Akik már unják a time-lapse videókat, azoknak is meleg szívvel ajánlom Stian Rekdal csodaszép munkáját, ha másért nem, hát Izland csodálatos hangulatáért. Vitathatatlan tény, hogy a digitális fotózás egyre rohamosabb terjedésével a tima-lapse videók is megszaporodtak és ma már egy komolyabb dolly-val is nehéz olyan, képkockánként készült, majd filmmé összeillesztett videót összerakni, ami különlegesnek számít kategóriájában. Láttunk már HDR time-lapse-et, láttunk éjszakait, láttunk felvétel közben módosított gyújtótávolsággal készültet és láttunk panoráma time-lapse-et is. Mindegyik fantasztikus, de nem igen van már olyan terület, ahová az időközönként készített állóképekből összefűzött filmek ne tették volna be a lábukat. Izlandról is készült már jópár ilyen film, ezek közül Stian Rekdal munkája főként természetességével és átgondolt helyszíneivel tűnik ki. A film alapjául szolgáló mintegy 40.000 fotó idén szeptemberben három hét alatt készült, az összes helyszín bejárásához 5500 km-t kellett autózni. A Nikon gépet és objektívet Stage One mozgósínen használta, a precíz kameraforgásokhoz pedig Celestron Skywatcher fejet alkalmazott a készítő. A képeket végül LRTimelapse, Adobe Photoshop Lightroom és Adobe After Effects szoftverekkel gyúrta egybe. A video megtekintése teljes képernyőn és HD-ben ajánlott (a kedvencem 1:43-nál a felhőkövetés 🙂 )!
NÉPSZERŰ CIKKEK
A makrófotózásról
A digitális fényképezőgépek elterjedése sok változást hozott a fotózás világában. Ilyen mindenki számára észlelhető változás, hogy a kompakt gépek többségével remek közeli, vagyis makró fotók készíthetők. A tükörreflexes fényképezőgépek optikáit azonban még mindig a régi trükkökkel kell rávenni a megfelelő nagyításra. Makró fotózásról szóló cikkünkben ezeket a trükköket igyekszünk bemutatni.
Portré fotózás erős fényben: HSS vagy vND szűrő?
Kis mélységélességű kültéri portrék készítésekor előforduló probléma az előtér és a háttér jelentősen eltérő világossága. Ezen derítőlapokkal és vakukkal segíthetünk, de ha az elérendő kis mélységélesség miatt a blendét nem tudjuk a bejövő fény szabályozására használni, akkor hamar akadályokba ütközünk. Az előtér és a háttér megvilágításának összehangolására ezúttal két lehetőséget vizsgálunk meg.
Heti Fortepan – 10.: Egy kép minden kerületből
Most budapesti fotókat nézegethetünk a „Pro Urbe Budapest” díjat kapott a Fortepan válogatásában.
Alapfokon: a rekesz, a mélységélesség, az érzékenység
Ahhoz, hogy kreatívan, az elképzelésünk megalkotására, s ne csak próbálgatásra használjuk a fényképezőgépünket, szükség van arra, hogy értsük a fénytant és a gép működésének...
Jelentős képlágyulást okozhatnak a napellenzők!
Meglepő, de valahol logikus felfedezést tett Steve Perry, aki a hidegben, napellenzővel történő fotózás során durva lágyságot tapasztalt a képeinél.
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben