A Fujifilm feljebb lépne a prémium kompaktok szegmensében? Bár pontos(nak tűnő) specifikációk egyelőre nem szivárogtak ki, egyes források tudni vélik, hogy a Fujifilm még idén bejelenti a FinePix X20 utódját, az X30-at, amely 1″ típusú szenzorral készül majd. Önmagában az X30 bejelentése is érdekes lesz, hiszen a 2013 januárjában megjelent X20 is jóféle gép volt a maga idejében, 2/3″ típusú X-trans II CMOS szenzorával, 28-112 mm ekv. f/2-2,8 objektívével, hibrid AF rendszerével és hibrid keresőjével. S noha a 2/3″ típusú képérzékelő a kompakt gépek között az egyik legnagyobbnak számít (sőt, sokáig tényleg a legnagyobb volt), ideje tovább lépni. A Canonnak és a Sonynak is van már 1″ típusú, azaz 13,2×8,8 mm méretű képérzékelő köré épülő prémium kompakt fényképezőgépe, amelyek képminősége még nagy érzékenységnél is igencsak DSLR közelében van. A Fujifilm azonban még nem rendelkezik ilyen géppel, pedig eléggé nyilvánvalónak látszik, hogy a kompakt, s ezen belül a prémium kompaktok jövője az átlagosnál jobb képminőségű gépeken múlik, ezt pedig az átlagosnál nagyobb méretű szenzorral lehet legkönnyebben elérni. Persze egy dolog a méretes szenzor, egy másik az objektív. A nagyobb szenzorhoz nagyobb és drágább objektív készíthető, ráadásul a zoomátfogás sem lehet olyan nagy, mint korábban. No azért a Sonynak csak sikerült egy 28-200mm ekv. fix f/2,8 fényerejű objektívet kifejlesztenie ekkora szenzorhoz, amelyet a Sony Cyber-shot DSC-RX10-be épített. Más kérdés, hogy mind a gép tömege (813 gramm), mind az ára (1300 dollár) elég tetemes lett. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy DSLR-ben, vagy akár MILC rendszerben sem tudnánk ennyi pénzből ilyen átfogást elérni (még több objektívvel sem), ilyen fényerő mellett. Van-e tehát jövője az 1″ szenzor köré épülő rendszereknek? Szerintem mindenképpen, jóllehet, csak egy igen szűk réteg lesz az, aki ezeket a fényképezőgépeket megvásárolja. Várjuk tehát a Fujifilm nagy durrantását, az X30-at, amely elvi síkon az első 1″ típusú szenzorral szerelt Fujifilm kompakt gép lesz.
NÉPSZERŰ CIKKEK
Ne nézd meg, mert beleszeretsz!!! A szovjet MTO 1000A: 1100mm f/10,5 tükörobjektív
Komoly gyújtótávolságot kínál a régi, szovjet gyártású MTO 1000A, amely a végén lévő bajonettnek köszönhetően egy kis ügyeskedéssel akár a mai fényképezőgépekre is felhelyezhető....
(Ön)portré ötletek – Nikon #CreateYourLight
A Nikon újabb videókat tett közzé, amelyből ezúttal a portré, illetve önporté készítés trükkjeit, érdekességeit tudhatjuk meg.
Mind az angol nyelvű Nikone Europe, mind a...
Védekezz az objektív gombásodása ellen!
A híreink között ma szereplő Brno Dri+Cap kapcsán úgy gondoltam, érdemes lehet összeszedni pár ötletes és javaslatot arra vonatkozóan, hogyan kerülhetjük el az objektívjeink...
Minden, amit a LUT-ról és LOG-ról kezdőként tudnod kell
Profi videográfusok számára a LUT és a LOG olyan, mint séf számára a wok és a fakanál. Nélkülük nem sokra mennének.
De mik ezek a...
Mennyit számít egy UV szűrő?
Manapság kétféle fotós létezik: aki esküszik az UV szűrők fizikai védelmet nyújtó hatására és aki azt mondja, balgaság az egész.
Igazságot tenni nagyon nehéz, talán...
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben