A Sony CyberShot P-sorozatú gépei a P1-től a P92-ig terjednek. Az elnevezések meglehetősen furák, a P utáni számból igazából nem sok mindent tudunk meg, legalábbis nekünk még nem sikerült rájönni a logikára, pedig biztosan van benne. Mindenesetre így elég nehéz megjegyezni a gépek adatait, ha nem tudjuk őket kapcsolni valamilyen logika szerint a típusszámhoz, hiszen kinézetre minden DSC-Pxx gép teljesen ugyanaz. A DSC-P92 egy 5 Mpixel felbontású, 3x-os zoomos optikával felszerelt gép. Hogy ebből hogy jön ki a 9 és a 2, az egyelőre titok marad.
|
|
A hagyományos P-sorozatú gépbe gépbe 1/1,8″ tokozott méretű, 5,2 millió pixeles CCD került. A CCD gyártóját nem nehéz kitalálni, hiszen egy Sony gépről van szó. Legnagyobb felbontásban 2592×1944 pixeles képeket kapunk. Ezen kívül 3:2 oldalarányú 2592×1728, 4:3 oldalarányú 2048×1536, 1280×960 és 640×480 pixeles felbontások is választhatók. Utóbbi esetén érdekes módon igen lágy képeket kapunk. A fotók kétféle minőségi fokozatban menthetők el: Fine, Standard. A legkisebb veszteségű Fine módban 98%-os minőségű JPEG fájlokat kapunk. A Fine képek 5 Mpixelen 2 MByte-os fájlokat eredményeznek. Mivel a DSC-P92 már támogatja a MemoryStick Pro-t, így nincs 128 MB-os határ, akár fél gigabájtot is belehelyezhetünk a gépbe.
A érzékenységet a gép automatikusan képes megválasztani, de kézileg is megadható ISO100, ISO200 vagy ISO400 értékek valamelyikére. A zársebesség 2 és 1/1000 mp közötti lehet, ezt az automatika mátrix vagy szpot méréssel állítja be. A 2 mp-es záridő segítségével akár éjszakai felvételek is készíthetők.
|
|
A gép optikája F2,8-5,6 fényerejű, fókusztávolsága 8-24 mm, mely kisfilmes formátumra vetítve 38-114 mm. Az optika fényereje nagylátószögnél még átlagos, de tele állásban már gyengébb, mint amivel a legtöbb 3x-os átfogású kompakt gépnél találkozunk. A zoom állását a nagylátószögön kívül 8 állásra állíthatjuk be. Érdekes, hogy a gép kiírja az optikai zoom mértékét is. Ennek alapján 1x, 1,1x, 1,2x, 1,5x, 1,7x, 1,9x, 2,2x, 2,6x és 3x-os állásokat használhatunk. A 8 zoom fokozat egy 3x-os zoomátfogású optikánál átlagos érték. A rekesz mérete nagylátószög esetén F2,8 vagy F5,6 tele állásban F5,6 vagy F10 lehet, de ezt csak az automatika állíthatja be.
Normál esetben a legkisebb tárgytávolság 50 cm. Makróra váltva 10 cm-es közelponttal dolgozhatunk nagylátószög esetén. Sajnos a makró nem a gép erőssége, ugyan a zoomot használhatjuk, de ezzel megnő a legkisebb használható tárgytávolság. A legkisebb befogható terület 90 mm.
Az élesség-állítás nem csak automatikusan történhet, kézi fókuszálása is van lehetőség. Pontosabban megadható a tárgytávolság, 0,5, 1, 3, 7 méterre, illetve végtelenre. Ez természetesen nem elegendő mindenre, de jobb, mintha egyáltalán nem lenne kézi beállításunk. A fényképezőgép átnézeti keresője a géptest közepe környékén található.
Automatikus módon kívül téma-automatika áll rendelkezésünkre a fotók elkészítéséhez. Ezek között megtaláljuk az éjszakai, éjszakai portré, tájkép, havas vidék és strand módokat. Az egyes felvételekhez maximum 5 mp-es hangmegjegyzés is fűzhető, amely külföldi nyaralás során igazán hasznos lehet, mert így nem kell feljegyezni, hogy az egyes képeken mit láthatunk.
A fényképezőgéppel sorozat felvétel is készíthető, összesen 3 kép menthető el, 1,5 kép/mp sebességgel, így tehát 2 mp időtartamig tudunk sorozatfelvételt használni. Ha a SetUp-ban MPEG helyett Multi-Burst módot állítunk be, másodpercenként 6,3, vagy 12,5 vagy 25 képet készíthetünk 16 képig, melyet egy JPEG képre helyez a gép. Ezen kívül ClipMotion is választható, ez esetben GIF kiterjesztéssel, 160×120 pixeles felbontással készül az animáció, az egyes képek akkor kerülnek mentésre, amikor az exponáló gombot megnyomjuk. Így magunk dönthetjük el, hogy milyen mozgásfázisokat rögzítünk. A fehér-egyensúly az automatikus beállításon kívül napfény, felhős, izzó, fénycső értékre állítható, sajnos kézi beszabályozás nem használható.
