Huhh, merjünk nagyot álmodni, mondta vala egy nagy ember. No a Sony talán mert. Vagy csak az, aki a pletykát kitalálta. Mindenesetre érdekes lenne, ha a Sony új fullframe szenzoros gépe négyzetes szenzorral készülne. Alapvető furcsaság, hogy a fényképezőgépek még mindig a régi Leica kisfilm oldalarányát követik. Pedig ma már semmi akadálya nincs annak, hogy az objektív által vetített kép teljes egészét elcsípjük. Miért is ne lehetne négyzetes formájú szenzort használni, ahogy azt teszik a középformátumú hátfalak. A Sony Alpha DSLR-A1S (feltételezett név!) állítólag négyzetes szenzorral készül majd. Fullframe besorolásához így 36×36 mm-es szenzorra lesz szükség. A négyzetes formátum előnye, hogy nem szükséges a gépet forgatni portré álláshoz (gyakorlatilag feleslegessé válik a kiegészítő, vagy integrált portrémarkolat), valamint hogy olyan képkivágást készítünk utólag, amilyet csak szeretnénk. Kivel ne fordult volna már elő, hogy egy álló képből kellett fekvő képkivágást, vagy fekvő képből álló képkivágást készítenie, mert a nagy rohanásban „csak így sikerült”. A vágás során azonban az egyik oldal minduntalan nagyon szűknek érződik. Egy négyzetes szenzornál ez nem okozna semmiféle problémát. El lehet rajta gondolkodni, hogy vajon akkor hogyan komponál majd az ember? Nos, mi sem egyszerűbb, ma már a keresőben is különféle segédrácsok jeleníthetők meg, így nincs technikai akadálya annak, hogy 3:2, 4:5, 16:9 oldalarányhoz szükséges segédvonalakat aktiváljunk a keresőben. Ezek mellett persze a képmentés négyzetesen is történhetne, de beállíthatnánk a gépet úgy is, hogy ő maga vágja méretre. Jól hangzik, kíváncsian várjuk, hogy a sonyrumors.com-on 50% esélyűre belőtt pletyka igazzá válik-e. Talán nem lenne annyira meglepő, hogy elsőként a Sony lépné meg ezt.
NÉPSZERŰ CIKKEK
Gács Anna: Törésvonalak – Betegségdokumentálás és élettörténet (videó)
Online megtekinthető előadás az autopatográfiákról.
Mennyivel erősebb egy stúdióvaku, mint egy rendszervaku és egy LED állandó fényforrás?
A világítástechnikában teljesen eltérő módon adják meg a stúdió vakuk, a rendszervakuk és az állandó fényű lámpák maximális fényteljesítményét. De mégis, melyik mennyire erős?
Fotóművész leszek: FIAP és PSA fokozatokról nagyvonalakban
A fotópályázatok többsége nyílt kiírású, így ebből a szempontból akár egy újdonsült tehetségnek is lehet jó napja és szép eredményeket érhet el a hazai vagy nemzetközi megmérettetéseken. „Gipsz Jakab, többszörös díjnyertes fotós”, a titulus jól mutat majd portfóliónkban, vagy a névjegyünkön, de mi a helyzet ha ennél többet szeretnénk és a „Gipsz Jakab fotóművész” címre, netán valami nemzetközileg is jegyzett elismerésre vágyunk?
Így portrézz „tűzgyűrűn” át!
Szeretnéd kicsit feldobni a portréfotóid? Itt egy tipp, hogyan teheted meg.
Interpolációs eljárások
Ki ne emlékezne Robert Aldrich háborús klasszikusára, a Piszkos tizenkettő című filmre? Egy tucat mindenre elszánt bűnöző hajt végre kényes, kemény harci feladatot, hogy a film végére megfogyatkozva bár, de dicsőségben nyerjék el az áhított szabadságukat.
Hasonló cél vezérelt minket is, amikor összeszedtük a digitális utómunkában ismert tizenkét "legelszántabb" interpolációs algoritmust, hogy izzasztó missziónak alávetve őket, megküzdjenek a dicsőségért.
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben