Varga Péter, az Optiform Bt.-től mutatja be nekünk a Hoya szűrők kínálatát. Elsőként arról hallgatunk információkat, hogy miért kell más felépítésű, kialakítás szűrő egy digitális fényképezőgépre, mint egy filmesre. A válasz természetesen az, hogy a digitális gépekben található szenzorok (illetve az előttük elhelyezett szűrő) tükröződnek, míg a filmek ezt nem teszik. Emellett persze elsődlegesen az objektív frontlencséje és a szűrő között alakulhat ki a fény oda-vissza verődése. A tükröződések kellemetlen hatása a szellemképek és becsillanások létrejötte. Az új HMC Hoya szűrők 7-7 réteget tartalmaznak, a peremet pedig vékonyították. A Pro szériában 12-12 réteget alkalmaznak, így a tükröződések igazán minimálisak, a HD sorozatban pedig gondosan kiválasztott 8-8 réteget használnak a nemkívánatos szellemkép hatás ellen. Nagylátószögű objektívnél ügyeljünk az alacsony peremre! A továbbiakban az UV, polarizációs, ND szűrőkről és variálható ND szűrőkről esik szó. Egy fontos trükköt is meghallgathattunk: a polarizációs szűrőket mindiig az óramutató járásával ellentétes irányba érdemes tekerni, így véletlenül sem tekerhetjük le magát a szűrőt, s veszíthetjük el egy fotózás során. Az előadás legvégén megtudhattuk, hogy a lineáris polarizációs szűrők miért alkalmatlanok az autofókuszos tükörreflexes fényképezőgépekhez (a féligáteresztő tükör is polarizál, így nem lesz autofókuszunk). Legalábbis elméletben.
NÉPSZERŰ CIKKEK
Ezért (is) fontos az állítható modellfény
Avagy hogyan fotózz portrét f/1,4 fényerővel, stúdióban. A vakuknál ismert paraméter a minimális teljesítmény, amely rendszervakuknál általában 1/128 teljesítményt jelent, ám stúdióvakuk...
Heti Fortepan – 7.: Budapesti kacsaúsztató
A Fortepan és a Capa Központ legújabb képes cikkében a Budapest által bekebelezett falvak életéről olvashatunk és láthatunk korabeli fotókat.
Tanulj te is világítási diagramokból!
Azt már bizonyára mindenki tudja, hogy fotózni kétféleképpen lehet: vagy megelégedve a rendelkezésre álló fényekkel, vagy módosítani, kiegészíteni azokat és kreatív megvilágítást használva.
Utóbbi nyilván...
Photoshop zsonglőrködés kiMAXolva
Szépen lassan kimondhatjuk, hogy a képfeldolgozás és képmanipuláció már egy olyan szintet ért el, ahol a fotográfus és a digitális képművész már fényévekre van...
Illés Anikó: Tekintet és narratívum előadás (videó)
A Budapest FotóFesztivál 2021 részeként online előadás-sorozatot indított a Capa Központ.
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben