Valószínűleg tesztfotók sosem készülnek majd nálunk a Nikon D810a gépével, hacsak nem segít ki minket egy lelkes hazai asztrofotós, aki rendelkezik motoros távcsővel. Mindenesetre addig is itt van néhány csodaszép kép a ma bejelentett Nikon D810A asztrofotós csodamasinával készítve.
Jómagam se nem vagyok csillagász, se nem vagyok asztrofotós, bár már sikerült egy-két elfogadható asztrotájképet készítenem. Az mindenesetre komoly tapasztalat, hogy nem elég az átlag F3,5-ös halszem, amely F5,6-nál már jól rajzol és nem elég az ISO3200. Feljebb viszont APS-C vázzal veszélyes merészkedni. A ma bejelentett, módosított, infra tartományra és hidrogén alfa hullámhosszra érzékenyebbé tett Nikon D810A-nak viszont az ISO3200 meg se kottyan, 36 Mpixeles fullframe szenzorával bátran használható, főleg ha több képes zajszűrést is alkalmazunk (a gép nem tudja, de utómunka során használhatjuk Photoshopban). További, teljes felbontásban is elérhető mintafotók a Nikon oldalán találhatók: http://www.nikon-image.com/products/slr/lineup/d810a/sample.html Ugyanitt mintavideókat is találunk, azok eredetije azonban nem tölthető le, csak YouTube-ról nézhető meg:
Varga Zsolt esküvőfotós megmutatja, hogyan készül el nála egy álomesküvői retusált kép. Három percben láthatjuk azt a rengeteg munkát, ami egy esküvői...
Manapság már nem csodálkozunk azon, hogy a mobiltelefonnal is tudunk fényképet készíteni. Szinte mindenkinél van egy gép, és meglehetősen ajánlott eszköz autósoknak (kátyú, vagy éppen koccanás esetén).
A technológia oda jutott, hogy lassan nincs olyan búvárhajó vagy bázis, ahol a felszerelés mosására szolgáló édesvízes dézsa mellett ne lenne egy másik a fényképezőgépeknek.
Mert mostanra elérhető áron vehetünk gépet és tokot. Az esetek többségében persze ez nem világversenyekre készülő fotókat jelent, inkább arra, hogy megmutassuk vízalatti élményeinket másoknak.
Vajon kell-e félnünk a nagyon hidegben való fotózástól? Árthat-e a gépünknek a nagy hideg? Tények és tévhitek az extrém hidegben való fotózásról.
Ismét...