Előre is elnézést kell kérnem az egymást követő esküvői jellegű postok miatt, de ez most így jött össze. Nem leszünk esküvői magazin, megígérem. De ezt a sztorit nem lehetett kihagyni.
Pár napja
került szóba, hogy az esküvői fotósok milyen komolyan veszik a munkájukat és képesek azon is berágni, ha valaki rajta kívül fotózik. Érdekes hozzászólásokat kaptunk a bejegyzésre mindkét elv képviselőitől (fura módon a facebookon a nyitottabbak, a blogunkban a konzervatívabbak nyilvánultak meg). A mostani sztori is egy kicsit hasonló, csak még egy kis csavar is van benne. Egy USA-beli esküvőre Carly Fuller fotóst és Ken Rochon DJ-t kérte fel a pár, hogy Carly örökítse meg az eseményeket, Ken pedig biztosítsa a zenét és a jó hangulatot. A buli alatt nem is volt semmi probléma, mindkét profi tette a dolgát. Az esküvő után Carly felajánlotta Kennek, hogy átküldi neki a róla készült képeket, de Ken kijelentette, hogy köszöni, de ő már elkészítette a saját képeit a marketingjéhez és a közösségi oldalon publikáláshoz. Másnap reggel Carly haja égnek állt, amikor meglátta, milyen képeket postolt Ken (gyakorlatilag profi vagy profinak tűnő fotókról van szó).
A probléma az, hogy Carly exkluzív jogot kért és a szerződésben kapott is a pártól arra, hogy az eseményeket ő fotózza. A szerződés alapján tehát más nem készíthet fotókat a szertartásokon és a bulin. De vajon kinek a kötelessége ezt ellenőrizni, esetleg a mégis elkészült képekkel mi lesz, ha kiderül, hogy a szerződésben szerepel az exkluzív jog. Egyáltalán, egy esküvői vendégnek alkalmazkodnia kell-e a fotós szerződéséhez, hiszen a fotós nem a vendéggel és nem is a DJ-vel áll szerződéses kapcsolatban, hanem a párral. A DJ egyébként saját célra készítette a képeket (egy másik, rendezvényekkel foglalkozó vállalkozásához), de a fotókat a párnak is odaajándékozta. Carly természetesen megkérte a DJ-t, hogy távolítsa el a galériát, ezt azonban ő nem volt hajlandó megtenni. Innen aztán persze elszabadult a pokol, jöttek a facebookos adok-kapok, kinek van igaza hozzászólások.
De végül a józan ész és a profizmmus győzedelmeskedett, hiszen maga a fotós indította el azt a kezdeményezést, amelynek a Freedome to Capture Love a címe, azaz szabad fordításban a szerelem fotózásának szabadsága.
S valóban érdemes elgondolkoznia minden profi szolgáltatónak, hogy érdemes-e harcba szállni a másik szolgáltatóval, kell-e saját munkánkat annyira védeni, mint ahogy néhányan teszik, vagy inkább a megbízóink érdekeit vegyük alapul és próbáljuk a legtisztább módon, a körülményekhez képest a legszebb képeket adni. Forrás és további részletek:
http://petapixel.com/2015/09/03/dj-sparks-outcry-from-photographers-after-shooting-and-sharing-wedding-photos/