Mozgóképek felvételekor a gép hangot is rögzít, a felvétel maximális hosszát csak a memória-kártya kapacitása korlátozza. A felbontás 640×480, vagy 160×120 pixeles lehet. Az elterjedt 320×240 pixeles felbontás nem választható. Videófelvétel közben az optikai zoom nem használható, ennek hiányát digitális zoom sem pótolja. Kellemes, hogy a felvétel során nem csak a fénymérés, de a fókusz-rendszer is működik.
Lejátszás esetén a kész felvételekbe 1,1x-5x mértékig lehet belenagyítani. Néha kissé idegesítő, hogy lejátszás módban a gép 25 mp után visszahúzza az optikát. Ez a képek ellenőrzésekor lehet kellemetlen, ha utána újból felvételt szeretnénk készíteni, mert megint meg kell várni, míg a gép kitolja az optikát. Arról nem is beszélve, hogy ilyen esetben a fogyasztás is indokolatlanul megnő.
A fényképezőgép optikáját kikapcsolt állapotban két lamella védi a környezeti hatásoktól, mely bekapcsolás esetén automatikusan elmozdul a fény útjából.
|
|
Az állványmenet fémből készült, az optikai tengelytől mintegy 7 cm-re található, a gép jobb szélén. Így sem az optikai tengely, sem a tömegközéppont alatt nincs az állványmenet. Ennek oka, hogy a viszonylag hosszú MemoryStick a gép aljába csúsztatható, ami elveszi a helyet. Így viszont állványra helyezett gépnél is minden további nélkül cserélhető a memóriakártya és az akkumulátorok.
A gépet két AA-méretű akkumulátor látja el energiával.
A bekapcsolás után 2,5 mp-cel később jelenik meg az élőkép, ez egészen jó érték. A fókuszálás sebessége kellő fény esetén gyors, de AF segédfény használata esetén elég lassú. Nagylátószög esetén 0,4-1,8 mp, tele és makró állásban 1-3 mp lehet. Sajnos már szobai megvilágításkor bekapcsol az AF segédfény, ami miatt jelentősen lassul a fókuszálás. Kint a szabadban egész gyorsan beáll a fókusz, de ha már kevés a fény, akkor sokáig kell várnunk az élességállítás befejezésére. A segédfény narancs színű, hatótávolsága 3-4 m körüli. Az élesség-állítás széles területen, vagy kisebb területét lehetséges. A vaku automatikus, derítés, kikapcsolt, hosszú-szinkron és vörös-szem effektus csökkentő módokban működhet. A vaku teljesítménye normál erősségen kívül magas, vagy alacsony szintre állítható.
|
|
|
|
A fényképezőgép MemoryStick kártyát fogad, abból a Pro jelűt is kezeli. A gyári összeállításban 16 MB-os kártyát mellékelnek, ez azonban nem túl nagy kapacitású, mindössze 6-7 teljes méretű kép fér el rajta. Így már a gép vásárlásakor érdemes beszerezni legalább egy 128 MB kapacitású kártyát.
A fényképezőgép dobozába a gépen kívül a következők kerültek:
- 2 db 2100 mAh kapacitású NiMH akkumulátor
- akkumulátor-töltő (400 mA töltőárammal)
- audio-video kábel
- USB kábel
- hordszíj
- 16 MB-os MemoryStick
A gépen lévő video-kimenet segítségével a televízióhoz is csatlakoztathatjuk a gépet, így a TV-n is megtekinthetjük a kártyán lévő képeket, videókat.
Az egérmutató lent látható kis képekre való mozgatása esetén az egérkurzor alatt néhány információ jelenik meg, a képekre kattintva azok eredeti méretben is megtekinthetők.
|
A fotók részletessége jó, felhős időben kissé gyengülnek a színek. Gyenge fénynél, vagy árnyékos részeknél enyhe zajosodás fedezhető fel. ISO200 érzékenységnél már jelentősebb zajt tapasztaltunk. A fénymérés megfelelő, erős alul- vagy túlexpozíció a fénymérő hibájából nem történt. Az aberráció közepes mértékű.
A Sony DSC-P92-t azoknak ajánljuk, akik fontosnak érzik a lehető legnagyobb felbontás használatát amellett, hogy nem sokat kívánnak foglalkozni a gép beállítgatásával. Az automata DSC-P92-vel készült fotók kiváló minőségben dolgoztathatók ki akár A/4 méretig.
A gép ára netto 128 ezer forint. A tesztgépet a Sony Hungáriától kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!
A fényképezőgépről készült felvételeket a Canon termékeivel készítettük.