Akár egy házipályázatunk címe is lehetne, de egyelőre most még nem tudjuk meghirdetni. Az apropó, amiért ez a post született, Simon Bray írása, amely rövid ismertetővel mutatja be az útfotózás rejtelmeit, s 60 szebbnél szebb képpel ad inspirációt számunkra. Elég könnyű belátni, hogy a szép és mutatós útfotók ott készülhetnek, ahol hegyek, dimbek-dombok vannak. Bár nincs is szebb a kihívásnál, de úgy gondolom, érdekes útfotókat készíteni az Alföldön nem egyszerű, de legalábbis valamirevaló légijármű elkél. Sokkal egyszerűbb dolgunk lesz, ha a hegyvidékek közelében keresgélünk megfelelő hely után. Simon is elsősorban a jó pozíciót, jó helyet tartja fontosnak. Persze ezt könnyebb mondani, mint megvalósítani. A lényeg, hogy az út mögött, illetve körülötte szép, egységes, látványos háttér legyen. Érdemes az előtérre is figyelni, főként ha hegyről tekintünk le, s úgy fotózunk. Ha a hely megvan, akkor már a kompozíción kell gondolkoznunk, mely esetünkben viszonylag egyszerű. Tájképként kell gondolnunk leendő képünkre (mi másként), így adottak a lehetőségeink:
- szimmetriára hajtás (az út középvonala a kép függőleges középtengelyén ül, a horizont valamely harmadvonalon)
- sarokpont és harmadpont (az út valamely sarokból indulva átkunkorodik a kép valamely (célszerűen a sarokkal átellenes) harmadpontján)
- érdekes vonalak (főként szerpentineknél jön elő, ez esetben felesleges sarokból indítani, maga a vonal kacskaringóssága is kellően felkeltheti a szemlélő figyelmét)