Az f64 videójában egy remek ötlet megvalósítását láthatjuk, amely hatékony zajszűrést ígér anélkül, hogy a világos tónusok részletei elvesznének. A nagy érzékenységgel készült fotókkal (vagy a nagyon alulexponált és utólag kivilágosított képekkel) az a legnagyobb baj, hogy a szép részletek mellett igen erős képzaj is megmutatkozik. Noha napjaink nagy felbontású fényképezőgépeivel a képzaj már csak igen nagy nyomatméretek esetében okoz igazi problémát, adódhatnak olyan helyzetek, amikor valóban a lehető legkisebb képzajra kell törekednünk, de a képünk sajnos csak nagy érzékenységgel készíthettük el. Zajszűrési technikából már rengeteg létezik, de ezt a módszert még nem láttam, pedig igen ötletes. Az alap koncepció az, hogy mivel a képzaj leginkább a sötét és középtónusokban erős, így elsősorban csak itt szűrjük, a csúcsfényekben nem. Így a csúcsfényekben megmaradhatnak a részletek, míg a sötét tónusokon hatékony zajszűrés készíthető. Az egyszerűség kedvéért a lenti videóban maximális zajszűréssel dolgozott Blake Rudis, hogy igen látványos eredményt érjen el. Természetesen mi ettől eltérhetünk és már a kezdeteknél finomítva állíthatjuk be a zajszűrési paramétereket. A munkamenet (Photoshopban) a következő: 1. eredeti kép új rétegre másolása (CTRL+J). 2. zajszűrés elvégzése (akármilyen zajszűrés alkalmazható, a videóban a Camera RAW saját zajszűrőjét használták, de ez kiváltható mással is). 3. új réteg létrehozása valamilyen figyelem felkeltő színnel (pl. vörös, vagy lila) (Layer/New Fill Layer/Solid Color). 4. a most létrehozott színes réteget clipping maszkká alakítjuk (Alt+Ctrl+G vagy Alt+kattintás a réteg alsó vonalára). 5. visszakattintunk a 2. rétegünkre. 6. áttetszőség beállítása a Blend If funkcióval a csúcsfényekre (jobb gomb a rétegre, majd a helyi menüből Blending Options vagy Layer/Layer Style/Blending Options), ahol az Underlaying Layer jobb csúszkáját húzzuk be addig, ami felett már nem szeretnénk zajszűrni. A szebb, átmenetesebb zajszűrés érdekében átmenetes Blend If-et használunk, vagyis Alt nyomva tartása mellett rákattintunk a most behúzott csúszka bal szélére és tovább húzzuk balra, kb. középtónusig. Ami a 3. rétegen beállított színnel látszik a képen (a videón lilával), azon a területeken lesz zajszűrés, ami átlátszó, ott nem lesz. 7. a színes réteg kikapcsolása és az eredmény megtekintése. A módszernek sajnos van egy negatívuma is: mivel az igen nagy zajú képeken előfordulhat olyan képzaj is, ami pixeleket teljes telítésbe (azaz fehérbe) visz, (lásd pl. Nikon D5 ISO204800 érzékenységgel készült tesztfotója: https://pixinfo.com/img/Nikon/D5/a/ISO204800_RAW-LR_oa.jpg), az ilyen zajok sajnos megmaradnak majd a képen, vagyis ez a módszer csak a visszafogottabb, árnyékos részeken jelentkező, nem túl világos zajt képes csökkenteni. De ott igen hatékonyan.
NÉPSZERŰ CIKKEK
Az objektív objektív teszt
Ha azt kérdezik tőlünk, hogy miképp lehet készíteni teljesen elfogulatlan, valóban objektív objektív tesztet, akkor erre mindig azt kell válaszolnunk, hogy elképesztően sok munkával,...
Ezzel a módszerrel nem tükröződik a stúdió a fényes felületeken
Ügyes és ötletes megoldás a fényes, tükröző felületekkel rendelkező tárgyak fotózására Erik Espinosától.
Lépj tovább a DSLR-ed kitobjektívén – a legjobb fix objektívek
Ha már megkaptad, vagy megvetted életed első DSLR-jét, szinte biztos, hogy az alap kitobjektívvel kaptad. Merre érdemes tovább lépned? Mit adnak neked pluszban a fix gyújtótávolságú objektívek? Melyek a legkedveltebb típusok? Cikkünkben ezt foglaljuk össze.
Mennyivel erősebb egy stúdióvaku, mint egy rendszervaku és egy LED állandó fényforrás?
A világítástechnikában teljesen eltérő módon adják meg a stúdió vakuk, a rendszervakuk és az állandó fényű lámpák maximális fényteljesítményét. De mégis, melyik mennyire erős?
Fujifilm GFX 100 vs. Sony Alpha 7R IV vs. Olympus E-M1 Mark III
Utolérik-e pixel-eltolásos többszörös expozícióval a 100 Mpixeles Fujifilm GFX 100-at a Sony és Olympus MILC-ei?
TOVÁBBI
- All
- alapfokon
- állványok
- blogszemle
- digitális sötétkamra
- előkészületben
- Featured
- fényképezőgépek
- fotóelmélet
- fotónyomtatók
- fotótörténelem
- fotózz!hu
- friss áru
- interjúk
- képgyűjtemény
- kiállítások
- kiegészítők
- könyvek
- mobilfotózás
- objektívek
- okostelefonok
- pályázatok
- photokina 2006
- pletyka
- projektorok
- szkennerek
- szoftverek
- táskák
- technológiák
- témák fotózása
- Tesztfotók
- tippek>haladóknak
- tippek>kezdőknek
- tudósítások
- videó
- világítástechnika
- ultrakompakt
- kompakt
- ultrazoom
- prémium kompakt
- vízálló - strapabíró
- kompakt jellegű MILC
- SLR jellegű MILC
- belépő szintű tükörreflexes
- profi MILC
- középkategóriás tükörreflexes
- profi tükörreflexes
Bővebben