Gyanítom, hogy mindenkit meglepett egy kicsit a Fuji a tegnapi FinePix X100 bejelentéssel. A tükör nélküli cserélhető objektíves gépek időszakában mindenki azt várta, hogy az ultrazoom szegmensben népszerű gépeiről ismert gyártó a Mikro Négyharmados rendszert támogatva hoz ki cserélhető objektíves modellt. Nem csak azért lett volna ez a logikus lépés, mert ez most trendi, hanem mert a Négyharmados rendszer egyik első támogatója épp a Fujifilm volt. Ehelyett tegnap egy fixen beépített optikás, de nagy érzékelős kompakt gépről rántották le a leplet. Elmentünk hát tegnap a Fuji még erősen épülő standjára, hogy kipróbáljuk. Ez a gép lényegében a 4 éve először bemutatott Sigma DP1 kategóriája. Kis méret, nagy érzékelő, jó minőségű objektív. A gép mellett álló – egyébként kivételesen jól felkészült – promóter egyből a képminőség maximálisan tartásában jelölte meg az okot, hogy miért nem cserélhető optikásra építették az X100-ast. Ez a gép ugyanis ezzel a 23 mm-es F2.0-es objektívvel ad tökéletes képet 🙂 Az X100 amellett, hogy retro, nagyon kellemes, jópofa kialakítású. Méretre talán nagyobb egy kicsit, mint a tükör nélküli rendszergépek, de ennek nyilván a hibrid kereső az oka. A keresőben látott kép egy kar elhúzásával váltható optikai átnézeti és EVF között. Az 1,4 millió subpixelnek megfelelő felbontású kép a mikro négyharmados gépekben megszokotthoz hasonlóan jó minőségű képet ad, de akinek ez nem jön be, használhatja a kényelmesen nagy méretű átnézeti keresőt is. A kiállított gép egy állványon csendélet felé volt fordítva, mintha kipróbálható lenne. Az X100 azonban még annyira prototípus, hogy az LCD-n illetve a keresőn látott kép akkor sem mozdult, ha a gépet megmozgattuk. A gépből legkorábban jövő év elején lehet boltban kapható modell. A múltidéző kialakítás egyik leglátványosabb eleme a 15-20 éve gyakorlatilag elfelejtett blendeállító gyűrű, ami a FinePix X100-ason két kis füllel van jelen. A fix gyújtótávolságú optika ugyanis annyira kicsi, hogy a közvetlen a vázhoz tett vékony állító gyűrű csak kényelmetlenül lenne csavarható nélkülük. A gép tetején a módválasztó helyett záridő választó tárcsa található, az exponáló gomb mögé pedig +/- 2 blendényi eltolást biztosító expozíció kompenzáció korong került. A gép tetejének közepén lévő vakupapucs egy érdekes fejleményre hívja fel a figyelmet. A középpontos érintkező mellé TTL vakuvezérlést biztosító érintkezők is kerültek, de ezek egyik mostani rendszerrel sem kompatibilisek (lehetett volna négyharmad, hiszen a Fujifilm támogató, de lehetett volna Nikon is, hiszen sok Fuji DSLR vevőnek vannak Nikon kiegészítői). A Fuji ugyanis új rendszert kezdett, ami arra enged következtetni, hogy nem az X100 lesz az egyetlen gép a komolyabb szegmensben. A Photokina 2010 tudósítás nem jöhetett volna létre az Artwork Photo, a Fujifilm Magyarország és a McGoat webáruház támogatása nélkül.
NÉPSZERŰ CIKKEK
Így készíts romantikus, meleg hangulatú, napfény-beszűrődéses képeket
Mármint utólag, ha a nap az istennek se akart úgy becsillanni az objektívbe, ahogy szeretted volna. Ha úgy tetszik, ilyen a mű lensflare, ami...
Heti Fortepan – 14.: Gyártelep a falu szélén
Hogyan lesz egy kétszáz fős lélekszámú kisfaluból több ezres község az ipari fejlődős által? Képeken Pétfürdő története.
Remek animáció az objektívek rekeszének és hatásának bemutatására
Vincent Ledvina főképp animációk és time-lapse videók készítésében jeleskedik, legújabb ötpercesében az objektívek rekeszének, azaz a blende működését és hatásait magyarázza el.
Habár csak érintőlegesen,...
Új fotósként ezekre figyelj vásárláskor!
Bizonyos eszközök létjogosultságáról, hasznáról, hatékonyságáról megoszlanak a vélemények, mi megpróbáltuk tényszerűen összefoglalni, mire kell új fotósként figyelni, ha kiegészítőket vásárolunk.
Perenyei Mónika: Késleltetve, tűnődve (videó)
Új online előadás a Budapest FotóFesztivál 2021 programjában.
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben