A neves World Press Photo of the Year legutóbb kihirdetett nyertese, pontosabban nyertes képe körül szűnni nem akaró vita bontakozott ki. Talán még mindenki emlékszik a WPP 2012 nemrég kihirdetett nyertes fotójára. Íme: http://www.worldpressphoto.org/awards/2013/spot-news/paul-hansen Paul Hansen svéd fotós felkavaró képét, a Gaza burial-t szinte megjelenése óta heves viták övezik. Többek véleménye szerint a kép hamisítvány, több fotóból összeollózott montázs, mely cseppet sem felel meg a riportfotó és a WPP követelményeinek. A kép készítője nyilatkozatában elismerte, hogy az eredeti képen végzett megengedett javításokat, de azt határozottan tagadta, hogy összevágta volna. A heves vita miatt a WPP vezetősége is lépésekre kényszerült: „Paul Hansen korábban részletesen elmagyarázta, hogyan szerkesztette a képet. A World Press Photonak nincs oka kételkedni magyarázatában. Azonban a további spekulációk kizárása érdekében – Paul Hansennel egyetértésben – felkértünk két független szakértőt, hogy igazságügyi módszerekkel vizsgálja meg a képfájlt.” A két szakértő – Dr. Hany Farid, a Dartmouth Egyetem computer-tudományok professzora, valamint Eduard de Kam digitális képelemző szerint nem történt tiltott beavatkozás. Farid professzor végkövetkeztetése: “Amikor összevetettem a RAW fájlt a nyertes verzióval, rögtön feltűnt a jelentős mennyiségű utómunka, vagyis bizonyos területeket világosítottak, másokat sötétítettek. A pixelek helyzete azonban azt mutatja, hogy minden képpont ugyanott található a JPEG-en (a díjnyertes képen), mint a RAW változaton. Emiatt kizárom a kompozit kép lehetőségét.” Egy WPP-től független vizsgálat, melyet Neal Krawetz igazságügyi fénykép szakértő végzett, azonban tovább köti az ebet a karóhoz, és kijelenti, hogy a kérdéses képet három különböző fotóból rakták össze. Neal Krawetz az árnyékok elhelyezkedést és a szűk utcába ezek alapján beeső fény útja alapján jutott erre a következtetésre. „…az embereken lévő fényfoltok helye nem egyezik a nap állásával. Az emberek jobb oldalán sötét árnyékoknak kéne lenniük, de arcuk megvilágítása nem tükrözi a környezetét.” „Szóval valószínűleg az történt, hogy a fotós sorozatot készített. Azonban a nap pozíciója miatt mindenki sötét, sziluettes maradt, így összekombinált pár képet, hogy lássuk a fotóalanyok arcát.” Részletes analízis: http://www.hackerfactor.com/blog/index.php?/archives/550-Angry-Mob.html A vita azóta is oda-, és visszaszurkálásokkal folytatódik a fotós, a WPP és szekértői, valamint az ellenvélemény szakértői között. Igazságot nem tudunk (és akarunk) tenni, de érdekes csata.
NÉPSZERŰ CIKKEK
Tényleg felesleges a vízjelezés?
Talán igen, talán nem, de én sosem hagyom nyitva a bejárati ajtót, nappal is zárom, s a képeim is inkább vízjelezem. Már csak hogy...
Tűz a víz alá! – Víz alatti fotózás fortélyai
Manapság már nem csodálkozunk azon, hogy a mobiltelefonnal is tudunk fényképet készíteni. Szinte mindenkinél van egy gép, és meglehetősen ajánlott eszköz autósoknak (kátyú, vagy éppen koccanás esetén).
A technológia oda jutott, hogy lassan nincs olyan búvárhajó vagy bázis, ahol a felszerelés mosására szolgáló édesvízes dézsa mellett ne lenne egy másik a fényképezőgépeknek.
Mert mostanra elérhető áron vehetünk gépet és tokot. Az esetek többségében persze ez nem világversenyekre készülő fotókat jelent, inkább arra, hogy megmutassuk vízalatti élményeinket másoknak.
Az expozíciós háromszög
Viktor Elizarov kanadai fotós készítette el az alábbi expozíciós háromszöget, amely segít megérteni a rekesz, a zársebesség és az érzékenység hatásait.
A képen feltüntette azt...
A Canon EOS rendszer 30 éve másfél percben
Az ausztrál Digital Camera Warehouse egy összefoglaló videóval köszönti a 30 éves Canon EOS rendszert.
Kisfilmjükben végigtekinthetjük az elmúltnyócév ( ;) ), akarom mondani az...
Mennyire rekeszeljünk?
A kérdés itt elsősorban nem az, hogy milyen rekeszt állítsunk be egy makrónál, hogy a bogár füle töve és a háta közepe is éles...
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben