert hogy majd az objektív nem lesz képes kiszolgálni. Nos, örömmel jelenthetem, hogy a Nikon is tud fantasztikus képélességű és feldoldóképességű optikát készíteni, amely egy kompakt géppel a 12 Mpixeles felbontást is remekül kirajzolja.
A képzaj nem lesz zavaró, az erős zajszűrésnek köszönhetően alacsony érzékenységnél még hosszú záridőknél sem fog feltűnni. A mossottságot ellensúloyzandó a Coolpix S700 elég erős utólagos élesítéssel dolgozik. A képélesség tehát remek, csak a kép szélein, sarkain látható enyhe lágyulás.
Mosottság ISO400-tól lesz nagyon jól látható, a képzaj pedig még ISO800-nál sem problémás, inkább ISO1600-nál, bár érdekes módon a részletek itt nincsenek teljesen elveszve, mint más konkurens gépeknél. Ha nagyon kell, még az ISO3200 is használható, de javaslom, hogy csak legvégső esetben, ha nem kell nagy nyomatot készíteni.
Gyári tartozékok
- Szoftvereket és driver-t tartalmazó CD
- Li-ion akkumulátor (EN-EL10 3,7V; 740 mAh)
- Külső akkumulátortöltő
- USB kábel
- A/V kábel
- Dokkolóállomás adapter
- Csuklópánt
Ajánló
A Nikon Coolpix S700 külseje nekem nagyon tetszett. Kissé puritán, de a fém burkolat nagyon tetszetős. Tartottam azonban tőle, hogy a képminőségével nem fog nagy sikert aratni.
Szerencsére a valóság megcáfolta ezt a félelmem, s kiderült, hogy remek fotók készíthetők vele, sőt meglepő módon jobbak, mint a Coolpix S51c-vel. Nüansznyi különbségekről van szó, amelyek persze papírképeken már nem is látszanak, de ha valaki nagy nyomatokat szeretne (márpedig minek a nagy felbontás ha nem ezért?) akkor ott már előfordulhat, hogy a papíron is kiütközik a differencia.
Bár makróban nem remekel a kis gép túlzottan, a videófelvétel során viszont VGA felbontást használhatunk, igaz ekkor elég gyorsan telik a memóriakártya.
Hogy kinek ajánlható ez a fényképezőgép? Annak, aki igényes a készített fotók minőségére, szükségesnek érzi a lehető legnagyobb felbontás használatát, de nem óhajt sok-sok beállítással vessződni. A torzítás gépen belüli csökkentése alkalmassá teszi akár egyszerűbb műszaki fotózáshoz is.
A fényképezőgép kipróbálását a Nikon Kft. tette lehetővé. Köszönjük!.
Ha bemutatónk segített a gép kiválasztásában, a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja az oldal működését. Köszönjük!
Tesztképeink
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson az egyes képekre, a képekről expozíciós információk is leolvashatók. A fájlnevekben a kisfilmes formátumba átszámolt gyújtótávolság értékek is szerepelnek.
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!