„Vajon milyen ruhára vágyhat egy fotós?” – tehetné fel a kérdést az utca embere. Nos, semmiképpen sem kell strasszköves, flitteres, bármi módon blikkfangos öltözékre gondolni, inkább a praktikusság lehet a fő szempont.
Fotósként két fő szempontot kell figyelembe vennünk az öltözékünk kiválasztásakor: egyrészt alkalomhoz illően kell öltöznünk, azaz egy portré- vagy modellfotózáshoz lehet lazán öltözni, ha a hangulat is laza, ahogy egyébként egy esküvői kreatív fotózásnál sem kell csini ruhát öltenünk, de egy esküvői ceremónián vagy lakodalmon már nem illik rövidnadrágban meg pólóban dolgozni. Természetfotózásnál viszont a fő szempont a jól rejtő ruházat, ilyen esetre a terepmintás nadrág és póló a jó választás. Másrészt ügyelnünk kell a kényelemre is, hiszen a fotózás aktív odafigyelést és kreatív gondolkozást igényel, amelyet megnehezít, ha a cipőnk kemény és kényelmetlen, ha az ing műszálas és izzadunk benne mint örömlány a templomban. Ez a két alapszabály azonban csak a legáltalánosabb helyzetekre ad segítséget, természetes, hogy ahány féle fotózás, annyi féle elvárás és annyi féle szempont. Jómagam az öltözéken túl azt is fontosnak tartom, hogy miként hordjuk magunkkal a felszerelést. Amatőrként kezdetben én is az éppen meglévő fotós hátizsákot használtam a fotós túrákhoz és az eseményfotózáshoz egyaránt, de rövid idő alatt rá kellett jönnöm, hogy a túránál kényelmes hátizsák egy esküvői fotózásnál nem hogy segít, de hátráltat. Ez esetben jobb egy méretes válltáska, amelybe a legtöbbet használt objektíveket és vakut el tudjuk helyezni. A tartalék gépvázat a fotós hátizsákban tartom, amit nem cipelek minden eseményre magammal, de elérhető távolságban tartom (értsd pár 100 méter, pár perc). Így egy esetleges meghibásodás nem jelenti az esemény fotózásának végét, ugyanakkor nem zavar a tartalékváz a munkám során. Noha egy méretes válltáskába a vázon kívül 5 objektív és egy vaku is elfér, így nálunk lehetnek a kedvenc munkaeszközeink, mégis néha utálatos tud lenni. Én legalábbis rettentően utálom, hogy mindig útba van, akár hátulra fordítom, akár előre, akár oldalt marad. Raádásul nehéz is és méretes is, s egy rossz fordulással akár le is boríthatok vele valamit (vicces lenne egy templomi szertartás közepén, ahogy a fotós táskámmal leverem a szenteltvizes kupát, ami hangos csörrenéssel érkezik a kőlapos padlózatra…). Ennek áthidalására használnak sokan fotós mellényt, amelyek többféle méretben, színben és formában készülnek, szíjjal, zsebekkel, egyéb kiegészítőkkel, így nem kell lemondanunk egy válltáska nagy befogadóképességéről, ugyanakkor nem kell attól tartanunk, hogy bármit is leverünk a táskával, ráadásul a súlyelosztás is ideálisabb, mint az egy ponton ránk nehezedő válltáskánál. Az amerikai The Vest Guy ilyen fotós mellényeket forgalmaz, amelyek 170-270 dollár között vásárolhatók meg. Nem mondhatjuk olcsónak, de egy komolyabb fotóstáska árából nagyjából kihozható, s az átlagos fotós mellényeknél jóval méretesebb zsebekbe objektíveket is helyezhetünk. A NewsWearnek olyan fotós táskái is vannak, amelyeket mellényként is hordhatunk. Ezek 90-180 dollár közötti áron szerezhetők be.
Mennyit ér ma egy fotózás? Sokan foglalkoztak már ezzel a kérdéskörrel, főként a profi és hivatásos fotósok közül. Egyre többen panaszkodnak arra, hogy nagyon...
Manapság kétféle fotós létezik: aki esküszik az UV szűrők fizikai védelmet nyújtó hatására és aki azt mondja, balgaság az egész.
Igazságot tenni nagyon nehéz, talán...
Bizonyos eszközök létjogosultságáról, hasznáról, hatékonyságáról megoszlanak a vélemények, mi megpróbáltuk tényszerűen összefoglalni, mire kell új fotósként figyelni, ha kiegészítőket vásárolunk.