Érdekes hibára derült szó szerint fény a Nikon egyik legfrissebb fullframe szenzoros fényképezőgépénél. A fotósok által közkedvelt ellenfényben való fotózás során bizonyos szögben beeső fény esetén olyan lencsecsillanáshoz hasonló világos rész jelenik meg a képen, amely a kép legfelső sávját nem, csak az alatti részt érinti. A lensflare-nek is nevezett hatás sokszor egy-egy kép hangulatát is képes megadni, így előszeretettel használják profi fotósok is. A hatás azonban csak akkor jó, ha a kép külső szélei felé egyenletesen fut ki. A Nikon D750 esetében azonban előfordulnak olyan példányok, ahol bizonyos beesési szög esetében furcsa, lensflare-hez hasonló, de mégsem úgy viselkedő fényfolt jelenik meg a képen, nagyjából valahogy így: Az árnyékosnak látszó reflexió után nyomozott BluePlanet nevű YouTube felhasználó is, aki az alábbi videót készítette: Hasonló problémákba futottak már jópáran a világon, némely külföldi fórumon komoly pörgése van ennek a témának. Bizonyos Faisal Harsa Latif is utána járt a dolognak: Hasonló tényfeltáró videót készített Robert Martinez is: Végül Tomasz Piotrowski videója következzen, amely bemutatja, hogy a problémás gépeknél a tüköraknában lévő fókuszrendszer előtti területnél jön létre reflexió, amelyet kísérlettel sikerült is megszüntetnie: A probléma még meglehetősen új, a Nikon egyelőre nem adott ki állásfoglalást a problémával kapcsolatban. Az mindenesetre biztosra vehető, hogy a profik által is használt középkategóriás fullfram DSLR-nél nem fogják tétlenül nézni, hogy felhasználók tucatjai azonos problémával küzdenek.
NÉPSZERŰ CIKKEK
A hét legalapvetőbb világítási hiba
Antti Karppinen megmutatja, mik azok az alapvető világítási hibák, amelyeket mindenképpen érdemes vakus világításnál elkerülni.
Hogyan ne fotózz és hogyan fotózz párokat
Egy rossz példa bemutatása után Jerry Ghionis részletesen elmagyarázza, mikre érdemes figyelnünk párok fotózásánál.
Remek animáció az objektívek rekeszének és hatásának bemutatására
Vincent Ledvina főképp animációk és time-lapse videók készítésében jeleskedik, legújabb ötpercesében az objektívek rekeszének, azaz a blende működését és hatásait magyarázza el.
Habár csak érintőlegesen,...
Egyes régi vintage objektívek radioaktív sugárzása tönkreteheti a képet?
Andrew Walker videójából megtudhatjuk, mi igaz abból, hogy a tórium-oxid bevonatos régi objektívek radióaktív sugárzása láthatóvá válik a fotón és tönkreteheti a képünket is.
Melyik az ideális szenzorméret?
Középformátum? Full-frame? APS-C? Mikro NégyHarmad?
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben