Péter tegnap remek összefoglalót írt az általunk már bemutatott vaku kiegészítőkről, amelyek között méhsejtrácsot is találhattatok. Bár mi is igyekszünk bemutatni ezek hatását, nem tudjuk eltitkolni Jared Platt remek videóját, amely a mehsejtrács, azaz a nemes egyszerűséggel csak gridnek hívott fényformáló hatását szemlélteti.
A méhsejtrács feladata a vaku fényének egy kisebb területre korlátozása, amelyet úgy valósít meg, hogy a szélesebb szögben szóródó fénynek gyakorlatilag útját állja. Méhsejt rácsból többféle méretű (vastagságú) kapható, minél vastagabb egy méhsejtrács, annál kisebb fénykörre limitálja a vaku fényét. Fontos tudnunk, hogy a méhsejtrács nem koncentrálja a fényt, csupán a fénykörön kívülre tartó fénysugarak útját blokkolja, azaz nem növeli a vakuval szembeni területre érkező fény mennyiségét, szemben a rendszervakuk zoomfejével.
A méhsejtrácsról részletesebben korábban már ITT írtunk, ahol a képi hatást bemutató tesztfotókat is közöltünk. Jared Platt videójából pedig még többet tudhatunk meg:
Talán a legtöbbeket érdeklő kérdés az, hogy milyen típusú fényképezőgépet érdemes venni, szebad-e még DSLR-rel foglalkozni, jó-e még a kompakt gép, vagy csak a MILC?
Bizonyára sokan tudtok róla, hogy érdekes hosszú expozíció felvételek készíthetők acélgyapottal, hiszen ezt meggyújtva és magunk körül megpörgetve pofás fényjelenség hozható létre:
Igaz, manapság már...
A Capa Központ és a Fortepan közös szakmai együttműködésében minden héten megjelenik egy cikk a Fortepan archívumát feldolgozva. Ezen a héten a régi idők magyar cipőiről láthatunk képes beszámolót.
A digitális fényképezőgépek elterjedése sok változást hozott a fotózás világában. Ilyen mindenki számára észlelhető változás, hogy a kompakt gépek többségével remek közeli, vagyis makró fotók készíthetők. A tükörreflexes fényképezőgépek optikáit azonban még mindig a régi trükkökkel kell rávenni a megfelelő nagyításra. Makró fotózásról szóló cikkünkben ezeket a trükköket igyekszünk bemutatni.