Gyanítom, hogy mindenkit meglepett egy kicsit a Fuji a tegnapi FinePix X100 bejelentéssel. A tükör nélküli cserélhető objektíves gépek időszakában mindenki azt várta, hogy az ultrazoom szegmensben népszerű gépeiről ismert gyártó a Mikro Négyharmados rendszert támogatva hoz ki cserélhető objektíves modellt. Nem csak azért lett volna ez a logikus lépés, mert ez most trendi, hanem mert a Négyharmados rendszer egyik első támogatója épp a Fujifilm volt. Ehelyett tegnap egy fixen beépített optikás, de nagy érzékelős kompakt gépről rántották le a leplet. Elmentünk hát tegnap a Fuji még erősen épülő standjára, hogy kipróbáljuk. Ez a gép lényegében a 4 éve először bemutatott Sigma DP1 kategóriája. Kis méret, nagy érzékelő, jó minőségű objektív. A gép mellett álló – egyébként kivételesen jól felkészült – promóter egyből a képminőség maximálisan tartásában jelölte meg az okot, hogy miért nem cserélhető optikásra építették az X100-ast. Ez a gép ugyanis ezzel a 23 mm-es F2.0-es objektívvel ad tökéletes képet 🙂 Az X100 amellett, hogy retro, nagyon kellemes, jópofa kialakítású. Méretre talán nagyobb egy kicsit, mint a tükör nélküli rendszergépek, de ennek nyilván a hibrid kereső az oka. A keresőben látott kép egy kar elhúzásával váltható optikai átnézeti és EVF között. Az 1,4 millió subpixelnek megfelelő felbontású kép a mikro négyharmados gépekben megszokotthoz hasonlóan jó minőségű képet ad, de akinek ez nem jön be, használhatja a kényelmesen nagy méretű átnézeti keresőt is. A kiállított gép egy állványon csendélet felé volt fordítva, mintha kipróbálható lenne. Az X100 azonban még annyira prototípus, hogy az LCD-n illetve a keresőn látott kép akkor sem mozdult, ha a gépet megmozgattuk. A gépből legkorábban jövő év elején lehet boltban kapható modell. A múltidéző kialakítás egyik leglátványosabb eleme a 15-20 éve gyakorlatilag elfelejtett blendeállító gyűrű, ami a FinePix X100-ason két kis füllel van jelen. A fix gyújtótávolságú optika ugyanis annyira kicsi, hogy a közvetlen a vázhoz tett vékony állító gyűrű csak kényelmetlenül lenne csavarható nélkülük. A gép tetején a módválasztó helyett záridő választó tárcsa található, az exponáló gomb mögé pedig +/- 2 blendényi eltolást biztosító expozíció kompenzáció korong került. A gép tetejének közepén lévő vakupapucs egy érdekes fejleményre hívja fel a figyelmet. A középpontos érintkező mellé TTL vakuvezérlést biztosító érintkezők is kerültek, de ezek egyik mostani rendszerrel sem kompatibilisek (lehetett volna négyharmad, hiszen a Fujifilm támogató, de lehetett volna Nikon is, hiszen sok Fuji DSLR vevőnek vannak Nikon kiegészítői). A Fuji ugyanis új rendszert kezdett, ami arra enged következtetni, hogy nem az X100 lesz az egyetlen gép a komolyabb szegmensben. A Photokina 2010 tudósítás nem jöhetett volna létre az Artwork Photo, a Fujifilm Magyarország és a McGoat webáruház támogatása nélkül.
NÉPSZERŰ CIKKEK
Stúdióvakuk, fényformálók II.
Rövid sorozatunk második felében az előző részben bemutatott stúdióeszközök közül válogattunk össze jónéhányat, hogy a legnyilvánvalóbb módon, példafotókkal illusztrálva mutassuk be működésüket.
Automatikus háttérelmosás effekt Photoshopban, avagy a Depth Blur szűrő
Ismerkedj meg a Photoshop új Depth Blur neurális szűrőjével.
Az a mágikus fehér háttér
Zack Arias közel 50 perces ingyenes oktatóanyaga a fehér hátteres fotózásról. A DEDPXL két, egyenként nagyjából 25 perces videót készített, amelyből megtudhatjuk,...
Villanó suli
Kezdő fotósként elég a fényképezőgéppel és az objektívvel kapcsolatos szakkifejezéseket bebiflázni, ha viszont különálló vaku vásárlására adja a fejét az ember, új fogalmakkal szembesül. A külső kisvakuk legfontosabb jellemzőit igyekeztünk összeszedni.
Hatékony és egyszerű segédeszköz a komponálás megkönnyítésére
Történt már veled olyan, hogy egy fix méretű vagy oldalarányú fotót kellett volna készíts (pl. osztályképet 18×13 cm-ben), de nem vetted figyelembe a végső...
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben