Aki olyan kompakt fényképezőgépet keres, amellyel FullHD videókat is lehet készíteni, csak a CMOS szenzoros gépek között keresgélhet. Szerencsére egyre több ilyen jelenik meg a piacon, így a választék is bővül, nem kell beérnünk a legkisebbel.
Az Olympus SZ-16 nem tekinthető kiemelkedő képességű prémium gépnek, vagy bridge modellnek, de a kompaktok között mégis jópár olyan szolgáltatása akad, amely még ritkaság.
Nézzük is összefoglalva, mit várhatunk az Olympus idén januárban bejelentett szuperzoomjától:
- 1/2,3″ típusú, 16 Mpixel effektív felbontású CMOS szenzor
- szenzor eltolásos stabilizátor
- ISO100-6400 érzékenység, manuális és két automata móddal
- két kézi fehéregyensúly regiszter
- 24×-es zoomátfogású, 25-600 mm ekv. gyújtótávolságú, f/3-6,9 fényerejű objektív
- szupermakró mód (köztes rögzített zoomállásban)
- program automatika, témamódok
- mágikus szűrők
- Beauty mód, automatikus arc retusálás
- FullHD videófelvétel, mono hanggal, H.264 tömörítéssel
- egyszerű panoráma készítés akár 36 0fokban, a gép körbeforgatásával
- lítium-ion akkumulátor, töltés USB-n keresztül
Ergonómia, kezelés
A viszonylag kis méretű fényképezőgépre markolat is került, így fogása kényelmes. Persze nem kell olyasmi érzésre számítanunk, mint egy komolyabb méretű DSLR-nél, a markolat itt viszonylag keskeny, mégis nagyon sokat számít. A hátlapon a hüvelykujjunk megtámasztásához nincs különösebb kiemelkedés, de gumi borítással azért ellátták ezt a részt.
Kezelőszervekkel nincs túlzsúfolva a gép, fent a ki-be kapcsoló gombot, a vaku felpattintó gombját, illetve a zoomkart és ennek közepén az exponáló gombot találjuk. Hátulra további 5 kezelőszerv került, a videó indítására, a menü és lejátszás módokba való lépéshez, illetve egy előre programozott funkciókat kínáló négy irányú navigáló is rendelkezésünkre áll. Ez felvétel módban a következőket kínálja:
- Fel: kijelzőn megjelenő információk, segédrács ki-bekapcsolása
- Le: önkioldó
- Balra: helyi menü megjelenítése, ahol üzemmódot, érzékenységet, fehéregyensúlyt, sorozat módot is választhatunk
- Jobbra: vaku mód
A fényképezőgép műanyag állványmenettel rendelkezik. Állványra helyezett gépből a memóriakártyát, illetve az akkumulátort nem cserélhetjük.
Optika
Az Olympus SZ-16-ba az SZ-31MR-ből öröklődött a 24×-es zoomátfogású objektív. A nagylátószögnél (kisfilmes formátumba átváltva) 25 mm-nek, teljes tele állásban 600 mm-nek megfelelő fókusztávolságot kínáló optika fényereje f/3,0-6,9, mely átlagosnak mondható. Az objektíven belül található rekesz csupán egyetlen értéket vehet fel, vagy teljesen nyitott, vagy 3 fényértékkel kevesebb fényt enged be.
A nagy telében, illetve kevés fényben való fotózáshoz szenzor stabilizációt hívhatunk segítségül, mely hatékonyan csökkenti a statikus témák fotózásakor a berázás esélyeit.
A gép kikapcsolt állapotban az objektív frontlencséjét két műanyag lamella védi, mely bekapcsoláskor automatikusan elhúzódik.
Makró módba kapcsolva a fényképezőgép 66 mm ekvivalens gyújtótávolságra áll be, ez esetben akár 3 cm-es közelponttal is fotózhatunk (objektív frontlencséje és tárgy közötti távolság). A képet ilyenkor 30 mm széles témával is kitölthetjük, vagyis remek makróképességű gépről van szó. Külön öröm, hogy nem nagylátószögre korlátozódik a jó nagyítási arány, így nyugodtan kijelenthetjük, hogy a makrózás szerelmesei örömüket lelik majd a gépben.
Képérzékelő
Az SZ-16 az SZ-15-tel párban jelent meg, de a két gép teljesen eltérő szenzorral került forgalomba. Míg az SZ-15 CCD-t kapott, addig az SZ-16-ba CMOS szenzor került. Az 1/2,3″ típusú képérzékelőn 17,5 millió képpont található, ebből a képalkotásban 16 millió vesz részt, így 4608×3456 pixeles képeket készíthetünk. Érdekes, hogy a képméretet nem csökkenthetjük le a menüben.
A képek oldalaránya 4:3, de fotó+videó módban 16:9-es képek készülnek.
A nem kívánatos berázások ellen szenzor stabilizáció nyújt segítséget, mely beállítható módon csak exponáláskor, vagy akár az élőképet is stabilizálhatja.
Az érzékenységet ISO100 és ISO6400 közé állíthatjuk, de választhatunk automatikus és nagy érzékenységű automatikus módot is.
Kijelző
A gép nem kapott elektronikus keresőt, így be kell érjük a hátsó kijelzővel. A 3″ képátlójú LCD 460.000 szubpixeles, a megjelenített kép így szép részletes. Nem tudjuk viszont ennyire dicsérni a betekintési szöget, az ugyanis elég gyenge. Az oldalról történő megtekintésnél még nincs gond, de alulról már 30 foknál inverz hatás jelentkezik, amely így nehezíti a fej fölüli fotózást (nehezen látjuk majd a képet exponálás előtt).
Vaku
Ha vakuval együtt szeretnénk fotózni, akkor a vakut minden esetben nekünk kell felnyitnunk. A vaku felpattanó kialakítású, ennek ellenére nem kerül túl magasra, amely viszont a vörös szemek ellen jól jönne. Az objektív tengelye és a vaku között csupán 5 cm a távolság.
Vakumódok között automatikus, vörös szem hatás csökkentő és derítő található. Hosszú szinkronidőt csak éjszakai témamódban érhetünk el.
Memóriakártya, akku, csatlakozók
Csatlakozókból kettő került a gépre, mindkettő a jobb oldalra, egy műanyag ajtó mögé. Itt találjuk a kombinált AV/USB kimenetet és a microHDMI csatlakozót.
Mind a memóriakártyát, mind az akkumulátort a gép alján, az akku fedlapja mögé helyezhetjük. Memóriakártyából SD, SDHC vagy SDXC alkalmazható.
A lítium-ion akkumulátort a gépen belül tölthetjük fel, ha a gépet USB kábelen keresztül számítógéphez, vagy más aktív eszközhöz csatlakoztatjuk. Az Li-50B jelű akku 3,7V-os, 925 mAh kapacitású, vagyis 3,4 Wh energiát képes tárolni. Ez CIPA ajánlású gyári mérések szerint 220 képig elegendő.
Élességállítás, fénymérés
A fókuszálást minden esetben a fényképezőgép végzi, kézi élességállítás nem áll rendelkezésünkre. A fókuszterület sem mozgatható, csupán széles terület, vagy középső pont közül választhatunk, emellett témakövető mód is elérhető, valamint az arcfelismerés is működik.
Ha kevés fényben fotózunk, a gép elején lévő narancs fényű AF segédfényt hívja segítségül a gép.
A fénymérés ESP átlagoló, vagy szpot elvű lehet.
Képminőség
Érzékenység – képzaj
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
A valós képminőség teszteléséhez érdemes megnyitni a teljes képet, s egy 10×13 cm-es papírképpel a kezünkben addig távolodni a monitortól, hogy nagyjából hasonló méretet lássunk, mint a kezünkben lévő fotó.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es papírképen (szimuláció)
Sorozat fényképezés, videófelvétel
Sajnos hiába a gyors CMOS szenzor, sorozat fényképezés terén nem remekel a gép. Teljes felbontásban maximum 3 kép/mp sebességet érhetünk el, ami bizony nem sok. Ugyanígy kevéske az egy sorozatban készíthető képek száma, mely csupán 3.
Nagy sebességű sorozat módba kapcsolva 10 vagy 30 kép/mp sebesség is elérhető, de ez már csak 3 Mpixelen, s ilyenkor már az érzékenységet nem adhatjuk meg kézzel.
Videókat viszont FullHD felbontásban is készíthetünk, de választhatunk 720p és VGA módot is. A videók H.264 tömörítéssel, MOV konténerben készülnek. A videófelvétel során működik a fénymérés és az autofókusz rendszer, s használható marad az optikai zoom is, igaz, a zoommotor hangja kissé belehallatszik a hangfelvételbe. Hangot egyébként egy csatornán, vagyis monoban rögzít a gép. A látószög egy normál 16:9-es fotóhoz képest kissé kisebb (a videóba enyhe képkivágás után kerülnek a képkockák).
1920×1080 pixeles fotó és videó képkockák azonos zoomállásnál
Slow-motion videók rögzítésére is van mód, 640×480 pixeles felbontásban 120 kép/mp, 320×240 pixeles felbontásban 240 kép/mp sebesség használható. A felvétel hossza 20 mp, mely lejátszásnál 120 fps esetén 1 perc 20 mp-nek, illetve 240 fps-nél 2 perc 40 mp-nek adódik (a lassítás tehát 4×-es és 8×-os lehet). HighSpeed videófelvétel során zoom nem használható, s hangfelvétel sem történik.
Különlegességek
Az SZ-16-ban az Olympus gépekben már megszokott „mágikus szűrő”-knek nevezett effekteken túl a pásztázó panorámakészítés számít érdekesnek.
A panorámát a gép is képes összefűzni, s választhatunk, hogy 180 fokos, vagy 360 fokos panorámát szeretnénk-e készíteni.
Panorámafelvétel során a gép videó módban dolgozik, 1280×720 pixeles képkockákkal. Így normál gépállásnak 720 pixel magas, portré állásba forgatott géppel 1280 pixel magas képeket kapunk, emiatt aztán érdemes is a gépet így tartani. A megoldás egyébként nem új, ezzel a módszerrel már korábbi gépeknél is találkoztunk.
Az egyszerű használat hátránya persze az, hogy a panorámák összefűzése imitt-amott nem tökéletes.
A fényképezőgépet az Olympus hazai képviseletétől kaptuk kölcsön. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztképeink
Az Olympus SZ-16 fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson az alábbi linkre. A fényképek elnevezésében jelöltök az ekvivalens gyújtótávolságot, az érzékenységet és a rekeszértéket. A fájlokon nem végeztünk módosításokat, leszámítva a veszteségmentes módú elforgatást.